Zmiany w świętowaniu Środy Popielcowej. Dotyczą posypania głów popiołem

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Stolica Apostolska uprościła obrzędy Środy Popielcowej
Stolica Apostolska uprościła obrzędy Środy Popielcowej Waldemar Wylegalski
Stolica Apostolska uprościła obrzędy Środy Popielcowej. Ma to związek z trwającą pandemią. Święto rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu w Kościele katolickim.

Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu działająca w Kurii Rzymskiej wydała notę dotyczącą zmian w świętowaniu Środy Popielcowej. Przewidziane przy posypaniu głowy popiołem słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” kapłan wypowie tylko raz (po poświęceniu popiołu) w odniesieniu do wszystkich, a nie przy każdym posypaniu głowy popiołem.

Jakie jest znaczenie obrzędu? - pytamy duszpasterza.

- Obrzęd posypania głów popiołem to znak pokuty i potrzeby ciągłego nawracania się, dlatego powtarzamy ten obrzęd co roku. Popiół jest symbolem śmiertelności, ułomności oraz ludzkiej słabości. Przypomina, że życie ograniczane i skoncentrowane tylko na doczesności obraca się w proch i nic po nim nie zostaje. Chrześcijanin, choć słaby i grzeszny, z Bożą pomocą zmienia swoje myślenie, czyli nawraca się. Zwracając swoje serce ku Ewangelii dostrzega szerszą perspektywę życia wymykającą się śmiertelności - wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W swojej nocie Kongregacja przypomina także kapłanom o potrzebie noszenia maseczek podczas obrzędu oraz dezynfekcji rąk.

Środa Popielcowa wypada 17 lutego. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej.

Post w czasie niepokoju
Tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu orędzie przygotowujące wiernych do przeżywania tego okresu wygłosił papież Franciszek. W swoim orędziu wielokrotnie odwoływał się do trwającej pandemii koronawirusa.

- W obecnym kontekście niepokoju, w którym żyjemy i w którym wszystko wydaje się kruche i niepewne, mówienie o nadziei może wydawać się prowokacją. Czas Wielkiego Postu jest jednak po to, aby z nadzieją zwrócić nasze spojrzenie ku cierpliwości Boga, który nadal troszczy się o swoje stworzenie, podczas gdy my często traktowaliśmy je źle. Jest to nadzieja na pojednanie, do którego św. Paweł gorąco nas wzywa: „pojednajcie się z Bogiem” - powiedział Ojciec Święty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w świętowaniu Środy Popielcowej. Dotyczą posypania głów popiołem - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl