Znaleziono ciało z dokumentami Zielonki. Potrzebne będą badania genetyczne

Redakcja
We wtorek na warszawskim Wawrze znaleziono ciało mężczyzny, który miał przy sobie dokumenty na nazwisko Stefana Zielonki. Żandarmeria wojskowa ustala, czy jest to zaginiony przed rokiem szyfrant kontrwywiadu. By zindentyfikować zwłoki potrzebne będą badania genetyczne.

Sprawa chorążego Stefana Zielonki wyszła na jaw w ubiegłym roku. Szyfrant wyszedł z domu na warszawskim Gocławiu drugiego dnia Świąt Wielkanocnych i już nie wrócił. Jego zaginięcie zgłosiła żona.

Wokół zaginięcia Zielonki powstało wiele hipotez. Ostatnio renomowany francuski portal specjalistyczny Intelligence Online napisał, że zaginiony szyfrant ukrywa się w regionie Szanghaju razem z żoną i dzieckiem. Portal twierdził, że Zielonka został zwerbowany przez chiński wywiad i pracuje przeciwko naszemu krajowi - donosi RMF FM.

Zielonka był przez wiele lat szyfrantem w Wojskowych Służbach Informacyjnych. Nadawał i odbierał tajne komunikaty. Znał klucze, hasła, systemy tajnej komunikacji, również tej wewnątrz NATO. Dobrze orientował się też w siatce polskich służb wywiadowczych za granicą. W marcu br. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła szyfrantowi zarzut dezercji.

Wideo

Dodaj ogłoszenie