ZMIANA CZASU 2018. Zmiana czasu na letni marzec. Kiedy przestawiamy zegraki? [ZMIANA CZASU MARZEC 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI?]

sz, AIP
ZMIANA CZASU. Zmiana czasu na letni marzec 2018. Kiedy będzie zmiana czasu na letni? [ZMIANA CZASU 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI?] Jedno jest pewne - wskazówki zegarków zegarki będziemy przestawiali godzinę do przodu, a to znaczy, że będziemy spać godzinę krócej. Dzięki tej zmianie zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami, kosztem poranka.
ZMIANA CZASU. Zmiana czasu na letni marzec 2018. Kiedy będzie zmiana czasu na letni? [ZMIANA CZASU 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI?] Jedno jest pewne - wskazówki zegarków zegarki będziemy przestawiali godzinę do przodu, a to znaczy, że będziemy spać godzinę krócej. Dzięki tej zmianie zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami, kosztem poranka. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
ZMIANA CZASU. Zmiana czasu na letni marzec 2018. Kiedy będzie zmiana czasu na letni? [ZMIANA CZASU 2018, KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI?] Jedno jest pewne - wskazówki zegarków zegarki będziemy przestawiali godzinę do przodu, a to znaczy, że będziemy spać godzinę krócej. Dzięki tej zmianie zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami, kosztem poranka.

ZMIANA CZASU NA LETNI - MARZEC 2018

Kiedy zmieniamy czas na letni, kiedy przestawiamy zegarki w 2018 roku? To jeszcze nie ten weekend. Zmianę czasu z zimowego na letni zaplanowano na godzinę 2 w nocy z soboty na niedzielę 24/25 marca 2018.

To jednak teoria, bo w praktyce zdecydowana większość zegarków przestawi się sama. Mowa o elektronicznych urządzeniach, telefonach czy telewizorach. Sami musimy przestawić jedynie tradycyjne zegarki na ścianę lub na rękę.

ZMIANA CZASU NA LETNI - KIEDY W 2018?

Dlaczego co roku decydujemy się na taką zmianę? Wszystko po to, żeby lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Dzięki temu, że słońce świeci nam popołudniami, mamy lepsze warunki na przykład do uprawiania sportów lub innych aktywności po pracy. Trzeba jednak być przygotowanym, że zaraz po zmianie czasu jesteśmy mniej efektywni w pracy, dopóki nasz zegar biologiczny nie dostosuje się do tego, że wstajemy o innej porze.

OSTATNIA ZMIANA CZASU NA LETNI 2018?

- Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do funkcjonowania zasad zmian czasu. W sytuacji kiedy te zmiany są jednolite- czas jest zmieniany w podobny sposób w wielu krajach, to ułatwia tę sytuację - tłumaczy w rozmowie z Agencją AIP Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawcy RP.

- Gdyby Polska jednostronnie zrezygnowała ze zmiany czasu, wówczas mogłoby to stanowić w okresie przejściowym pewną trudność. W sytuacji kiedy nastąpiłaby pewna desynchronizacja tych czasów w pewnych porach roku, np. czas w Polsce byłby taki sam jak w Niemczech, a zimą lub latem byłaby godzina różnicy. To stanowiłoby pewne utrudnienie. Obecna sytuacja ze zmianą czasu nie stanowi problemu dla przedsiębiorców – podsumowuje.

Obecnie podaje się dużo więcej wad niż zalet z powodu zmian czasu. Koleje pasażerskie przy przejściu z czasu letniego na zimowy muszą specjalnie na jedną noc stworzyć nowy, tymczasowy rozkład jazdy. Z kolei banki co pół roku muszą wprowadzać modyfikacje do swoich systemów, wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Pojawiają się pomysły zniesienia zmian czasu, jednak jak dotąd taka decyzja nie zapadła. Parlament Europejski przegłosował na początku lutego rezolucję, ale jest ona dopiero wezwaniem Komisji Europejskiej do zmiany przepisów. Jak relacjonował PE, posłowie wezwali w rezolucji do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu. Rezolucję przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się od głosu. Obecnie w Unii Europejskiej godzinę zmienia się 2 razy w roku - w ostatni weekend marca i października. Zharmonizowana data i godzina zmiany obowiązuje w całej UE. Gdybyśmy mieli rezygnować ze zmiany czasu, to wydaje się, że lepiej byłoby, gdyby to była decyzja, która zapadnie na poziomie całej Unii Europejskiej, niż pojedynczych krajów. To sprawiłoby, że ewentualne trudności związane z porzuceniem zmian czasu, tymi rozbieżnościami między strefami czasowymi w różnych krajach - takie trudności po prostu nie występowałyby, albo zostały ograniczone- podsumowuje.

ZMIANA CZASU ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW
W noc przejściową 18 składów PKP Intercity będzie w trasie. Zmiana czasu z zimowego na letni nie wpłynie na ich czas przejazdu. Pociągi dojadą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem pomimo teoretycznego, godzinnego opóźnienia.

Przykładem jest skład IC Pogoria rel. Katowice – Gdynia Główna, który w noc przejściową wyjedzie ze stacji Łódź Chojny o godz. 1:58 czasu zimowego, a przyjedzie na stację Pabianice o godz. 3:14 czasu letniego. Drużyny konduktorskie obsługujące pociągi nocne, które będą kursować w najbliższą sobotę, będą informować pasażerów o zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl