Złodzieje też czyhają na nasz PESEL. Pilnuj go jak oka w głowie!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Krzysztof Kapica
Ostrzegamy! Nie tylko dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsca urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego mogą stać się łupem przestępcy. Cenny dla nich jest także nasz PESEL. Uważajmy!

Gdy nasze dane dostaną się w niepowołane ręce, mogą być furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek. Po jakimś czasie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie posługując się naszymi danymi, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych.

Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi puka komornik albo listonosz z listem poleconym wzywającym do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze. Popełniają na nasze konto wykroczenia, których skutki potrafią skutecznie zrujnować nam życie.

Alert chroni przez całą dobę

Na szczęście przykładamy coraz większą wagę do bezpieczeństwa swojego dowodu osobistego. Z badania zrealizowanego na zlecenie BIK przez ARC Rynek i Opinia wynika, że blisko 3/4 ankietowanych nie udostępnia dowodu tożsamości osobom do tego nieuprawnionym oraz nie pozostawia go poza zasięgiem wzroku. - Jednak cenne dane tożsamości zawarte są nie tylko na paszporcie, dowodzie osobistym czy prawie jazdy. Znajdują się również w przestrzeni internetowej, w rejestrach, umowach, czy dokumentach, na których bezpieczeństwo nie mamy wpływu - zaznacza Aleksandra Stankiewicz-Billewicz, ekspert ds. PR Biura Informacji Kredytowej.

By mieć pewność, że nie będziemy musieli spłacać cudzych pożyczek, możemy zabezpieczyć swój dowód. Wystarczy założyć konto na www.bik.pl, aktywować alerty BIK, a w przypadku utraty dowodu - bezpłatnie zastrzec dokument tożsamości. Powiadomienia działają 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

Zastrzeżmy dokument

Natomiast gdy zgubiliśmy dokumenty albo ktoś nam je ukradł, to należy bezzwłocznie poinformować o tym odpowiednie instytucje. W przypadku:

  • dowodu osobistego: policję, dowolny urząd gminy oraz bank, w którym mamy konto,
  • prawa jazdy: policję, wydział komunikacyjny starostwa powiatowego oraz bank,
  • karty płatniczej: policję oraz bank,
  • dowodu rejestracyjnego: policję oraz wydział komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta oraz bank,
  • paszportu: policję, jeden z punktów paszportowych (przebywając za granicą jednostkę konsularną) oraz bank.

Kradzież dowodu osobistego, prawa jazdy czy też paszportu można zgłosić w innym banku niż w tym, w którym posiadamy konto. Co ważne, coraz więcej banków umożliwia także zastrzeganie dokumentów tym, którzy nigdy nie korzystali z usług bankowych.

Dlaczego?

Ponieważ osoby nie będące wcześniej klientami żadnego banku są szczególnie narażone na próby wyłudzeń dokonywanych z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Informacje o takich osobach nie znajdują się w bazach bankowych i bankom trudniej jest zweryfikować tożsamość takiego klienta.

Warto także podkreślić, że po zastrzeżeniu dokumentów informacje trafiają do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, a następnie są przekazywane do wszystkich placówek i okienek bankowych oraz firm i instytucji korzystających z Systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Złodzieje też czyhają na nasz PESEL. Pilnuj go jak oka w głowie! - Plus Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl