Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana na stanowisku dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Nowym szefem dr hab. Sławomir Blamek

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Mateusz Łochin / NIO Gliwice
Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podjęła decyzję o odwołaniu profesora Krzysztofa Składowskiego z funkcji dyrektora gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB). Oficjalną decyzję ogłoszono 26 marca. Stanowisko obejmie dr hab. Sławomir Blamek, samodzielny pracownik naukowy Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

W środę, 26 marca minister zdrowia Izabela Leszczyna, odwołała dyrektora gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, profesora Krzysztofa Składowskiego. Na jego miejsce powołała dr. hab. n. med. Sławomira Blamka, prof. NIO-PIB, samodzielnego pracownika naukowego Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Dr hab. Sławomir Blamek nowym dyrektorem gliwickiego oddziału NIO- PIB

Dr hab. Sławomir Blamek to wybitny specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej, znany z licznych publikacji naukowych zarówno w polskich, jak i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest autorem i współautorem wielu artykułów, a także protokołów leczenia promieniami stosowanych w praktyce klinicznej. Posiada bogate doświadczenie jako recenzent prac naukowych, w tym w renomowanych czasopismach takich jak New England Journal of Medicine, Neurosurgery czy Radiation Oncology.

Jest aktywnym członkiem wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, takich jak International Brain Research Organization, Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej czy International Lymphoma Radiation Oncology Group.

Dr hab. Sławomir Blamek ukończył studia na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zdobywając tytuł lekarza z wyróżnieniem. Następnie kontynuował swoją edukację, uzyskując stopień doktora nauk medycznych oraz doktora habilitowanego. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

W obszarze licznych zainteresowań naukowych prof. Sławomira Blamka znajdują się m.in.: skuteczność i tolerancja radioterapii i radiochirurgii stereotaktycznej guzów mózgu i zmian nienowotworowych ośrodkowego układu nerwowego, stereotaktyczna radiochirurgia pozaczaszkowa, nowoczesne techniki radioterapii, techniczne i fizyczne aspekty radiochirurgii stereotaktycznej, genetyka i epigenetyka nowotworów, radioterapia śródoperacyjna, radioterapia przerzutów i czynniki ryzyka ich powstawania - informuje mgr Maja Marklowska-Tomar, rzecznik prasowy gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego

W ostatnich latach zaangażował się w badania na styku kardiologii i onkologii, w tym w badania nad wrażliwością na promieniowanie jonizujące kardiologicznych urządzeń wszczepialnych, współtworząc krajowe rekomendacje postępowania z chorymi po implantacji takich urządzeń w radioterapii. Prowadzi również badania nad zastosowaniem radioterapii stereotaktycznej w leczeniu chorych na tachykardie komorowe oporne na inne rodzaje leczenia. Jest głównym badaczem w zakończonym już badaniu SMART-VT oraz toczącym się obecnie badaniu SMARTR-VT poświęconym terapii tachykardii komorowych. Jest także liderem grupy roboczej w międzynarodowym konsorcjum STOPSTORM prowadzącym rejestr chorych poddanych radioterapii z powodu tachykardii komorowych.

W ramach zainteresowań obejmujących innowacyjne techniki leczenia zainicjował badanie o akronimie INTROSPECTION, mające na celu zbadanie możliwości połączenia zaawansowanej techniki radioterapii – radioterapii z przestrzennym zróżnicowaniem dawki – z immunoterapią u chorych na zaawansowane postacie nowotworów i wykorzystania do oceny efektu tego połączenia innowacyjnych metod diagnostycznych – immuno-PET i badań proteomicznych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera