5/28
Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” zostały zbudowane w...
fot. Lubiana/facebook

Lubiana

Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” zostały zbudowane w latach 1966-1969 w Łubianie koło Kościerzyny. W roku 1973 firma została włączona do Zjednoczonych Zakładów Ceramiki Stołowej „Cerpol” w Wałbrzychu. W połowie roku 1981 firma odzyskała samodzielność jako przedsiębiorstwo państwowe. W wyniku przekształceń z początku lat 90. XX wieku stała się spółką akcyjną. Obecnym właścicielem większościowym w firmie są Zakłady Przemysłu Jedwabniczego Wistil z Kalisza. Specjalizacją zakładów jest produkcja porcelany hotelowej przeznaczonej głównie na eksport (ponad 80% produkcji) do USA, RFN, Belgii, Francji i do Włoch.

6/28
Początki Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” sięgają...
fot. Mat. prom.

Bałtyk

Początki Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” sięgają lat 20. XX wieku. Wówczas na terenie Wolnego Miasta Gdańsk w powstały trzy fabryki cukiernicze „Anglas”, „Baltic” i „Kosma”. W 1951 roku zostały one upaństwowione i weszły w skład Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”.

W 1991 firma stała się spółką akcyjną, w 1993 roku podpisała umowę joint venture z fińską firmą „Fazer”. W 2005 roku Zakłady zostały odkupione przez polską firmę „Bomilla” z Włocławka. Nowy właściciel powrócił do tradycyjnej nazwy i logo, tworząc Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” Sp. z o.o.
Od 2016 roku "Bałtyk" jest jedną, spójną firma z centralą w Gdańsku. Specjalizacją zakładu, zgodnie z tradycją, jest produkcja wyrobów czekoladowych.

7/28
O odkurzaczu Zelmer marzyła w czasach PRL każda pani domu....
fot. Youtube/Zelmer

Zelmer

O odkurzaczu Zelmer marzyła w czasach PRL każda pani domu.
Firma powstała w 1937 r. i początkowo produkowała tokarki. trudniła się produkcją tokarek. Sprzęt AGD zaczęto wytwarzać po wojnie. W latach 60. Zelmer produkował 80 tys. odkurzaczy, a w latach 70. zaczął podbijać rynki zagraniczne. Aż do lat 90. Zelmer pozostawał monopolistą na rynku małego AGD w Polsce. W 2001 r. firma została sprywatyzowana, ale jedynym udziałowcem wciąż pozostawał Skarb Państwa. W 2013 r. Zelmer został kupiony przez niemieckie BSH. Dziś produkty firmy są eksportowane do 27 krajów na całym świecie.

8/28
E.Wedel to najstarsza czekoladowa marka w Polsce. W 1851...
fot. mat. prom.

E.Wedel

E.Wedel to najstarsza czekoladowa marka w Polsce. W 1851 roku Karol Wedel otworzył pierwszą firmową cukiernię wraz z małą przyzakładową manufakturą czekolady przy ulicy Miodowej w Warszawie, gdzie wraz z żoną Karoliną serwował swoim gościom pitną czekoladę. W 1872 roku przekazał zakład swojemu synowi Emilowi. Wyroby Wedla, a szczególnie czekolada, stały się tak popularne i cenione, że na rynku szybko zaczynają pojawiać się falsyfikaty.
W okresie PRL stała się własnością państwa, a po 1989 r. przystąpiono do procesu prywatyzacji - najsłynniejszy z polskich producentów słodyczy o przedwojennym rodowodzie został przejęty przez PepsiCo. Obecnie marką zarządza japoński koncern Lotte.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Foki też miały majówkę! Rekordowa ich liczba wylegiwała się na plażach

Foki też miały majówkę! Rekordowa ich liczba wylegiwała się na plażach

Byliście na świetnym meczu Lechii z Tychami? Znajdźcie siebie na zdjęciach

Byliście na świetnym meczu Lechii z Tychami? Znajdźcie siebie na zdjęciach

Dawne fortyfikacje Twierdzy Malbork przyciągają fanów historii i turystyki pieszej

Dawne fortyfikacje Twierdzy Malbork przyciągają fanów historii i turystyki pieszej

Zobacz również

Ogniwo Sopot pokazało moc, pokonując lidera z Krakowa

Ogniwo Sopot pokazało moc, pokonując lidera z Krakowa

Memy na majówkę! Długi weekend Polaków na wesoło

Memy na majówkę! Długi weekend Polaków na wesoło