Zmiany w ordynacji wyborczej. Zostają JOW-y, wydłużono kadencję samorządowców. Jakie zmiany w prawie wyborczym?

Michał Kurowicki AIP
Fot. Małgorzata Genca
Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej. Nie będzie już głosowania korespondencyjnego. Wprowadzona zostaje dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i wiele innych ważnych zmian.

W czwartek do późnych godzin wieczornych Sejm rozpatrywał poprawki do ustawy o ordynacji wyborczej. Przyjął te zgłoszone przez PiS. Odrzucił zaproponowane przez opozycję. Jakie zmiany czekają nas od najbliższych wyborów samorządowych?

Jedną z głównych nowości jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zacznie obowiązywać od listopada 2018 roku. Jednocześnie kadencję wymienionych urzędników wydłużono do pięciu lat.

Zniesione zostaje głosowanie korespondencyjne. Na to nie chciały zgodzić się wszystkie kluby z opozycyjne w Sejmie. Ich przedstawiciele argumentowali, że w ten sposób możliwość oddania głosu stracą osoby niepełnosprawne, starsze oraz takie, które w dniu wyborów znajdują się za granicą. Jednak większość PiS przegłosowała poprawkę.

CZYTAJ TAKŻE: Senat: Trwają obrady nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawą o zakazie handlu w niedziele

Zmiany czekają gminy do 20 tysięcy mieszkańców. Radni będą wybierani tam w jednomandatowych okręgach. Zgodnie z tą zmianą w okręgach wyborczych, tworzonych dla wyboru rady w gminie do 20 tysięcy mieszkańców wybiera się jednego radnego.

Istotną nowością będzie sposób powoływania szefa Krajowego Biura Wyborczego, który zostanie wybrany przez Państwową Komisję Wyborczą na okres siedmiu lat, spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych.
Przyjęto także zmiany dotyczące komisarzy wyborczych.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy sondaż Kantar dla "Faktu": Na PiS chce głosować 50 proc. wyborców

W czwartek po godz. 20 w Senacie zakończyła się debata nad Sądem Najwyższym. Według proponowanych zmian w SN utworzone zostaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna, z udziałem ławników wybieranych przez Senat.

Ustawa przewiduje również przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku gdy ukończą 65 lat, z możliwością przedłużenia jej przez prezydenta.

TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl