Zmiany klimatyczne. Na radykalne ruchy mamy 10 do 20 lat

oZaktualizowano 
O zmianach klimatu i tym, czy możemy je jeszcze odwrócić rozmawiał dziennikarz Onetu z ekspertem ds. zagrożeń klimatu na konferencji GLOBSEC 2019.
O zmianach klimatu i tym, czy możemy je jeszcze odwrócić rozmawiał dziennikarz Onetu z ekspertem ds. zagrożeń klimatu na konferencji GLOBSEC 2019. pixabay.com
Zmiany klimatu są wieloletnim procesem, a by je odwrócić, trzeba działać wielotorowo i przez długi czas. O tym w czasie konferencji GLOBSEC 2019 w Bratysławie rozmawiał portal Onet z Youbą Sokoną, wiceprzewodniczącym IPCC.

Raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w kolejnych wersjach uzupełniały wiedzę – dziś już wiemy, że działalność człowieka ma realny wpływ na klimat. Wiemy też, że pod wpływem naszej działalności klimat się zmienia, a sytuacja, w której się znajdujemy, nie wróży niczego dobrego.

Czeka nas katastrofa. Mamy 10-20 lat na radykalne ruchy

Globalne ocieplenie już teraz wywołuje zauważalne skutki, takie jak coraz częstsze tornada, fale ciepła, ekspansja roznoszących malarię komarów czy problemy z gospodarką wodną. Działalność całej ludzkości powinna skupić się na obniżaniu światowej temperatury, a przynajmniej zatrzymaniu jej wzrostu – czytamy w Onecie.

Rozmówca Onetu przedstawił też konkretne wytyczne. Do 2030 roku redukcja światowej emisji powinna zostać zredukowana o 40 proc. Następnie do 2050 roku powinna być zredukowana do 0. - Mamy więc 10 lub 20 lat na radykalne ruchy. Być może będziemy zmuszeni do użycia technologii CDR (carbon dioxide removal), a więc różnego rodzaju sposobów na usuwanie dwutlenku węgla na dużą skalę z atmosfery – mówi Youba Sokona.

Te sposoby obejmują takie działania jak oczyszczanie oceanów, większe wietrzenie przestrzeni, korzystanie z bioenergii czy biowęgla. Rozmówca Onetu wskazuje jednak, że nieznane są konsekwencje i ekonomiczne implikacje ich użycia. Eksperci nie wiedzą też, gdzie ich użyć, ale bez sięgnięcia po te sposoby niemożliwe jest osiągnięcie redukcji. W rozmowie w Onetem Youba Sokona nie ma złudzeń: jeszcze przed końcem tego stulecia zostanie przekroczone 1,5 stopnia wzrostu światowej średniej temperatur. Brzmi niegroźnie? W rzeczywistości to katastrofa.

Konieczne jak najszybsze zmiany w całym społeczeństwie

Zmiany wymagają jednak przemiany całego społeczeństwa i powinny wchodzić w nasze życie jak najprędzej – jak czytamy w Onecie, nawet minuta opóźnienia stawia nas w trudnej sytuacji. Ekspert IPCC wskazuje jednak, że by odwrócić zmiany klimatyczne, trzeba zmienić podejście na wielu szczeblach: ekonomicznym, społecznym, kulturowym, a proces obejmie więcej niż jedną generację.

Onet w rozmowie z Sokoną zwrócił też uwagę na kwestię polityków i ich wpływu na problem. Jednak, jak mówi specjalista ds. zagrożeń dla klimatu, polityka skupia się na działaniach krótkoterminowych, zaś zmiany klimatu są problemem długoterminowym. Jako przykład podał hipotetyczną sytuację, w której polski rząd zostałby poproszony o zakazanie węgla – nie byłoby na to pozytywnej reakcji, bo władze chcą być wybrane ponownie, a taki ruch nie zaskarbiłby jej poparcia.

O problemach z klimatem trzeba nieustannie mówić

Rozmówca Onetu widzi inne rozwiązanie: trzeba edukować i uświadamiać ludzi. - Należy mówić ludziom, że jeśli coś się nie zmieni, to będą musieli oni nauczyć się żyć w cierpieniu. A ich dzieci będą cierpieć jeszcze bardziej, a wnuki jeszcze bardziej. A to już trudniej zaakceptować – mówi Sokona Onetowi.

Rozmówca Onetu nie tylko mówi o tym, że ludzi należy uświadamiać o problemach z klimatem – wskazuje też, jak to robić. Używanie prostego, pozbawionego naukowego żargonu języka oraz tego, od czego ludzie i tak są uzależnieni, czyli smartfonów. Gdyby, sprawdzając trasę z jednego punktu do drugiego, Google podsuwał nam alternatywę (komunikację miejską, rower), pokazując, ile dzięki niej zaoszczędzimy, spalimy kalorii i o ile mniej śladu węglowego zostawimy, moglibyśmy chętniej wybierać ekologiczne rozwiązania. O zmianach klimatu powinno się także mówić w systemie nauczania. Jego zdaniem, gdyby stale, wielokrotnie i na różne sposoby mówiło się o szkodliwości stosowania węgla, stałoby się z nim to, co obecnie dzieje się z plastikiem, który coraz częściej jest zastępowany bardziej ekologicznymi rozwiązaniami.

Źródło: Onet

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany klimatyczne. Na radykalne ruchy mamy 10 do 20 lat - Kurier Lubelski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie