Zmiany w parafiach, w kurii i w seminarium duchownym

Grażyna Starzak
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek Jędraszewski Fot: Adam Wojnar
Ks. dr Krzysztof Wilk z Caritasu odwołany po publikacjach „Dziennika”. Do Krakowa powraca ks. Kazimierz Sowa, bohater kolejnego skandalu. Początek wakacji przyniósł zmiany w parafiach, w kurii i w seminarium duchownym. Do niektórych doszło w bardzo nieprzyjemnej atmosferze.

Arcybiskup Marek Jędraszewski nowym rektorem „księżowskiej uczelni” uczynił ks. prof. Janusza Mastalskiego, od 2014 r. prorektora UPJPII.

Wśród dwóch odwołanych właśnie dyrektorów kurialnych wydziałów jest ks. dr Krzysztof Wilk, w ostatnich miesiącach bohater publikacji „Dziennika Polskiego”. Ksiądz Wilk jest odpowiedzialny za krakowskie przedszkola należące do Caritasu, które nielegalnie przez lata pobierały czesne od rodziców. Na razie nie wiadomo, co będzie robił. Nieznane są też losy ks. Kazimierza Sowy, bohatera ujawnionych ostatnio nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Metropolita krakowski nakazał mu wrócić z Warszawy do Krakowa. Ma się stawić do końca czerwca.

Zmiany na urzędach proboszczowskich odbyły się już w spokojniejszej atmosferze. Większość jest związana z ukończeniem przez kapłanów 70. roku życia. Taką zasadę przyjął w 2005 r. kard. Stanisław Dziwisz. Wcześniej w archidiecezji krakowskiej funkcję proboszcza można było pełnić nawet do śmierci. Przypomnijmy, że urząd proboszcza jest niezwykle ważnym i odpowiedzialnym stanowiskiem. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi: „Proboszcz jest własnym pasterzem zleconej sobie parafii, podejmującym pasterską troskę o powierzoną mu wspólnotę”. Często zostaje nim w ramach awansu dotychczasowy wikary, zdarzają się też jednak roszady między parafiami - na prośbę, ale dobrze umotywowaną, wiernych. Czasem zdarza się, że proboszcz nie dogaduje się np. z wikariuszem albo ważną personą w lokalnym samorządzie. Są i takie przypadki - jeden z nich zdarzył się kilka lat temu w parafii położonej 60 km od Krakowa - w których proboszcz nie stroni od alkoholu i nie da się już tego ukryć. Ten, o którym mowa, został skierowany przez kurię na leczenie.

W ub. roku kard. Stanisław Dziwisz dokonał zmian w 16 parafiach. Nowy metropolita abp Marek Jędraszewski zmienił proboszczów w 12 wspólnotach. - Większość zmian w archidiecezji jest podyktowana przejściem na emeryturę dotychczasowych duszpasterzy. Nowi proboszczowie zostali mianowani m.in. w parafiach Matki Bożej królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach, św. Klemensa w Wieliczce, św. Marcina w Klikuszowej oraz św. Stefana w Lipnicy Małej - informuje ks. dr Piotr Studnicki, rzecznik archidiecezji krakowskiej. Pełna lista zmian została opublikowana na stronie archidiecezji.

Po czterech latach bycia rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, z funkcją tą pożegnał się ks. dr Krzysztof Gryz. Zastąpi go ks. prof. Janusz Mastalski, od 2014 r. prorektor UPJPII oraz kierownik Katedry Pedagogiki Ogólnej. Warto wspomnieć, że wśród jego poprzedników było wielu znanych duchownych, m.in. kard. Franciszek Macharski, obecny biskup polowy WP Józef Guzdek czy bp Grzegorz Ryś.

Abp Jędraszewski dokonał także zmian wśród współpracowników w kurii. Na stanowisko dyrektora wydziału Duszpasterstwa Rodzin powołał ks. dr. Pawła Gałuszkę, który od stycznia pełnił funkcję prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym. Nowym dyrektorem Wydziału Katechetycznego został mianowany ks. dr Andrzej Kielian, który dotąd pracował w duszpasterstwie Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie. W oficjalnym komunikacie nie podano, co będą robić poprzedni dyrektorzy - ks. Jacek Konieczny i ks. dr Krzysztof Wilk, bohater afery ujawnionej przez „Dziennik Polski”. Ks. Krzysztof Wilk przeprosił już rodziców i powiedział dziennikarzom, że „chce żyć w spokoju”.

Niepewny swego dalszego losu jest też ks. Kazimierz Sowa, były dyrektor Radia Plus i komercyjnego kanału Religia TV. Metropolita krakowski kazał mu wrócić do Krakowa. Trudno powiedzieć, gdzie i co będzie robił. Zapewne w najlepszym razie trafi jako wikariusz do jednej z parafii.

Autorka: Aleksandra Suława

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w parafiach, w kurii i w seminarium duchownym - Dziennik Polski

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytający
Prawda w oczy kole. Pismo Święte wyraźnie nakazuje jacy powinni być biskupi. Ale to pozór pobożności i obłuda. Słowo Boże, niby religijni, mają gdzieś.
m
mieszkaniec
O ogon ci przycięło, że tak miauczysz?
t
tzw. kociarzem jestes
stan na rogu i rozdaj pamflety i przestan zabawiac sie w klejenie do znudzenia. miauuuuu
p
prawda
'' Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie. '' (Pismo Święte, 1 List do Tymoteusza 3, 2-7; wymagania samego Boga).
Wróć na i.pl Portal i.pl