Znamy stanowisko centrali IPN w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Monument będzie zburzony?

Beata Terczyńska
"W opinii IPN pomnik Walk Rewolucyjnych jest niezgodny z artykułem 5 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego" - pisze Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Odpowiedź IPN została zamieszczona na Facebooku na profilu Rady Miasta Rzeszowa. Czytamy w niej, że rzeszowski "monument został odsłonięty 1 maja 1974 r. i jak informuje napis będący częścią składową złożenia pomnikowego powstał - w hołdzie bohaterom walk rewolucyjnych o Polskę Ludową w 30-lecie PRL Zatem honoruje pamięć o wszystkich tych, którzy w narracji historycznej Polski Ludowej przyczynili się do jej powstania, stanowiąc de facto pomnik dziejów ruchu komunistycznego na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego".

CZYTAJ TEŻ: Lider zespołu Big Cyc zaprasza 13 maja na piknik w obronie rzeszowskiego pomnika

Dalej Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN przypomina, że oficjalnym pomysłodawcą pomnika miał być ówczesny I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie - Władysław Kruczek.

- "Pomnik pierwotnie planowano odsłonić w 1972 r. w związku z 30-tą rocznicą powstania Polskiej Partii Robotniczej (...). Dla uzasadnienia merytorycznego wzniesienia pomnika pracownik referatu historii partii Komitetu Wojewódzkiego PZPR przygotował wykaz wydarzeń świadczących o dorobku rewolucji proletariackiej na terenie województwa. Wśród wymienionych wydarzeń jedynie powstanie w Rzeszowie Stronnictwa Ludowego w 1895 r. należy uznać za godne pamięci w niepodległej Polsce".

CZYTAJ TEŻ: Prezydent Ferenc walczy o Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Dyrektor wylicza, że natomiast reszta upamiętnionych wydarzeń dotyczy działalności komunistów, agentury bolszewickiej (Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, Komunistyczna Partia Polski, Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy, Polska Partia Robotnicza), skrajnej lewicy ruchu socjalistycznego, bojówek komunistycznych (Gwardia Ludowa/ Armia Ludowa) oraz organizacji siłowych Polski Ludowej (Milicja Obywatelska, Korpus Bezpieczeństwa Państwa, Urząd Bezpieczeństwa Publicznego).

CZYTAJ TEŻ: Radny chciał odkupić pomnik od zakonników. Ktoś włamał się na jego konto na portalu społecznościowym Facebook w Internecie
Dalej w piśmie czytamy, że zgodnie z ustawa o zakazie propagowania komunizmu pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Przytacza definicję słowa "upamiętnienie" powołując się na Słownik Współczesnego Języka Polskiego prof. Dunaja. Zgodnie z nią "upamiętniać" to znaczy "zachowywać dla pamięci potomnych, czynić pamiętnym;utrwalać w pamięci". Uważa zatem, że dedykowanie pomnika w hołdzie bohaterom walk rewolucyjnych o Polskę Ludową ma w sposób oczywisty zachować dla potomnych pamięć o nich.

CZYTAJ TEŻ: Rodziny żołnierzy wyklętych domagają się rozebrania Pomnika Czynu Rewolucyjnego

- "Zatem nie ulega wątpliwości,że pomnik upamiętnia wydarzenia upamiętniające komunizm a także niesuwerenne i zależne od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich państwo, jakim była Polska Rzeczpospolita Ludowa, która swoją władzę zdobyła i utrzymała dzięki powszechnie stosowanej przemocy, łamaniu oporu obywatelskiego oraz w oparciu o stacjonujące w Polsce wojska ZSRS" - podsumowuje.

ZOBACZ: Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie - zburzyć czy zostawić? [SONDA ULICZNA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znamy stanowisko centrali IPN w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Monument będzie zburzony? - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl