Zmarł abp senior Bolesław Pylak. Był biskupem lubelskim w latach 1975-1997

lub
archiwum
W czwartek w południe zmarł w Lublinie arcybiskup senior Bolesław Pylak, biskup lubelski w latach 1975-1997 - poinformowała kuria. Był najstarszym polskim biskupem. Miał 97 lat. w piątek flaga Lublina na ratuszu zostanie opuszczona do połowy masztu.

materiał TV KUL

Jako biskup ordynariusz zabiegał o rozwój diecezji, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i budowę nowych kościołów. Z jego inicjatywy, w czasach gdy rządził diecezją, wybudowano ok. 400 kościołów i kaplic. O swoim powołaniu do kapłaństwa tak powiedział podczas rozmowy z KAI w maju 2016 r.: - Każde powołanie jest inne. Nie ma identycznych, ponieważ ludzie różnią się od siebie. Ja przed wojną ukończyłem tylko pierwszą klasę w liceum ogólnokształcącym i przyznam, że o kapłaństwie specjalnie nie myślałem. W tamtych czasach młodzi ludzie marzyli przede wszystkim o wojsku, służba w armii była prawdziwym zaszczytem. Mnie również nieobce były te ideały.

Śp. abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym koło Krasnegostawu. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości wyjechał do Tarnowskich Gór, gdzie uczęszczał do gimnazjum i liceum. Maturę zdawał jako eksternista w czasie II wojny światowej. W 1943 roku wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, które w tym czasie mieściło się w Krężnicy Jarej.

29 czerwca 1948 r. został wyświęcony na kapłana i rozpoczął pracę jako wikariusz parafii Nałęczów. W 1949 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym KUL, zakończone doktoratem z teologii dogmatyczne. W 1952 r. rozpoczął pracę w KUL jako młodszy asystent przy katedrze teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym, prowadząc równocześnie zajęcia w Lubelskim Seminarium Duchownym. Od 1959 r. był wicerektorem seminarium duchownego. W 1961 r. został kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Lublinie.

Dnia 14 marca 1966 r. został mianowany biskupem tytularnym Midiki i sufraganem lubelskim. Konsekrowany w katedrze lubelskiej 29 maja 1966 r. przez bp. Piotra Kałwę. W lipcu 1974 r. po śmierci bp. Piotra Kałwy został wybrany wikariuszem kapitulnym. W dniu 27 czerwca 1975 r. mianowany został biskupem lubelskim, a od 20 lipca 1975 r. objął rządy diecezją.

25 marca 1992 r. podniesiony został do godności arcybiskupa metropolity lubelskiego.

Po ukończeniu 75 roku życia, w 1996 roku złożył rezygnację z urzędu. W dniu 14 czerwca 1997 r. został zwolniony z obowiązków i przeniesiony w stan emerytalny.

Zmarł 6 czerwca 2019 r. w mieszkaniu w Domu Księdza Seniora w Lublinie w wieku 97 lat. Przeżył 74 lata kapłaństwa i 53 lata biskupstwa.

- Żegnamy człowieka zasłużonego dla Kościoła lubelskiego i naszego uniwersytetu, ufając, że usłyszał już słowa: „Dobrze, sługo dobry i wierny. Wejdź do radości twego Pana” - napisał w czwartek rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński.

W piątek w związku ze śmiercią Arcybiskupa Bolesława Pylaka, Honorowego Obywatela Miasta Lublin o godzinie 9 prezydent Lublina na znak żałoby opuści flagę Lublina do połowy masztu. W czasie uroczystości miejski trębacz odegra melodię „Cisza”.

Pełna wypowiedź Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego o śp. ks. abp. Bolesławie Pylaku:

Społeczność akademicka KUL z chrześcijańską nadzieją w sercach żegna dziś Księdza Arcybiskupa Bolesława Pylaka, naszego wieloletniego Wielkiego Kanclerza.
Ksiądz Arcybiskup był bardzo blisko związany z KUL przez niemal połowę swego życia. W 1948 ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie, a rok później rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej uwieńczone doktoratem. Od roku 1952 do 1997 był wykładowcą KUL. W 1969 r. uzyskał habilitację, stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1978 r., zaś profesora zwyczajnego w 1988 r. W latach 1970-1978 kierował II Katedrą Teologii Dogmatycznej. W swoim bogatym dorobku naukowym koncentrował się wokół zagadnień eklezjologii, mariologii oraz teologii Eucharystii.
Od 1975 do 1997 jako Biskup, a następnie Arcybiskup Lubelski pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza KUL, a także wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. KUL. W niełatwych czasach komunizmu, a później transformacji społecznej i gospodarczej poświęcał wiele uwagi uniwersytetowi, nie tylko troszcząc się o jego potrzeby materialne związane z rozbudową KUL, ale również broniąc jego niezależności wobec władz komunistycznych i dbając o wolność badań naukowych.
Wdzięczność wobec Księdza Arcybiskupa uniwersytet wyraził poprzez odnowienie jego doktoratu w 2006 r., co stanowi najwyższą formę uhonorowania absolwenta przez własną uczelnię, a także przyznając rok później „Medal za zasługi dla KUL”.
Żegnamy człowieka zasłużonego dla Kościoła lubelskiego i naszego uniwersytetu, ufając, że usłyszał już słowa: „Dobrze, sługo dobry i wierny. Wejdź do radości twego Pana”.

ZOBACZ TAKŻE: Poczet Arcybiskupów Lubelskich

***
Zobacz materiał archiwalny z 2016 r. z obchodów 50. rocznicy święceń biskupich abp. Bolesława Pylaka w lubelskiej archikatedrze:

Życzenia z Watykanu i Warszawy dla arcybiskupa Bolesława Pylaka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmarł abp senior Bolesław Pylak. Był biskupem lubelskim w latach 1975-1997 - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl