Znamy laureatów Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”

Anna Nowak
W tegorocznej, IX już edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”, organizowanego m.in. przez Krajową Izbę Gospodarczą i Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, wręczono siedem nagród.

- „Pracodawca Godny Zaufania” to inicjatywa zapoczątkowana w 2009 r. Jej podstawowym celem jest promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej, zgodnej z normami europejskimi polityki pracowniczej i polityki socjalnej – wyjaśnia Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

W skład Kapituły Konkursu weszli przedstawiciele m.in.: KIG, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytutu Staszica, Instytutu Biznesu, Instytutu Libertatis, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenia Integracja i Współpraca czy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Organizatorem konkursu jest też Agencja Impressarium.

Gala Konkursu została poprzedzona debatą pt. „Zawody wysokiego ryzyka i stresu – jak zapewnić optymalne warunki pracy dla przedstawicieli trudnych zawodów”. W debacie wzięli udział przedstawiciele zawodów szczególnie narażonych na ryzyko i stres: Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Jerzy Godek, członek zarządu Emitel i st. bryg. mgr inż. Piotr Strawa z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Dyskutowali też Tomasz Kaszewski, lekarz medycyny z Centra Medyczne HARMONIA (Grupa LUX MED), które specjalizują się w zakresie mental health oraz Bartosz Graś, adwokat i wspólnik kancelarii Kijewski Graś.

Mówcy zgodnie podkreślali rolę zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków do wypoczynku, czy to specjalnych pokojów wypoczynkowych (jak np. w przypadku kontrolerów ruchu lotniczego) czy też uprawiania sportu. Równie istotne są szkolenia, dobra komunikacja, wsparcie psychologiczne, przestrzeganie wewnętrznych procedur, jak też potrzeba doskonalenia prawa dotyczącego zawodów narażonych na ryzyko. – Stosujemy zasady praktyki sprawiedliwego traktowania każdego pracownika. Każdy, kto pracuje w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest odpowiedzialny za tworzenie kultury bezpieczeństwa – mówił Janusz Janiszewski. Jak wyjaśnił, nawet personel sprzątający musi przestrzegać określonych procedur, np. nie dotykać pewnych urządzeń. – Najbardziej stresującą sytuacją dla kontrolerów ruchu jest brak informacji, np. łączności z załogą statku powietrznego – podkreślił.

- Wejście na 300-metrowy masz zajmuje ok. 1,5 godziny a odchylenie od pionu na jego szczycie wynosi 3 metry – obrazowo przedstawił warunki pracy Jerzy Godek z firmy Emitel. Dodał, że stres któremu poddani są pracownicy wynika z wysiłku związanego z samym wejściem i z presji czasu wymaganego do szybkiej naprawy awarii, do czego firma jest zobowiązania wobec klientów. Dlatego Emitel dużo inwestuje w szkolenia mające podnieść techniczne kwalifikacje pracowników i zwiększające ich odporność psychiczną.

Według st. bryg. mgr inż. Piotra Strawy, strażacy do najbardziej stresujących sytuacji zaliczają widok uwięzionego w samochodzie dziecka, konieczności ratowania osoby którą się zna osobiście oraz wypadków masowych. Stąd strażakom zapewnia się warunki do uprawiania sportów, pomoc ze strony psychologów i możliwość uczestnictwa w grupach wsparcia.

Zdaniem lekarza Tomasza Kaszewskiego, Centra Medyczne HARMONIA (Grupa LUX MED), w zawodach wysokiego ryzyka bardzo ważną kwestią jest umiejętność zachowania balansu między życiem zawodowym a prywatnym oraz wsparcie rodziny. – Należy też uczyć pracownika wyboru własnej i właściwej ścieżki odreagowywania stresów – wyjaśniał.

Po debacie nastąpiło wręczenie wyróżnień. W kategorii Programy stażowe zwyciężyła firma Emitel za program stażowy skierowany do uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni technicznych, który związany jest z główną działalnością firmy i skierowany do absolwentów oraz studentów ostatnich lat kierunków technicznych, związanych z telekomunikacją czy teletransmisją.

W kategorii Wolontariat nagrodzono firmę PGE Polska Grupa Energetyczna, za program Wolontariatu Pracowniczego PGE. Przez 5 lat trwania programu 740 Wolontariuszy PGE zrealizowało 220 autorskich projektów w całej Polsce i poświęciło ponad 57 tys. godzin wolontariackich.

W kategorii Motywacja zwycięska okazała się firma Benefit Systems. Nagroda została jej przyznana za szeroki pakiet programów motywacyjnych skierowanych do pracowników z zakresu sportu, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń, dofinansowania do studiów podyplomowych, bezpłatnych kursów językowych oraz szkoleń zawodowych.

W kategorii Edukacja nagrodzono firmę Żabka za program Akademia Żabki - inicjatywę szkoleniową, na którą składają się bezpłatne, zaawansowane i specjalistyczne szkolenia w Polsce oraz za granicą. Część szkoleń oferowanych jest również poprzez platformę e-learningową.

W kategorii Bezpieczeństwo zwyciężyła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – za prekursorskie w Polsce wprowadzenie polityki Just Culture, czyli sprawiedliwego traktowania, której zasady zostały wypracowane wraz ze stroną społeczną. Ich celem jest budowanie przestrzeni zaufania pracowników i zachęcanie osób do zgłaszania informacji dotyczących bezpieczeństwa, tak aby można było bezpośrednio reagować na sytuacje mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo lub potencjalnie niebezpieczne.

W kategorii Firma Przyjazna Niepełnosprawnym laur zdobyła Poczta Polska za wprowadzenie „Polityki zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Poczcie Polskiej”, stworzonej dla osób zatrudnionych jak i aplikujących na wszystkie stanowiska w Poczcie Polskiej. Jej głównym celem jest wyrównywanie szans w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, przy współpracy z PFRON i Fundacją Aktywizacja w ramach projektu „Praca – Integracja”, do końca 2019 r. zakładane jest zatrudnienie 400 osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku Kapituła Konkursu zdecydowała również o przyznaniu Nagrody Specjalnej dla firmy PwC za działania skierowane do pracowników. W Konkursie wyróżniono także dziennikarzy, którym tematyka pracownicza jest bardzo bliska. Nagrodę w kategorii dziennikarskiej otrzymali Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna oraz dziennikarz RMF FM - Michał Dobrołowicz.

- Cieszy nas dobra tendencja, że pracodawcy przykładają coraz większą wagę do komfortu pracy i starają się budować długofalowe partnerskie relacje z pracownikami - podkreśla Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Jego zdaniem, wpływa to pozytywnie na efektywność i kreatywność pracowników.

Inicjatywa odbyła się pod patronatem ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Energii; Inwestycji i Rozwoju oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronami były też Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw i M. St. Warszawa. Sponsorem Gali były m.in. firmy Kapsch Telematic Services i Diaverum a wśród patronów medialnych znalazła się „Polska The Times”. Uroczysta Gala z wręczeniem nagród odbyła się w siedzibie KIG.

Bon turystyczny celem oszustów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie