Złoty Ułan znów będzie świętował. Impreza już 19 września w...

  Złoty Ułan znów będzie świętował. Impreza już 19 września w Kałuszynie

  Tomasz Dereszyński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W sobotę, 19 września 2015 r., w Kałuszynie - na trasie Mińsk Mazowiecki - Siedlce - odbędzie się święto Złotego Ułana.
  Złoty Ułan znów będzie świętował. Impreza już 19 września w Kałuszynie

  ©Fot. materiały prasowe

  Atrakcjami imprezy będą: rekonstrukcja szarży z udziałem 50 jeźdźców, pokazy władania szablą i lancą a także woltyżerki w wykonaniu członków Kawalerii Ochotniczej, koncert pieśni ułańskich z repertuaru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

  Organizatorom dnia ułana przyświeca idea, aby jak najwięcej Polaków dowiedziało się o dokonaniach polskiej kawalerii i poznało jej tradycje.

  Przypomnijmy, że podczas kampanii wrześniowej w trakcie II wojny światowej kawaleria polska szarżowała przeciwko Niemcom 17 razy, z czego niemalże wszystkie szarże odniosły sukces. Kawaleria stanowiła przed wojną elitę Wojska Polskiego, słynną na całym świecie, a służba w niej była wielkim wyróżnieniem. I choć profesjonalizm i wyszkolenie na najwyższym poziomie były absolutnymi priorytetami, to niemniej ważne były nienaganne maniery, zaangażowanie w życie towarzyskie i poczucie humoru.
  Fundatorem pomnika, który stanął w 2014 r. w Kałuszynie, jest książę Jan Żyliński, polski milioner mieszkający na Wyspach Brytyjskich. Pomnik Złotego Ułana powstał ku czci jego ojca rtm. Andrzeja Żylińskiego i całej Kawalerii Polskiej.

  Rotmistrz Andrzej Żyliński (był osobistym prawnikiem gen. Władysława Andersa) był dowódcą zwycięskiej szarży 4. szwadronu 11. Pułku Ułanów, która rozpoczęła bitwę pod Kałuszynem 12 września 1939 r. Wojsko polskie rozgromiło wówczas pułk piechoty niemieckiej, wyzwoliło miasto i ocaliło jego mieszkańców, w tym 6 tys. Żydów.

  - Chcę przypominać Polakom jak odważna i mocna może być Polska! W przeszłości wielokrotnie była supermocarstwem ducha i może nim być także teraz! Najlepszym przykładem tego przesłania jest Kawaleria Polska – symbol odwagi, wyobraźni, zdecydowania i energii!. To nasz obowiązek kultywować tradycje, przybliżać i odkłamywać historię a także zarażać duchem kawaleryjskim młode pokolenia. Bo w każdym Polaku płynie kawaleryjska krew, trzeba ją tylko w sobie odkryć. Odważyć się i działać - mówi Jan Żyliński.

  Program imprezy 19 września:
  13.00 Msza św. w kościele parafialnym
  14.15 Uroczystości pod pomnikiem Złotego Ułana
  15.00 Piknik kawaleryjski nad Zalewem Karczunek
  - rekonstrukcja szarży 4 Szwadronu 11 Pułku Ułanów z udziałem 50 konnych jeźdźców
  - pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego: musztra konno, władanie białą bronią - szablą i lancą
  - atrakcje dla dzieci "Za pan brat z kawalerią" - przejażdżki konno, zdjęcie z ułanem i wiele innych
  16.30 Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, występy zespołów artystycznych oraz pokaz baletowy w wykonaniu Desiree Saddik

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo