Złoto z Sudanu zasila rosyjską machinę wojenną

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Przemycane z Sudanu złoto zasila rosyjską machinę wojenną
Przemycane z Sudanu złoto zasila rosyjską machinę wojenną Fot. Flickr/Michael Sutton
W zamian za wsparcie coraz mniej popularnego sudańskiego reżimu Rosja zyskała niekontrolowany dostęp do złóż złota tego kraju. Za niejawnymi operacjami stoi oligarcha Jewgienij Prigożyn, znany jako „Kucharz Putina”, jeden z najbliższych współpracowników rosyjskiego prezydenta powiązany z grupą Wagnera – informuje CNN.

Kilka dni po tym, gdy Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę, na pasie startowym w Chartumie znalazł się rosyjski samolot transportowy. Manifest samolotu stwierdzał, że był załadowany ciastkami – towarem, który Sudan rzadko, jeśli w ogóle, eksportuje.

Urzędnicy celni długo zastanawiali się, czy dokonać inspekcji raczej niezwykłego towaru, jak na warunki kraju w znacznej części leżącego na pustyni. Prorosyjskie władze wojskowe już niejednokrotnie powstrzymywały próby przechwycenia podejrzanych transportów. Tym razem jednak postanowili wejść na pokład maszyny.

Ich oczom ukazały się, a jakże, kolorowe pudełka z ciastkami. Tuż pod nimi ukryte były drewniane skrzynie wypełnione najcenniejszym zasobem Sudanu – złotem.

Incydent, który miał miejsce w lutym jest jedną z co najmniej 16 akcji przemytu złota z Sudanu – trzeciego co do wielkości producenta tego surowca w Afryce.

W zamian za wsparcie coraz mniej popularnych władz wojskowych Sudanu, Rosja zyskała praktycznie niekontrolowany dostęp do złóż złota w tym kraju. Podejrzewa się, że gdy cywilne władze kraju usiłowały odzyskać kontrolę na wydobyciem drogocennego kruszcu, to właśnie Moskwa stanęła za zamachem stanu w 2021 r., który obalił tymczasowy rząd, brutalnie tłumiąc ruchy prodemokratyczne.

W centrum tego układu znajduje się Jewgienij Prigożyn, znany jako „Kucharz Putina” rosyjski oligarcha, jeden z kluczowych popleczników prezydenta Rosji. Prigożyn kontroluje niejawną sieć firm, wśród której znajduje się również grupa Wagnera, oddział najemników znany z walk w Syrii, Republice Środkowo Afrykańskiej, a ostatnio także na Ukrainie. Wagnerowcy słyną są z brutalnych metod działania obejmujących tortury, masowe zabójstwa i grabieże.

W Sudanie głównym narzędziem Prigożyna jest firma Meroe Gold, która wydobywa złoto, jednocześnie dostarczając broń i szkoląc armię i siły paramilitarne kraju.

Przesyłki złota okazały się skutecznym sposobem gromadzenia i przekazywania bogactwa, wzmacniając rosyjski skarbiec państwowy, jednocześnie omijając międzynarodowe systemy monitorowania finansowego. Szacuje się, że w samym 2021 r. Rosja zyskała na tym procederze około 1,9 mld dolarów. Jednak wielu ekspertów twierdzi, że dane te są zaniżone, a wartość przemycanego złota sięga 13,4 mld dolarów.

Źródło: CNN

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl