Znani literaci tworzą pierwszy książkowy kolaż w internecie

  Znani literaci tworzą pierwszy książkowy kolaż w internecie

  Monika Jagiełło

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Zygmunt Miłoszewski wypowiedział pierwsze zdanie nietypowej książki

  Zygmunt Miłoszewski wypowiedział pierwsze zdanie nietypowej książki ©youtube.com

  Literatura. Zygmunt Miłoszewski, Karolina Korwin-Piotrowska i Katarzyna Bonda to niektórzy z autorów, którzy zaangażowali się w pisanie powieści w serwisie YouTube
  Zygmunt Miłoszewski wypowiedział pierwsze zdanie nietypowej książki

  Zygmunt Miłoszewski wypowiedział pierwsze zdanie nietypowej książki ©youtube.com

  "Mężczyźni zawsze rozśmieszali mnie do łez" - tak brzmi początek powieści, której pierwsze zdanie zaproponował znany autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Usłyszymy je w pierwszym odcinku serii dokumentującej powstawanie literackiego kolażu w serwisie wideo YouTube. Pomysłodawczynią jest dziennikarka i pisarka Anna Dzie-wit-Meller, która prowadzi też literacki program telewizyjny.

  - Pomysł weBook ma być całkowitą nowością. Chcę zaprezentować na YouTube ciekawszą stronę literatury - wyjaśnia Dziewit-Meller.

  Jej goście będą na żywo dopisywać kolejne fragmenty internetowej książki. Spotkanie będzie też okazją do rozmów o literaturze i książkowych nowościach.

  - Będzie interesująco, a momentami może się uda, żeby było dowcipnie. Pisanie pierwszej internetowej powieści to oryginalny eksperyment, który będzie stałą częścią naszego programu - dodaje.

  Chociaż pomysł Anny Dziewit-Meller to pierwsza inicjatywa na taką skalę, tworzone w literackich wielokątach powieści to nie nowość. To również nie pierwsze przymiarki ludzi pióra w Polsce do wkroczenia w internet.

  Dwa lata temu w sieci powstawała "Nieskończona opowieść". Był to cykl opowiadań, moderowanych przez profesjonalnych pisarzy, ale inspirowanych przez pisarzy amatorów i pasjonatów literatury.

  W projekcie brał udział Zygmunt Miłoszewski. Efektem było opowiadanie "Umrzeć przed śmiercią". Po tych doświadczeniach z chęcią zaangażował się w nowy internetowy projekt.

  - W ciężkich dla kultury czasach ciągle trafiają się nieustraszeni bojownicy, próbujący ocalić sztukę rozmawiania o literaturze - mówi o inicjatywie autor "Ziarna prawdy" i "Uwikłania".

  W pisaniu " Nieskończonej opowieści" wzięli udział również Gaja Grzegorzewska czy Jacek Dukaj. Tak powstał "Osobliwiec" Grzegorzewskiej oraz opowiadanie Dukaja pod tytułem "rewolucja.exe". Sam Dukaj, zdobywca Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść "Lód", ostatnio zupełnie zrezygnował z papierowej publikacji i swoją "Starość aksolotla" wydał wyłącznie w formie elektronicznej. Nie był to zwykły e-book, a połączenie tekstu z grafikami autorstwa studia, które zrealizowało sławną "Katedrę" Tomka Bagińskiego.

  Do książki dołączono nawet projekty figur, które można wydrukować w technologii trójwymiarowej. Dukaj podtrzymuje, że e-book to jedynie forma przejściowa. Autor wybiega w przyszłość, wierząc że wkrótce czytelnik historii o Nowym Jorku będzie za pomocą dostępnych aplikacji wędrować Piątą Aleją...

  Tak daleko w przyszłość program Dziewit-Meller wybiegać nie zamierza, co widać po dwóch udostępnionych odcinkach: z Miłoszewskim oraz Karoliną Korwin-Piotrowską. Już wiadomo, że w następnych odsłonach mają się pojawić m.in. Ilona Łepkowska, Agnieszka Więdłocha, Marcin Meller, Andrzej Saramonowicz oraz Katarzyna Bonda.

  Kolejne odcinki programu będą pojawiać się w sieci co tydzień, a kręcone będą w warszawskiej restauracji "Przepis". Powstawanie literackiego kolażu można śledzić w serwisie YouTube na kanale weBook.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo