Zmiany w programie "Dobry Start". Od sierpnia 300 zł także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych

(KGK)
Od sierpnia 300 zł także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych
Od sierpnia 300 zł także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych https://pixabay.com
Duże i pozytywne zmiany w świadczeniu „Dobry start”. 300 złotych na wyprawkę szkolną otrzymają też uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany obowiązują od sierpnia. Na Pomorzu złożono już ponad 112 tys. wniosków. Teraz można to zrobić nie tylko elektronicznie, ale także drogą tradycyjną - osobiście w urzędzie lub listownie.

W tym roku, podobnie jak i w poprzednim, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20 r. życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 r. życia, od 1 lipca mogli składać wnioski o świadczenie drogą elektroniczną.

W lipcu w całej Polsce aż 1,61 mln osób ubiegało się o „Dobry Start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Czytaj także

Jednak w tym roku pojawiła się ważna nowość.. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia rozszerzający krąg osób uprawnionych do świadczenia o uczniów szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany obowiązują od początku sierpnia. Co istotne, nie trzeba przedstawiać nikomu faktur czy paragonów za dokonane zakupy.

Czytaj także

Chcemy objąć świadczeniem wszystkich uczniów, bez względu na typ szkoły. Nie przewidujemy natomiast żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie. Wciąż będzie to 20. rok życia oraz 24. w przypadku dziecka niepełnosprawnego – tłumaczy Bożena Borys-Szopa, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Na bieżąco śledzimy zmiany w prawie dotyczące szkolnictwa. Podczas naboru letniego informujemy kandydatów lub przypominamy im o tym, że od sierpnia również i oni mogą starać się o „Dobry Start” – mówi nam z kolei przedstawiciel jednej z trójmiejskich szkół policealnych.

112 tys. uczniów z Pomorza złożyło już wnioski. Od początku lipca tylko do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad 26 tysięcy wniosków o świadczenie „Dobry start”, z czego 25 tys. to te internetowe.

Czytaj także

- Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia 500 plus, forma on-line cieszy się dużą popularnością wśród osób składających wnioski o tzw. 300 plus. Na pewno ma na to wpływ możliwość złożenia dokumentów za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz charakter świadczenia – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.

- Dzięki temu, że zarówno 500 plus, jak i 300 plus są świadczeniami przyznawanymi niezależnie od dochodu, wypełnienie wniosku on-line jest czynnością prostą, zajmującą dosłownie kilka minut – dodaje.

Złóż wniosek on-line

Pomorscy urzędnicy zachęcają osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku, do skorzystania z kanałów bankowości elektroniczne czy portalu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Zobacz TUTAJ jak złożyć wniosek!

- Osoby, które z różnych względów nie zdecydują się na złożenie wniosku przez internet, od sierpnia mogą zrobić to osobiście w punktach przyjmowania wniosków – mówi nam jeden z pomorskich urzędników.

Czytaj także

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie, np. w centrum świadczeń.

Jeśli zrobimy to do końca sierpnia, wypłaty możemy się spodziewać do 30 września 2019 r.

Warto pamiętać, że 300 zł nie przysługuje na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie szkolne (tzw. „zerówka”).

W 2018 r., czyli pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4,4 mln świadczeń „Dobry Start”. Oznacza to, że starali się o nie niemal wszyscy uprawnieni. W ubiegłym roku program kosztował 1,3 mld zł.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków znajdziesz na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Zobacz: Prezydent podpisał ustawę o 500+ na każde dziecko

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w programie "Dobry Start". Od sierpnia 300 zł także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dzieci kture idom do zerówki trzeba terz im kupić wyprawkę i ksiązki to czemu oni nie dostawają 300 zł na start czym oni sie ruznią

G
Gość
2019-08-09T14:40:49 02:00, Pani:

A dzieci w przedszkolu i zerowe nie potrzebują wyprawki. Skoro rząd jest taki mądry to chyba wie że też te uczące się dzieci w tych przedszkolach i zerowkach trzeba ubrać i kupić potrzebne rzeczy do szkoły. Czy to jest sprawiedliwe. Ci dorośli którzy dostaną mogą zapracować a dzieci małe chyba nie.

Całkowita prawda

M
Mama

Moje zdanie jest takie że za 300 na start powinno być okazywanie faktur na co były wydane pieniądze. A tak wogole dlaczego dzieci które zaczyna przygodę z przedczkolem nie dostają 300 na start. Te dzieci są gorsze????

P
Pani

A dzieci w przedszkolu i zerowe nie potrzebują wyprawki. Skoro rząd jest taki mądry to chyba wie że też te uczące się dzieci w tych przedszkolach i zerowkach trzeba ubrać i kupić potrzebne rzeczy do szkoły. Czy to jest sprawiedliwe. Ci dorośli którzy dostaną mogą zapracować a dzieci małe chyba nie.

G
Gość

A co to szkoła policealna albo dla dorosłych ,po liceum idzie się na studia.A 300 im się nie należy to co to za przepisy ????

G
Gość

A może 300 dla przedszkolaków?

G
Gość

Ida wybory, głosy trzeba zdobywac rozawnictwem... jeszcze 4 lata temu dzieci nie były równe, bo liczyły się tylko te wielodzietne rodziny, teraz nagle się okazało, że można wszystkie dzieci dofinansowywać... Zadajmy sobie pytanie czyim kosztem i kiedy ta bańka pęknie? No ale skoro jest sporo milionów dotacji na Rydzyka i kościół to czemu nie sypnąć dzieciom prawda? Manipulowanie i obłuda ot cały PiS.

Dodaj ogłoszenie