Zmiany w przyznawaniu alimentów na dzieci. Czym są i komu mogą przysługiwać alimenty natychmiastowe?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Alimenty natychmiastowe – komu przysługują, jak się o nie starać i ile wynoszą?
Alimenty natychmiastowe – komu przysługują, jak się o nie starać i ile wynoszą? 123rf.com
Alimenty natychmiastowe to jedno z rozwiązań zaproponowanych przez rząd w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. To rozwiązanie przyspieszające przyznanie alimentów na dziecko, w sposób zakładający minimum formalności. Ma na celu usprawnienie i ułatwienie opieki nad dziećmi, tak, aby poziom ich życia nie został obniżony w wyniku rozstania rodziców. Ustawa ma wejść w życie w ciągu pół roku od jej uchwalenia. Kiedy dokładnie możemy się tego spodziewać? Sprawdzamy, na jakim etapie są prace oraz kto będzie mógł skorzystać z alimentów natychmiastowych.

Alimenty natychmiastowe – nowe rozwiązanie przyspieszjące procedurę alimentacyjną. Kto i kiedy może z nich skorzystać? Jak ustalana jest wysokość alimentów? Wszystko o alimentach natychmiastowych znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe to element projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Z projektu ustawy dowiadujemy się, że alimenty natychmiastowe będą szybką formą zabezpieczania dzieci, którym przysługuje prawo do świadczeń alimentacyjnych, ale przed wejściem w życie ustawy nie występowały o zasądzenie alimentów.

Jest to odkurzenie projektu z lat 2016-2019, który nie został sfinalizowany. Alimenty natychmiastowe to przede wszystkim:

  • uproszczona procedura
  • jeden formularz urzędowy
  • ograniczenie postępowania dowodowego
  • ustandaryzowana wysokość świadczenia
  • tylko 14 dni na rozpatrzenie wniosku
  • nakaz zapłaty
  • natychmiastowa wykonalność

Kto może skorzystać z alimentów natychmiastowych?

O alimenty przyznawane w formie alimentów natychmiastowych będą mogli starać się opiekunowie tych dzieci, którym nie ustalono jeszcze świadczenia alimentacyjnego. W założeniu ma to być prosta i szybka forma uzyskania alimentów podczas konfliktu i rozstania rodziców. Alimenty natychmiastowe w odróżnieniu od alimentów ustalonych podczas procesu sądowego, będą przyznawane szybciej, ale także w ustalonej automatycznie kwocie.

Obecnie, w pozwie o alimenty należy poprzeć dowodami kwotę alimentów, o jaką wnioskuje powód. Są to najczęściej faktury dotyczące kosztów utrzymania dziecka (żywność, edukacja, hobby, leczenie itd.). W przypadku alimentów natychmiastowych nie będzie konieczne udokumentowanie wydatków, ponieważ kwota na dziecko będzie ustandaryzowana.

O alimenty natychmiastowe nie będzie można wnioskować po złożeniu pozwu o rozwód lub separację, a także, po rozpoczęciu postępowania alimentacyjnego w sądzie.

Ile wyniosą alimenty natychmiastowe?

Jednym z głównych założeń ustawy ma być stała kwota alimentów ustalana w oparciu o dwa czynniki:

  • wartość minimalnego wynagrodzenia w danym roku,
  • liczba dzieci skonfliktowanych rodziców.

Ustawa precyzuje dokładnie wartość alimentów natychmiastowych. Jest to określony procent minimalnego wynagrodzenia, różny w zależności od liczby dzieci:

  • 21 proc. pensji minimalnej na pierwsze dziecko,
  • 19 proc. na każde z dwojga wspólnych dzieci,
  • 17 proc. na każde z trojga dzieci,
  • 15 proc. na każde z czworga dzieci,
  • 13 proc. na każde z pięciorga lub więcej dzieci.

Ustalona kwota alimentów natychmiastowych miałaby być następnie automatycznie waloryzowana zgodnie ze wzrostem płacy minimalnej.

Zgodnie z propozycją w 2022 roku alimenty natychmiastowe na jedno dziecko wyniosłyby 630 zł, a na każde z pięciorga lub więcej dzieci: 390 zł.

Jak podaje Gazeta Prawna, eksperci Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP negatywnie oceniają projekt ustawy dotyczący alimentów natychmiastowych. Prawdopodobnie ze względu na ujednolicenie kwoty alimentów, która byłaby określana na podstawie minimalnego wynagrodzenia i ilości potomków pozwanego, a nie indywidualnych potrzeb danego dziecka uprawnionego do świadczenia alimentacyjnego.

Alimenty natychmiastowe – jak się starać?

Alimenty natychmiastowe jeszcze nie funkcjonują. To element projektu ustawy, której nowelizacja nie została jeszcze uchwalona.

Jeżeli projekt zostanie wprowadzony bez zmian, w uproszczeniu, procedura będzie polegała na złożeniu wniosku o alimenty natychmiastowe na ogólnodostępnym, ujednoliconym formularzu. Sąd będzie miał 14 dni na rozpatrzenie wniosku. Wydany po tym czasie nakaz zapłaty będzie obligował do natychmiastowego uregulowania alimentów i skutkował stałym, cyklicznym zobowiązaniem.

Pozwany o alimenty może odwołać się od wyroku, a wysokość alimentów będzie można także zmienić na drodze sądowej w późniejszym etapie, np. jeśli wzrosną koszty utrzymania dzieci.

Alimenty natychmiastowe – od kiedy można ubiegać się o przyznanie?

Osoby zainteresowane alimentami natychmiastowymi muszą czekać na uchwalenie ustawy. Według wykazu prac legislacyjnych, projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw o numerze UD261, ma być rozpatrzony przed Radę Ministrów w I/II kwartale 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu