Żmija zygzakowata: ukąszenie żmii - co robić? [PIERWSZA POMOC]. Jak wygląda żmija i gdzie występuje? Okres godowy żmij

red.
Jak rozpoznać żmiję, co zrobić, gdy ukąsi żmija, gdzie jest najwięcej żmij, żmija zygzakowata w Polsce
Jak rozpoznać żmiję, co zrobić, gdy ukąsi żmija, gdzie jest najwięcej żmij, żmija zygzakowata w Polsce Tomasz Sikora
Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. Ich populacja stale się powiększa. Co robić po ukąszeniu żmii i jakie są zasady pierwszej pomocy? Warto wiedzieć, gdy spotkamy żmiję na swojej drodze jak się zachować i jak działać w wypadku ukąszenia? Kwiecień i maj to miesiące na które przypada okres godowy żmij i w tym czasie zdecydowanie łatwiej spotkać je w czasie spaceru po lesie. Gdzie jest najwięcej żmij? Jak rozpoznać żmiję? Sprawdźcie!

Żmija zygzakowata: co robić po ukąszeniu żmii? Objawy, pierwsza pomoc

Co robić, gdy ukąsi nas żmija zygzakowata? Sama rana od ukąszenia żmii jest często niezauważalna; dwa drobne otarcia naskórka, które jednak wkrótce zaczynają puchnąc i boleć, pojawiają się duszność. Dorosły, zdrowy człowiek powinien takie ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu:

  • uszkadzającym układ nerwowy,
  • powodującym martwicę tkanek,
  • zmniejszającym krzepliwość krwi,
  • zmiany rytmu pracy serca.

- Okres, w którym występują przypadki pogryzienia przez żmije, trwa od wiosny, przez lato aż do jesieni - mówi Jarosław Osypiuk, zastępca pielęgniarki oddziałowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ze Szpitalną Izbą Przyjęć w Kościerzynie. - Do części potrzebujących wysyłana jest karetka, ale w większości pacjenci trafiają do szpitala sami. Jeśli jest wezwany ambulans, a pracownicy są uprzedzeni, że było ukąszenie, to - w uzasadnionych przypadkach - ampułka ze szczepionką jest zabierana do karetki specjalistycznej i podawana pacjentowi na miejscu. Lek zawsze podawany jest po wykonaniu wcześniejszej próby testowej. Po podaniu antidotum pacjent poddawany jest obserwacji. W swojej praktyce nie spotkałem się ze śmiertelnym przypadkiem pogryzienia przez żmiję.

Żmija zygzakowata - występowanie. Co robić gdy spotkamy żmiję?

Żmije prowadzą dość skryty tryb życia, są bardzo płochliwe, w momencie zagrożenia najczęściej uciekają do nor, w sterty gałęzi bądź kamieni. Jednak gad ten atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki.

Dlatego podczas bliskiego spotkania ze żmiją, należy zachować ostrożność, ominąć i pozwolić wygrzewać się w promieniach słońca.

Ulubionym środowiskiem żmii zygzakowatej życia są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. Doskonałym miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być przydomowe skalniaki, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a trociny i kora stwarzają dobre warunki termiczne.

Mimo, że liczba ukąszeń przez żmije jest niewielka, to budzi ona powszechny strach, dlatego setki tych gadów giną z rąk wystraszonych turystów.

Jak rozpoznać żmiję, co zrobić, gdy ukąsi żmija, gdzie jest najwięcej żmij, żmija zygzakowata w Polsce
Jak rozpoznać żmiję, co zrobić, gdy ukąsi żmija, gdzie jest najwięcej żmij, żmija zygzakowata w Polsce Tomasz Sikora

Okres godowy żmij. Kiedy?

Pora godowa żmii zygzakowatej przypada na kwiecień-maj. Samce toczą rytualne walki przypominające zapasy. Walczące osobniki oplatają się wokół siebie - unoszą przednie części do góry i każdy z nich usiłuje przygnieść przeciwnika do ziemi. Zaloty oraz sama kopulacja są długotrwałe (kilka godzin). Samica rodzi 5-15 młodych, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.

W okresie godowym zdecydowanie częściej można spotkać żmiję w lesie.

Żmije zygzakowate w Polsce. Populacja, charakterystyka

Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Jak podkreślają eksperci, jest ich dużo, a ich populacja się zwiększyła. Od kilku lat sprzyja im temperatura. Mamy bowiem lekkie zimy, w związku z tym jest zdecydowanie większy przychówek.

W Polsce możemy spotkać trzy barwne formy żmii zygzakowatej: szarą (w odcieniach srebrzystoszarym do grafitowego), brązową (ceglastą do ciemnobrązowej) oraz czarną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl