reklama

Zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2019 r. Nowe leki dla chorych na cukrzycę, astmę, osteoporozę, białaczkę, raka jelita

oprac. (u)Zaktualizowano 
Od 1 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych pixabay.com
Nowa lista leków refundowanych będzie obowiązywać od 1 listopada 2019 r. Znajdzie się na niej 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Nowe leki w leczeniu cukrzycy, osteoporozy i astmy

Chorzy na cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać z nowych leków – grupy flozyn, tj. Forxiga (dapagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna) oraz Invokana (kanagliflozyna). Leki mogą być stosowane u m.in. pacjentów z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Kolejną grupą pacjentów, którzy odczują korzyść z nowej listy leków refundowanych są osoby dotknięte osteoporozą. Prolia (denosumabum) będzie refundowana dla kobiet po 60. roku życia z osteoporozą pomenopauzalną i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, gdy takie będą zalecenia lekarza.

Zmiany na liście leków dotyczą też alergików i astmatyków. Od listopada wprowadzono na listę leczenie Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego) do leczenia podtrzymującego. Lek będzie dostępny w aptece na receptę. Nowe opakowanie zawiera 2 fiolki, dzięki którym leczenie może starczyć nawet na rok.

Refundowany będzie też lek Fasenra (benralizumabum) stosowany w leczeniu ciężkich przypadków astmy alergicznej.

Rozszerzenie programów lekowych

Pacjenci z rakiem jelita grubego dzięki refundacji leku Lonsurf będą mieli szansę na zdecydowaną poprawę w leczeniu tej choroby. Lek ten jest stosowany w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

W przypadku leczenia raka piersi pozytywną ocenę uzyskał program przedoperacyjnego leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem.

Na liście znalazł się również lek Venclyxto (wenetoklaks), który może mieć zastosowanie w terapii chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową.

Pojawiły się też dwa kolejne lekarstwa, Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina), dla osób z stwardnieniem rozsianym.

Listopadowa lista przynosi także zmiany w terapii chorób rzadkich. Refundowany będzie lek Entyvio (wedolizumab) stosowany do walki z chorobąy Leśniowskiego Crohna”. Program „Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej” został wzbogacony o lek Repatha (ewolokumab).

Lista refundacyjna w liczbach

Na liście leków refundowanych znalazło się 76 nowych specyfików. Dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

Zobacz wideo: W aptekach w całej Polsce brakuje niektórych leków. Co wtedy może zaoferować nam farmaceuta?

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2019 r. Nowe leki dla chorych na cukrzycę, astmę, osteoporozę, białaczkę, raka jelita - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Najlepsze jest to, że zniknęły refundowane płatne 30%, a pojawiły się płatne 50%. Proszę zwrócić uwagę, jak nas ładują w bambus. Ciekawe, czy opłata zdrowotna zostanie obniżona o sporne 20%, które gdzieś ukradł.

c
chorzy

BRAK KALIPOZU, BETO - OCZYWIŚCIE MINISTERSTWO UMYWA RĘCE Z PREMIEREM NA CZELE. SKANDAL !!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie