Znicze na Wszystkich Świętych: solarne, klasyczne, ekskluzywne – jakie wybrać, gdy drożeją nawet wkłady?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Cmentarz parafialny w Gdyni i jeden z grobów, który ozdabiają kwiaty i znicze na Wszystkich Świętych
Cmentarz parafialny w Gdyni i jeden z grobów, który ozdabiają kwiaty i znicze na Wszystkich Świętych Fot. Andrzej J. Gojke / Polska Press
Wielkimi krokami nadchodzi dzień Wszystkich Świętych, a zaraz po nim Święto Zmarłych. W te dni groby są szczególnie ozdabiane - najczęściej wykorzystywane są do tego wieńce, kwiaty, wiązanki, bukiety, stroiki i oczywiście znicze, które same w sobie stanowią symbol pamięci. Jak wiemy, do wyboru mamy wiele rodzajów zniczy, które różnią się od siebie rozmiarem, długością palenia, a także ceną. W tym roku ta ostatnia poszła znacząco w górę.

Już 1. listopada będziemy obchodzić dzień Wszystkich Świętych, w którym Polacy tradycyjnie wyruszają na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich i zapalić znicze.

W zależności od tego, na jaki znicz się zdecydujemy, będzie się on różnił od innych ceną, rodzajem materiałów, z jakich został wykonany, czasem palenia się. Niestety, już dziś wiadomo, że w tym roku za znicze, ale również za wkłady do zniczy, niestety zapłacimy krocie – nawet o kilkadziesiąt procent więcej niż w 2021 r. Podwyżki te są podyktowane inflacją.

Ile kosztują znicze na Wszystkich Świętych?

Inflacja oraz coraz wyższe ceny prądu, gazu oraz surowców sprawiają, że również ceny zniczy szybują do góry i w najbliższych latach prawdopodobnie będą coraz wyższe. Koszty produkcji rosną, a kłopot stanowi również dostępność półproduktów – chociażby parafiny, którą do tej pory sprowadzaliśmy z Rosji. Z powodu nałożonych na ten kraj sankcji, towar ten w tej chwili trafia do Polski z Chin, co przekłada się na jego wyższą cenę , o 300 a nawet 400 proc., a samo sprowadzanie surowca również trwa zdecydowanie dłużej. Tę sytuację skomentował w rozmowie dla portalu money.pl Łukasz Busz, prezes Huty Szkła Gloss w Pońcu:

Wszystkim hutom koszty produkcji wzrosły kilkukrotnie. Ceny szkła do zniczy są podniesione o około 60 proc. Podwyżki musiały zostać wprowadzone. Na to, co się dzieje, nie ma mocnych. Nikt nie będzie produkował poniżej kosztów - powiedział.

Wzrost cen da się zaobserwować zarówno w sklepach, znanych dyskontach jak i przy samych cmentarzach, gdzie można zauważyć coraz więcej wystawiających się sprzedawców, którzy z kolei mają obawy, czy asortyment uda im się upłynnić – drobni przedsiębiorcy boją się, że klienci, widząc wysokie ceny ograniczą bądź w ogóle zrezygnują z zakupów.

Jakie są rodzaje zniczy na Wszystkich Świętych?

Producenci oferują nam coraz więcej pomysłowych rodzajów i form wykonania tych produktów, ale największą popularnością nadal cieszą się znicze szklane i plastikowe, które z kolei dzielimy na te z wymiennymi wkładami oraz jednorazowe. Oto najpopularniejsze rodzaje zniczy:

  • Znicze szklane
  • Znicze plastikowe
  • Znicze gliniane
  • Znicze solarne
  • Znicze ekskluzywne

Znicze szklane

W porównaniu do plastikowych na pewno lepiej się prezentują, dodatkowym atutem jest też większa odporność na ogień – te plastikowe nieraz się przypalają a w skrajnych przypadkach nawet topią. Znicze plastikowe są lżejsze, zatem łatwiej je transportować, ale z drugiej strony są mniej stabilne i bardziej narażone na wiatr. Niewielkie, szklane znicze są zazwyczaj do połowy zalewane stearyną, zatem nie posiadają wymiennego wkładu, a co za tym idzie z reguły są jednorazowe. Innym atutem szklanych, kolorowych zniczy jest piękna, tajemnicza poświata, którą tworzą po zmroku na cmentarzu.

Znicze plastikowe

Są przede wszystkim tańsze od szklanych. Nie oznacza to jednak, że jakościowo będą gorsze, ponieważ mogą być one tak samo ładnie i solidnie wykonane. Istotną zaletą jest to, że w ich przypadku niemal zawsze stosowane są wymienne wkłady do zniczy, zatem jeśli taki znicz nie zostanie uszkodzony przez ogień, będzie mógł posłużyć wielokrotnie.

Znicze gliniane

Od jakiegoś czasu da się zauważyć ich powrót do łask. Często decydujemy się na wybór takiego znicza, to jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, ogień może się w nich palić przez kilka dni.

Najmniejszy znicz gliniany pali się przez cały dzień, w przypadku średniego znicza, ważącego pomiędzy 200 a 250 gramów, czas ten wydłuża się do trzech dni.

Znicze solarne

Ładują się w dzień, aby oświetlać grób nocą. Ich cena jest stosunkowo niska, znicze solarne z powodzeniem można kupić już za 20 zł. Jeśli na taki znicz wydamy nieco więcej pieniędzy, można liczyć na jego trwałość przez kilka lat. Na rynku istnieją również same kapturki solarne, które można założyć na szklany znicz. Jednak wiele osób jest zdania, że sztuczny ogień nie jest tak spektakularny i nie daje tego samego efektu, co prawdziwy płomień.

Znicze ekskluzywne

Czyli takie, które producenci nazywają wyjątkowymi, oryginalnymi i nowoczesnymi. Zazwyczaj są bogato ozdabiane, np. figurkami w złotych czy srebrnych kolorach. Jak łatwo się domyślić, są one również zdecydowanie droższe od innych zniczy. Przykład, jakim można się posłużyć, to znicz w kształcie złotej kapliczki z granitu, którego cena sięga niemal 500 zł.

Jak zaoszczędzić na zniczach?

Chcąc nieco zaoszczędzić, warto wybrać zalewany, szklany znicz – taki typ jest zazwyczaj tańszy, choć nie będzie już można uzupełnić go kolejnym wkładem. Jest też bardziej ekologiczny, ponieważ szklane znicze nie zanieczyszczają środowiska tak jak te wymagające plastikowych wkładów.

W przypadku braku możliwości częstego odwiedzania grobu, dobrze jest zainwestować w większy i solidniejszy znicz lub znicz solarny. Należy też wspomnieć, że wkłady dzielą się na parafinowe i olejowe – czas wypalania tych drugich jest znacznie dłuższy.

Kolejną możliwością jest wkład do znicza na baterie. Stanowi to dosyć nowoczesną alternatywę, jednak, jak się okazuje, niezwykle opłacalną. Długość palenia jest uzależniona oczywiście od czasu działania baterii, ale jeden zestaw może wystarczyć nawet na miesiąc.

Kupując znicz, należy wybrać taki z wkładem o jak największym rozmiarze. Uwagę warto zwrócić także na długość knota: im będzie dłuższy, tym na więcej czasu wystarczy. Ważny jest również styl wykonania znicza - powinien chronić płomień przed wiatrem oraz deszczem.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl