Zmienią prawo, aby bracia Zielińscy nie dostali emerytur olimpijskich

Joachim Przybył
Joachim Przybył
Adrian i Tomasz Zielińscy chluby polskiemu sportowi nie przynieśli.
Adrian i Tomasz Zielińscy chluby polskiemu sportowi nie przynieśli. Jaroslaw Pruss
Rząd szykuje nowelizację ustawy o sporcie, które reguluje przyznawanie emerytur olimpijskich. Wykluczy z grona beneficjentów dopingowiczów. Zmiana głównie jest wymierzona w braci Adriana i Tomasza Zielińskich.

Adrian i Tomasz Zieliński latem byli bohaterami jednego z największych skandali dopingowych w polskim sporcie. Obaj pretendenci do podium olimpijskiego w Rio zostali złapani na stosowaniu sterydu nandrolonu. Tomasz wpadł jeszcze w Polsce, Adrian już w Rio i został wyrzucony z wioski olimpijskiej.

Bracia to także medaliści olimpijscy z Londynu. Adrian wygrał złoto bezapelacyjnie na pomoście, Tomasz był 9., ale z czasem awansował po wpadkach dopingowych sześciu rywali. Niedawno Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie przyznał mu brązowy medal.

Pierwszy wpadł Tomasz Zieliński. To był szok dla środowiska sportowego

Z tego tytułu Zielińskim przysługuje dożywotnia emerytura olimpijska. Prawdopodobnie obejdą się jednak smakiem. Jak informuje portal wyborcza.pl, rząd szykuje zmianę przepisów. W ciągu kilku tygodni nowelizacja może być już gotowa. Ma wykluczyć z grona olimpijskich emerytów dopingowiczów.

Jednak nie wszystkich, bo wtedy sankcje dotknęłyby choćby Justynę Kowalczyk, która w młodości wpadła na stosowaniu dexamethasonu i została skazana 6 miesięcy. Kryterium ograniczono do szczególnie drastycznych przypadków, które skończyły się ponad 2-letnią dyskwalifikacją.

Wpadka Adriana była prawdziwą bombą. "Gazeta Pomorska" poinformowała o tym cały świat

Adrian już został zdyskwalifikowany na 4 lata, jego młodszego brata spotka zapewne taka sama kara. To jedne z najwyższych sankcji w historii polskiego sportu. Upiecze się prawdopodobnie Marcinowi Dołędze, który zdobył brąz w Pekinie, podobnie jak T. Zieliński - po dyskwalifikacjach rywali. Dwukrotnie był złapany na dopingu, ale w obu wypadkach "siedział" po dwa lata. Nie wiadomo, jak taki przypadek potraktuje nowa ustawa.

W tym przypadku braci nie uratuje zasada "prawo nie działa wstecz". Ja informuje wyborcza.pl, niekaralnością muszą się bowiem wykazać dopiero w momencie składania wniosku o emeryturę i nie będę mogli wtedy spełnić tego warunku.

Emerytura olimpijska przysługuje medalistom największej imprezy sportowej po skończeniu 40 lat i zakończeniu kariery sportowej. Jej wysokość jest regulowana co roku, w 2016 wynosiła 2623,38 zł. Kwota ta nie jest już obciążona składkami ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmienią prawo, aby bracia Zielińscy nie dostali emerytur olimpijskich - Gazeta Pomorska

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolesław

Co wy wiecie na temat sportu zawodowego i olimpijskiego. Śmiechu warte. Każdy na takim poziomie się wspomaga tylko trzeba wiedzieć kiedy co i ile brać i żeby nie zdążyli wykryć. Na całym świecie laboratoria medycyny sportu pracują. Wielcy znawcy od sportu szkolnego. He..He..

P
Przemysław Łochowski

Ja na przykład nie brałem sterydów.

z
zyz

Od kiedy prawo działa wstecz?

L
Lex

GP- jak typowy organ PZPR-u albo niemiecka szczekaczka kłamie i szczuje. Po pierwsze nie przeciwko Zielińskim bo wątpię czy stanowią oni przedmiot rozważań rządowych. Po drugie - wyrok 4 lat jest nieprawomocny i jest właściwie pewne ,że Lozanna go zmieni. Ja stawiam na max 6 miesięcy albo jeszcze mniej. Repolonizacja mediów potrzebna od zaraz!!!!!!

B
Boreja

Dopingowi i skrytym POrówkożercom mówię stanowcze - NIE !

a
ala

Przeciez on nie maja emerytur dopiero po osiagnieciu weku 40 lat mozesz dostac . Moze to oduczy brania dopngu ludzi bo u nas to na skale jest brane a pozniej mowa ze nie wiedzieli hehe

x
xcv

Mogli skonczyc kariere zaraz po medalu ha ha !!

T
TakiJeden

Przecież to chory pomysł. Skoro sportowiec zdobył medal IO będąc "czysty", to na jakiej podstawie ma mu się odbierać prawo do emerytury? Poza tym przykłady z artykułu pokazują, jakie to nielogiczne. Dołęga, dwukrotnie złapany będzie miał emeryturę, bracia Zielińscy raz na dopingu nie będą jej mieli. Pokrętna logika.

Wróć na i.pl Portal i.pl