Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana pokoleniowa w muzeum

Urszula Wolak, MBOR
Dr hab. Andrzej Betlej słynie m.in. z otwartości na nowe technologie
Dr hab. Andrzej Betlej słynie m.in. z otwartości na nowe technologie fot. archiwum prywatne
Sztuka. Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ, dr hab. Andrzej Betlej, ma zastąpić Zofię Gołubiew na stanowisku szefa Muzeum Narodowego w Krakowie. Jeśli wszystkie procedury zostaną dopełnione, nowy dyrektor MNK otrzyma nominację we wrześniu. Krakowskie środowisko chwali ten wybór.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska po zasięgnięciu opinii środowiskowych, rozpoczęła procedurę powołania krakowskiego naukowca na nowe stanowisko. W praktyce oznacza to, że minister, zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, zwróciła się do związków zawodowych działających w muzeum oraz właściwych stowarzyszeń o zaopiniowanie kandydatury Andrzeja Betleja.

Dopiero po jej otrzymaniu minister Omilanowska wręczy nominację nowemu dyrektorowi. Stanie się to prawdopodobnie we wrześniu. Jeśli otrzyma ją Andrzej Betlej, dopiero wtedy poznamy jego oficjalny komentarz. Dziś dyrektor Instytutu Historii Sztuki nie chce jeszcze zabierać głosu w tej sprawie.

- Tworzenie autopanegiryków nie leży w jego naturze - tłumaczy nam anonimowo jedna ze znających go osób ze środowiska.

Decyzja minister Małgorzaty Omilanowskiej (właściwie rozpoczęcie procesu decyzyjnego), jak uważa profesor Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, świadczy o jej doskonałym rozpoznaniu środowiska.

- Szczerze jej gratuluję. Trudno było o lepsze rozwiązanie. Przed Andrzejem Betlejem stoi wiele wyzwań. Muzeum Narodowe w Krakowie to duża instytucja, stawiająca przed jego dyrektorem skomplikowane problemy - mówi Jan Ostrowski.

W którym kierunku pójdzie Andrzej Betlej? - Czas pokaże. Przede wszystkim musi zapoznać się ze wszystkimi danymi dotyczącymi muzeum, do których nie miał jeszcze dostępu. Głęboko wierzę, że sobie poradzi - dodaje profesor Jan Ostrowski.

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu zwraca także uwagę, że powołanie Andrzeja Betleja na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie będzie przełomem w historii tej instytucji.

- Będziemy świadkami znaczącej zmiany pokoleniowej. Po piętnastu latach urzędowania odchodzi pani Zofia Gołubiew. Przy wszystkich jej powszechnie znanych zasługach jest to proces naturalny i nieunikniony. Za kilka lat ja sam znajdę się w takiej samej sytuacji. Do muzeum ma przyjść człowiek 44-letni, energiczny, otwarty na nowe technologie, który z pewnością wniesie do Muzeum Narodowego nowy, świeży punkt widzenia - przewiduje Jan Ostrowski.

Andrzej Betlej jest uczniem, doktorantem i wieloletnim najbliższym współpracownikiem dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.

- Jest on z jednej strony historykiem sztuki nowożytnej o bardzo poważnym dorobku, solidnym badaczem archiwalnym i terenowym, z drugiej zaś niezwykle sprawnym organizatorem. Udowodnił to wielokrotnie, między innymi koordynując prace nad inwentaryzacją zabytków na ziemiach wschodnich. Obecnie doskonale daje sobie radę jako dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ - wymienia prof. Ostrowski.

Pełni tę funkcję od 2012 roku. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytamy, że Instytut Historii Sztuki UJ pod jego kierownictwem stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych jednostek na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Stanisław Tabisz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która w 2018 roku będzie obchodzić 200-lecie istnienia, liczy na owocną i dobrą współpracę.

- Mamy nadzieję, że w związku z jubileuszem uda się otworzyć wystawę pedagogów naszej akademii. Zaraz po nominacji planuję spotkać się z nowym dyrektorem. Jedną ze spraw, którą chcę poruszyć, będzie kwestia zniżkowych biletów dla wszystkich pracowników i studentów naszej uczelni - mówi Stanisław Tabisz.

[email protected]

Dr hab. Andrzej Betlej
Osiągnięcia i zainteresowania: Zorganizował ponad dwadzieścia ekspedycji naukowych na ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej, kilkanaście konferencji naukowych, a już u progu kariery naukowej pełnił m.in. kierownicze funkcje w Towarzystwie Asystentów UJ, co pozwoliło mu na zdobywanie kolejnych doświadczeń w zarządzaniu ludźmi i organizacjami. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na sztuce polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zajmuje się też architekturą XVIII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski