Złoty laur dla Instytutu Słuchu

  Złoty laur dla Instytutu Słuchu

  Polska

  Polska

  Złote Laury „Super Biznesu” wręczane są ludziom, instytucjom i firmom za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz za osiągnięcia sprzyjające rozwojowi rodzimej przedsiębiorczości. Właśnie odbyła się II edycja tych wyróżnień, a poza osobowością roku, którą został Andrzej Klesyk. Zdecydowanym wygranym był Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
  Złoty laur dla Instytutu Słuchu
  IFPS został nagrodzony w kategorii „Nauka i biznes” za stworzenie unikalnej w skali świata placówki, w której działa interdyscyplinarny zespół lekarzy, inżynierów, fizyków. Podczas wydarzenia wystąpił także jeden z pacjentów Instytutu, który został przywrócony do świata dźwięków.

  W uzasadnieniu nagrody podkreślono dokonania Instytutu w zakresie zainicjowania programu badań przesiewowych słuchu u noworodków i stworzenie pierwszej na świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii. Redakcja „Super Biznesu” doceniła także wkład Instytutu w promocję naszego kraju na arenie międzynarodowej, uzasadniając, że dzięki działalności placówki zarządzanej przez prof. Henryka Skarżyńskiego, Polska stała się liderem wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu.

  - W każdym działaniu na pierwszym miejscu stawiamy dobro i potrzeby naszych pacjentów. Z tej potrzeby wyrosła właśnie idea Krajowej Sieci Teleaudiologii. Dla wielu naszych pacjentów częste wizyty w Instytucie wiążą się z długą drogą i kosztami związanymi z podróżą. By ułatwić im proces leczenia i rehabilitacji, wykorzystaliśmy internet jako narzędzie umożliwiające konsultacje medyczne na odległość. Tak powstał system pozwalający na stworzenie sieci współpracujących z Instytutem i sobą nawzajem ośrodków medycznych. W tym momencie chciałbym więc przede wszystkim podziękować za to wyróżnienie przede wszystkim naszym pacjentom, którzy mobilizują nas do działania i całemu zespołowi fantastycznych specjalistów, którzy ze mną współpracują – powiedział podczas Gali prof. dr hab. Henryk Skarzyński, dyrektor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

  Krajowa Sieć Teleaudiologii to system, który obejmuje m.in. telerehabilitację, telefitting, teleedukację, badania przesiewowe, telediagnostykę nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Europy, Azji i Afryki.

  Od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizował i przeprowadził szereg programów wczesnego wykrywania, i leczenia zaburzeń słuchu u dzieci w wieku wczesno-szkolnym. W latach 2007 - 2015 wykonano ponad 430 000 badań przesiewowych słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęty został „Program badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych za­mieszkałych na terenach gmin wiejskich”. Jest on kontynuacją analogicznych badań dzieci w wieku wczesnoszkolnym z obsza­rów wiejskich w Polsce, przeprowadzonych w latach 2008, 2010 i 2011 przez IFPS, z udziałem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników i Stowarzysze­nia Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek–Człowiekowi”. Badania te obejmą prawie 140 000 dzieci, głównie z klas I z ok. 6 tys. szkół podstawowych poło­żonych w gminach wiejskich na terenie całego kraju.

  Idea badań przesiewowych słuchu u dzieci pro­mowana jest przez zespół Światowego Centrum Słuchu IFPS nie tylko w Europie, ale także w wielu innych krajach i regionach świata. Szczególnie dotyczy to krajów rozwijających się, charakteryzujących się niższym poziomem rozwoju medycyny i pro­filaktyki, które najwięcej mogą skorzystać z przekazywanej im przez polskich specjalistów wiedzy, doświadczeń oraz najlepszych praktyk. W wyniku współpracy pomiędzy IFPS i lokalnymi instytucjami oraz centrami medycznymi, pilota­żowe badania przesiewowe słuchu w szkołach zorganizowane zostały m.in.: w Mołdawii, Rumunii, Rosji, na Ukrainie, w Tadżykistanie, Kirgistanie, Azerbejdżanie, Armenii, a także w Senegalu i Wybrzeżu Kości Słoniowej. W ciągu ostatnich lat konsekwentnie rozwija się współpraca IFPS z jednostkami medycznymi z krajów Azji Środkowej i Afryki.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo