Zjednoczona Lewica ma listy wyborcze: Palikot bierze...

  Zjednoczona Lewica ma listy wyborcze: Palikot bierze Sosnowiec

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kampania SLD w województwie śląskim "na Dudę". Politycy SLD pod kopalnią Bobrek rozdawali kołoczyki oraz ulotki. Ostatnie sondaże dają
  1/5
  przejdź do galerii

  Kampania SLD w województwie śląskim "na Dudę". Politycy SLD pod kopalnią Bobrek rozdawali kołoczyki oraz ulotki. Ostatnie sondaże dają Zjednoczonej Lewicy 11-procentowe poparcie ©Iwona Makarska/Dziennik Zachodni

  "Jedynki" Zjednoczonej Lewicy w regionie są już znane. Tylko cztery okręgi dla kandydatów SLD. Kandydaci Ruchu Palikota, zgodnie z koalicyjną umową, zostali liderami list w Sosnowcu i Rybniku
  Działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej rozpoczęli wczoraj przed kopalnią Bobrek w Bytomiu kampanię wyborczą. O godz. 5.30 rano rozdawali górnikom kołoczyki i obiecywali przywrócenie deputatów węglowych. Można powiedzieć, że robią kampanię "na Dudę", bo obecny prezydent RP Andrzej Duda zastosował podobną metodę. Czy SLD będzie równie skuteczny?

  Ostatnie sondaże wskazują, że Zjednoczona Lewica, którą tworzą m.in.
  Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ruch Palikota może liczyć nie tylko na przekroczenie progu wyborczego - dla koalicji to 8 procent, a nawet na wynik dwucyfrowy - 11 procent. To jak premia za zakopanie toporów wojennych i wspólny start.

  Nowej jakości brak

  Do tej pory udało się ustalić "jedynki" w wszystkich okręgach. W województwie śląskim cztery (Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała i Częstochowa) obsadzili działacze SLD, zaś w Sosnowcu i Rybniku liderami list zostali przedstawiciele Ruchu Palikota.
  Zapewne nie wszystkim wyborcom SLD się to spodoba - zwłaszcza oddanie symbolicznej dla lewicy listy w Sosnowcu, którą będzie otwierał Jerzy Borkowski, obecny poseł Ruchu Palikota, który nie wyróżnił się w minionej kadencji wyjątkowymi osiągnięciami.

  Politycy SLD w Bytomiu:


  Na drugie miejsce SLD rekomendowała Witolda Klepacza - w mijającym sezonie parlamentarnym zdołał odejść do Palikota, a następnie wrócić na łono SLD. Ma on swój stały, wierny elektorat, ale trzeba sobie jasno powiedzieć: lewica nie postawiła na nową jakość, chociaż "młodych wilczków" w jej szeregach nie jest znowu tak mało - Tomasz Niedziela radny SLD w Sosnowcu nie ma jdnak zamiaru walczyć o poselski mandat.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo