Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 21godz.
  • 35min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Zmiany w Karcie Polaka: repatrianci będą mieli ułatwiony powrót do Polski [VIDEO]

Marcin Dobski AIP
Wzór Karty Polaka
Wzór Karty Polaka domena publiczna
Do marszałka Sejmu wpłynął projekt zmian w Karcie Polaka. Zapowiedziano w niej szereg zmian, ale najważniejsze są trzy przełomowe: m.in. ułatwienie powrotu do ojczyzny Polakom ze wschodu.

AIP

Pierwszą z najważniejszych zmian projektu złożonego do marszałka Sejmu jest wprowadzenie do ustawy rozwiązań prawnych, które pozwolą, by w razie narastającego konfliktu, jak np. ten, do którego doszło w Donbasie na Ukrainie, posiadacze Karty Polaka byli traktowani na podobnych warunkach jak obywatele Polski. To by sprawiło, że znacznie łatwiej niż dotychczas można będzie ich ewakuować - przedstawia nam nowe pomysły Michał Dworczyk, poseł PiS i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za granicą.

Ułatwienie repatriantom powrotu na stałe do ojczyzny - to kolejny ważny zapis. Po wejściu w życie ustawy posiadacz karty będzie mógł w każdej chwili przyjechać do Polski i „od ręki” otrzymać kartę pobytu. Po roku będzie mógł też uzyskać polskie obywatelstwo.

Ostatni kluczowy punkt mówi o zmianie, która pomoże Polakom mieszkającym w krajach, w których nie ma pełnej demokracji jak np. Białoruś. W takich miejscach próba powrotu do Polski mogłaby napotkać na swojej drodze urzędowe utrudnienia. Zmiana sprawia, że taka osoba będzie mogła składać dokumenty z pominięciem konsulatu, w urzędach wojewódzkich. - Powiedzmy przy okazji wizyty w Białymstoku, taka osoba mogłaby złożyć stosowne dokumenty - mówi nam Dworczyk.

To usprawnienia, ale dowiadujemy się też co było złe w Karcie Polaka. - Teraz posiadacz karty będzie miał zagwarantowany bezpieczniejszy przyjazd do kraju, fundusze na aklimatyzację na terenie Polski, darmową naukę języka - wylicza poseł ruchu Kukiz’15 Adam Andruszkiewicz.

Wiceprzewodniczący komisji mówi też, że w opinii wielu osób, Polaków ze wschodu i organizacji polonijnych, karta funkcjonowała przez osiem lat źle. - Polak ze wschodu składał wniosek, w którym wykazywał, że jest Polakiem, mówił po polsku, ale konsul odrzucał wniosek uzasadniając, że osoba nie kultywuje w domu polskiej tradycji - mówi poseł ruchu Kukiz’15. - Dużym plusem jest, że ten dokument powstał przed ośmiu laty, ale teraz trzeba go usprawnić - zapowiedział Andruszkiewicz.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sara

Spadaj nazisto do Norymbergi.

p
patriot

Du bist ein so dummer hurensohn und wixxer.dich will ich mal treffen und dann zeig ich dir wo dein platz ist.die Städte die du erwähnt hast waren immer polnisch und werden polnisch bleiben und merk dir eins,nicht ein Quadratmeter jetziger polnischer Boden wir wieder mal deutsch.Niemcy umia tylko gazowac małe dzieci i palic nimi w piecu.życzę ci by twoja matka zdechla na raka

D
Deutsch-Oberschlesier

Rząd PiS powinien ułatwić także powrót do macierzy Polaków z niemieckich ziem wschodnich np.
z Breslau, Stettin, Glewitz lub Danzig

Dodaj ogłoszenie