Zmiany klimatyczne dotyczą każdego biznesu - Forum Ekonomiczne Krynica 2019

Agaton Kozinski
Jeśli na poważnie chcemy walczyć o czyste środowisko, to biznes musi to uwzględnić w swoich szacunkach kosztów prowadzenia działalności. Taka była konkluzja panelu, który się odbył podczas forum w Krynicy.

Uczestnicy panelu „Zrównoważone finansowanie - nowe modele biznesowe” analizowali, w jaki sposób konieczność walki ze zmianami klimatycznymi wpłynie na to, jak dokonuje się kalkulacji ekonomicznych.

- Przez ostatnie 200 lat żyliśmy w modelu cywilizacyjnym, który nie brał pod uwagę tego, że przyszłe pokolenia zapłacą za to, co i jak wydobywaliśmy z ziemi. Trzeba to uwzględnić w kalkulacjach biznesowych - podkreślał Michał Kurtyka, wiceminister środowiska.

- W 2050 r. mamy być społeczeństwem neutralnym klimatycznie. Pieniądze pomagają osiągać ten cel. Widać, że dokonuje się transformacja ze świata zasobochłonnego do kapitałochłonnego, bo budowa paneli słonecznych czy wiatraków pochłania przede wszystkim pieniądze - dodawał.

Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny ONZ Global Compact w Polsce, zwracał uwagę, że biznes coraz częściej uwzględnia koszty klimatyczne. - Banki wychodzą z inwestycji wysokonakładowych, chcą w ten sposób realizować Porozumienia Paryskie. Zmienia się trend. Coraz więcej pieniędzy lokowanych jest w OZE, co sprawia, że udaje nam się hamować proces przegrzewania Ziemi - mówił Wyszkowski.

Zwracał uwagę, że zmiany należy wprowadzać szybko, bo już niedługo będą potrzebne działania zakrojone na dużą większą skalę. - W 2080-2090 r. część dolnego Gdańska może zostać zalana, a Hel może stać się wyspą. To wymaga stworzenia dodatkowych zabezpieczeń, które pozwolą tego uniknąć - mówił.

Jarosław Rot, dyrektor zarządzający Pionu Zarządzania Aktywami i Pasywami BNP Paribas, zwrócił z kolei uwagę, że można osiągnąć lepsze efekty, jeśli uda się stworzyć system współpracy banków komercyjnych z państwem. - Program „Czyste powietrze”, który miał wspomóc termomodernizację domów z późnego PRL-u, zwyczajnie nie działa. Do końca kwietnia 45 tys. wniosków miało podpisane umowy - a miało być 400 tys. domów rocznie.

Program jest fenomenalny. Dlaczego nie działa? Może dlatego, że nie wpuszczono do niego banków komercyjnych, tylko ograniczono się do oddziałów wojewódzkich NFOŚ? - pytał Rot.

- Problem z termomodernizacją to nie tylko kwestia dostępności pieniądza. To wymaga remontu domu, skucia łazienki. Ludzie nie chcą tego robić tylko dlatego, że teraz są dostępne pieniądze. Program „Czyste powietrze” jest rozłożony na 10 lat. Musimy się uczyć, jak najsprawniej ten program prowadzić. Była dyskusja o włączeniu do niego samorządów, już kilkaset gmin uczestniczy w dystrybucji środków z tego programu - ripostował wiceminister Kurtyka.

- Dziś na świecie posiadamy więcej turbin wiatrowych niż sklepów. W Polsce więcej produkujemy prądu z wiatraków niż sami potrzebujemy - podkreślała z kolei Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Ikea. Zwracała uwagę, że dla jej przedsiębiorstwa kwestie klimatyczne - choć przecież nie stanowią głównego źródła dochodów - stają się coraz ważniejsze. Dlatego że coraz większą wagę przywiązują do niej klienci i dlatego, że tworząc własne źródła produkcji energii, firma uniezależnia się od cen prądu, które będą rosły.

Z kolei Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark, podkreśliła, że dziś trwa eldorado na rynku obligacji zielonych. - Tyle że trudno dziś powiedzieć, co jest tak naprawdę zielone. Dobry moment, żeby wprowadzać zmiany - zaznaczyła, podkreślając, że GPW w przyszłym roku zamierza stworzyć nowy indeks, pokazujący, które firmy z indeksu WIG20 i WIG40 przywiązują największą wagę do ochrony środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl