Zmieniłeś na dłużej miejsce pobytu? Możesz zostać wymeldowany przez urząd

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Tomasz Bolt/Polska Press
W Polsce nadal działa obowiązek meldunkowy, który obliguje nie tylko do zgłaszania pobytu stałego lub czasowego (zameldowanie), ale także do wymeldowania się. Jeśli nie zrobimy tego sami, może nas w tym wyręczyć miejscowy urząd.

Obowiązek meldunkowy polega na trzech czynnościach: musimy się zameldować w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldować się z takich miejsc oraz zgłaszać wyjazd poza granice Polski w określonych przypadkach, tj. na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 6 miesięcy.

Na początek warto wyjaśnić dwa ważne pojęcia, czyli pobyt stały i pobyt czasowy. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Pobytem czasowym jest zaś przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Ważne: Równocześnie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Jak zapewnia ustawa o ewidencji ludności zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała. Jeżeli dane zgłoszone do zameldowania lub wymeldowania budzą wątpliwości - wówczas o zameldowaniu lub wymeldowaniu rozstrzyga organ gminy w drodze decyzji.

Każdy, kto opuszcza miejsce pobytu stałego albo czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu - ma obowiązek się wymeldować - wynika to wprost z art. 33 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności. Wymeldować się można wypełniając odpowiedni formularz w miejscowym urzędzie gminy lub elektronicznie - jeśli posiadamy np. profil zaufany eGo (poprzez stronę www: obywatel.gov.pl/meldunek). Oczywiście wymeldować się z poprzedniego miejsca pobytu można także dokonując zameldowania w nowym miejscu pobytu.

Co jednak w sytuacji, gdy zmieniamy miejsce pobytu stałego albo czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu bez wymeldowania się z poprzedniego adresu? W takiej sytuacji możemy zostać wymeldowani bez naszego udziału. Wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu, może dokonać miejscowy urząd gminy z urzędu.

O wymeldowanie osoby, która powinna to zrobić, może też wnioskować do właściwego urzędu osoba, która jest właścicielem lokalu (mieszkania) lub posiada do niego tytuł prawny. Zatem każdy, kto jest właścicielem lokalu - lub choćby najemcą - ma prawo wnioskować do urzędu o wymeldowanie osoby, która już nie mieszka w danym miejscu i nie wymeldowała się. We wniosku należy wskazać okoliczności i dowody potwierdzające, że rzeczywiście dana osoba już nie przebywa pod wskazanym adresem. Poprawnie złożony wniosek spowoduje wszczęcie przez urząd postępowania wyjaśniającego, w trakcie którego urzędnicy mogą m.in. przesłuchać wnioskodawcę i osobę, która ma zostać wymeldowana, w celu ustalenia stanu faktycznego. Urząd może także dokonać oględzin lokalu i przesłuchać świadków (np. sąsiadów). Postępowanie kończy się wydaniem decyzji.

Osoba, która uważa, że została bezpodstawnie wymeldowana może wnioskować o uchylenie takiej decyzji (stosowne pouczenie znajduje się w treści decyzji o wymeldowaniu). We wniosku o uchylenie decyzji o wymeldowaniu należy podać istotne okoliczności oraz przytoczyć dowody (np. dołączyć kopie dokumentów, wskazać świadków).

Czy za niewypełnienie obowiązku meldunkowego grozi nam kara? Nie, nie ma sankcji za niedokonanie zameldowania lub wymeldowania. Istniejący dawniej przepis kodeksu wykroczeń dot. kary za brak wypełnienia obowiązku meldunkowego został uchylony.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl