Zmarł Maciej Szczepański, członek ekipy Gierka, prezes telewizji w czasach PRL

Redakcja
Nie żyje Maciej Szczepański, osławiony prezes radiokomitetu w dekadzie Gierka, redaktor naczelny "Trybuny Robotniczej" i prezes telewizji. W środę, 23 grudnia, odbył się jego katolicki pogrzeb.

Nazywany "Krwawym Maćkiem" Szczepański, był rzeczywistym twórcą potęgi propagandowej polskiej telewizji za czasów rządów Edwarda Gierka i współtwórcą jego propagandy sukcesu. Wprowadził do telewizji rozrywkę i publicystykę na wysokim poziomie, choć niepozbawioną cech agitacyjnych i propagandowych. Sam w wywiadach mówił, że telewizja pod jego zarządem zjadłaby TVN i Polsat. Mariusza Waltera określał nawet jako technika sanitarnego przyuczonego do dziennikarstwa.

W środę, 23 grudnia, Maciej Szczepański został pochowany po katolicku na cmentarzu w Sosnowcu.

ZOBACZ KONIECZNIE
ZMARŁ MACIEJ SZCZEPAŃSKI. POGRZEB W SOSNOWCU ZE ZDJĘCIAMI

Wcześniej na Śląsku doprowadził do tego, że prowincjonalna "Trybuna Robotnicza" stała się największą gazetą w kraju, bijąc nakładem nawet ogólnopolską partyjną "Trybunę Ludu".

Maciej Szczepański urodził się w Sosnowcu w 1928 roku. Tu kończył szkołę średnią. Studiował na UJ. Poza dziennikarstwem zajmował się też polityką, startując kilkukrotnie w wyborach do Sejmu PRL z okręgu rybnickiego.

Jako prezes telewizji odpowiedzialny m.in. za transmisje z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski kazał kamerzystom pokazywać jak najwięcej zbliżeń ojca świętego, by uniknąć pokazywania tłumów. Tę samą pielgrzymkę wykorzystał jednocześnie do rozbudowy bazy transmisyjnej TVP.

W 1980 roku Maciejowi Szczepańskiemu oraz jego kilku najbliższym współpracownikom postawiono szereg zarzutów dotyczących nieprawidłowości w zarządzaniu telewizją oraz nadużyć finansowych. Jak mówił Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w wywiadzie dla „Biuletynu IPN” (numer 5 [28]): „Na Uniwersytecie Warszawskim (raczej nie były to działania spontaniczne, ale nie ma na to dowodów) powielano ulotki dotyczące Macieja Szczepańskiego, które wyolbrzymiały jego nadużycia, wprowadzały do tej sprawy kilka innych osób z jego otoczenia i uczyniły go bliskim krewnym Gierka. Prawdopodobnie inspiracja płynęła z otoczenia Mieczysława Moczara”.

Maciej Szczepański stanął przed sądem. Postawione mu zarzuty dotyczyły korupcji i nieprawidłowości finansowych w Radiokomitecie. Proces nie potwierdził skandali obyczajowych, o jakich mówiono na mieście, nie wzbudził społecznych emocji. Maciej Szczepański został skazany na osiem lat więzienia. Przez cztery lata odsiadywał karę w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Po wyjściu na wolność nie wrócił do mediów ani do polityki.

Maciej Szczepański zostanie pochowany w środę w Sosnowcu na cmentarzu przy ul. Będzińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zmarł Maciej Szczepański, członek ekipy Gierka, prezes telewizji w czasach PRL - Dziennik Zachodni

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Tak się składa śląski nieuku (widzę to jakaś cecha dziedziczna u Ślązaków), że Maciej Szczepański nie był żadnym ,,aparatczykiem" (przeczytaj tumanie definicję tego słowa) tylko dziennikarzem, jego głównym miejscem pracy była redakcja. Został osądzony w latach 80, więc nie chrzań że nie został osądzony, widzę figę o nim wiesz. I nie był żadnym ,,funkcjonariuszem bananowej republiki" tylko dziennikarzem. Wyobraź sobie tępaku, że w latach 70 WSZYSCY (ty raczej nie, bo z tego co widzę to nie żyłeś w tamtych czasach sądząc po twoim ,,wpisie) Polacy byli beneficjentami PRL, poprawa jakości życia dała się odczuć wszystkim, poczytaj sobie choćby A. L. Sowę, A. Friszke czy A. Czubińskiego. PRL śląska miernoto w latach 70 nie był żadną ,,bananową republiką" ponieważ:
-nie rządził nią dyktator;
-nie była zależna od eksportu 1 surowca ( eksportowaliśmy na zachód chemikalia, maszyny, itd.);
-nie była słabym krajem politycznie (wizyty zachodnich polityków, umowy gospodarcze z krajami Zachodu są tego najlepszym dowodem);
-nie była krajem 3 świata (wystarczy porównać obecne zadłużenie z tamtym, obecna Polska jest krajem 3 świata).
Tak więc śląski durniu wracaj do kopalni, a nie pisz bzdury niepodparte żadnymi faktami.
S
Salzhering
Egal co o Szczepanskim by sie mowilo, ale za jego czasow (w tym polackim 70-leciu)
telewizja polska miala najlepszy program.
T
Tyta
na Wawel,
do zachrystii
ż
żenada do kwadratu
Rzeczywiście, opowiastka o demaryni jest warta uwiecznienia przez filmotekę biblioteki, a jeszcze bardziej pasuje do pogrzebu...
z
zak1953
który z marnej TVP zrobił prawdziwą telewizję. Gdyby urodził się na Zachodzie, to dzisiaj wielu na jego przykładzie uczyłoby się jak tworzyć media. Ale przyszedł na świat w Polsce. Potrafił dać popalić ale i nauczyć fachu. Mistrza nie trzeba kochać ale już szanować tak. Nawet jeśli się go nie lubi.
...
I tyle.
j
jeszcze w lepszym wydaniu
maja sie calkiem dobrze, dlatego tube wyrzucilem ze swojego domu 5 lat temu.
s
spokojny
Może ktoś wyjaśni, bo trochę się pogubiłem w tych nowych układach,
jacyś prokuratorzy z PRL są wyciągani, znaczy ten gość to gdzie teraz pójdzie
– na Powązki czy od razu na Wawel?
K
Karolina
Teraz dopiero siermiężność wyłazi mimo zadęć ęąłolaboga.
d
dziecko prezesa
Śląsk zawdzięcza mu Wydział Radia i TV, który zakładał doc. Knobelsdorf. I jakby nie oceniać, to za czasów Maćka to się rozwijało w bardzo siermiężnych warunkach, ale dbano i o kadrę, i o studentów. TV też się rozwijała, na jej potrzeby przebudowano Teatr Rozrywki, gdzie nagrywano widowiska. Liczba programów kulturalnych była znacznie większa, niż teraz, a poziom zupełnie nie do porównania, ponieważ mimo układów partyjnych dbano o profesjonalizm.
I co z tego zostało po latach? Kilka pań dba o wieloletnią równię pochyłą WRiTV, gdzie już tylko pustką wieje, a dyrektor ośrodka TVP marzy o tym, że będzie tym ostatnim, który zgasi tam światło. I to są mali ludzie, czego o Maćku nikt nie może powiedzieć.
POwolNA
DEKUMUNIZACJA WEDŁUG ZASAD GENERALISSIMUSUUF Z HOJNOREM.
M
Monika
Nie bronię go, bo grzechy miał, ale jako jeden z nielicznych siedział. Więc osądzony został.
a
antykomuch
Miał pecha urodzić się za wcześnie lub za późno. Do tego zrobiono z niego kozła ofiarnego. Dziś byłby wielce szanowanym biznesmanem, obok o. Jankowskiego czy o. Rydzyka.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Zmarł Maciej Szczepański, członek ekipy Gierka, prezes telewizji w czasach PRL
h
hanys
nic dodać ni ująć.....
Wróć na i.pl Portal i.pl