Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaleźli kolejne ludzkie kości pod deptakiem w Rzeszowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bartosz Gubernat
- Na ludzkie szczątki kostne natrafiono podczas prac ziemnych od strony zachodniej przy wieży farnej. To pozostałości po najstarszym rzeszowskim cmentarzu, który funkcjonował przy kościele przez ponad 440 lat, do chwili założenia cmentarza przy ulicy Targowej. W nowym miejscu ludzi chowano od 1792 roku - informuje Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie. Deptak na miejscu cmentarzaNajnowsze odkrycie nie jest niespodzianką. Znawcy historii Rzeszowa określają, że cmentarz w rejonie kościoła farnego rozciągał się przed laty w miejscu, gdzie dzisiaj przebiegają ulice Kościuszki, Grunwaldzka, Kopernika i plac Farny. Wokół kościołów parafialnych zmarłych grzebano w obrządku chrześcijańskim na mocy postanowień soboru z 1056 roku.Poza tym już wcześniej ludzkie kości ekipa modernizująca deptak odkryła w rejonie kościoła pw. Świętego Krzyża przy ulicy 3 Maja. Podczas trwających od listopada wykopów natrafiono także na znakomicie zachowane pozostałości po kamiennym murze, który prawdopodobnie otaczał kościół farny. Eksperci datują go na przełom XIV i XV wieku. Z kolei na ul. 3 Maja pod ziemią odnaleziono drewniane belki z przełomu XVIII i XIX wieku, które służyły jako podbudowa drogi.
- Na ludzkie szczątki kostne natrafiono podczas prac ziemnych od strony zachodniej przy wieży farnej. To pozostałości po najstarszym rzeszowskim cmentarzu, który funkcjonował przy kościele przez ponad 440 lat, do chwili założenia cmentarza przy ulicy Targowej. W nowym miejscu ludzi chowano od 1792 roku - informuje Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie. Deptak na miejscu cmentarzaNajnowsze odkrycie nie jest niespodzianką. Znawcy historii Rzeszowa określają, że cmentarz w rejonie kościoła farnego rozciągał się przed laty w miejscu, gdzie dzisiaj przebiegają ulice Kościuszki, Grunwaldzka, Kopernika i plac Farny. Wokół kościołów parafialnych zmarłych grzebano w obrządku chrześcijańskim na mocy postanowień soboru z 1056 roku.Poza tym już wcześniej ludzkie kości ekipa modernizująca deptak odkryła w rejonie kościoła pw. Świętego Krzyża przy ulicy 3 Maja. Podczas trwających od listopada wykopów natrafiono także na znakomicie zachowane pozostałości po kamiennym murze, który prawdopodobnie otaczał kościół farny. Eksperci datują go na przełom XIV i XV wieku. Z kolei na ul. 3 Maja pod ziemią odnaleziono drewniane belki z przełomu XVIII i XIX wieku, które służyły jako podbudowa drogi. Mariusz Guzek
Następne odkrycie archeologiczne podczas przebudowy ulicy 3 Maja w Rzeszowie. Tym razem na ludzkie szczątki natrafiono w rejonie fary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24