Zimowa (od)skocznia. Jan Winkiel: Chcemy uniknąć wyścigu szczurów

Jan Winkiel
Andrzej Banaś / Polska Press
Próbujemy budować odpowiednią piramidę w polskich biegach narciarskich w sposób książkowy, tworząc bardzo szeroką bazę i unikając nadmiernej specjalizacji generowania kosztów, czyli wyścigu szczurów polegającego między innymi na tym, że już w wieku 12-13 lat zawodnik musi jechać na lodowiec, aby szukać śniegu - pisze w swoim najnowszym felietonie Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego.

Początek sezonu w wykonaniu naszych narciarzy w biegach nie jest dobry, mówiąc wprost jest zły. Osiągane wyniki są poniżej oczekiwań, gorsze od tego co naszym zdaniem mogą i powinni prezentować. Mimo wszystko w przyszłość patrzymy optymistycznie bo wyniki naszej młodzieży w niektórych międzynarodowych zawodach są dobre. Zwłaszcza wśród dziewcząt widzimy duży potencjał.

Do tych rezultatów podchodzimy z pewną pokorą. Jakiś czas temu Izabela Marcisz i Monika Skinder wśród juniorek prezentowały się przecież bardzo dobrze, wykazywały taki sam lub nawet większy potencjał niż obecne młodzieżowe reprezentantki Polski, a wśród seniorek, mówiąc kolokwialnie nie dowożą podobnych rezultatów.

Dlatego też zdecydowaliśmy się na zmianę podejścia w szkoleniu młodych zawodników. Do tej pory cały system w biegach narciarskich oparty był o kadry narodowe i centralizację szkolenia z możliwością trenowania w klubie. Wiemy jednak, że klubów nie stać, aby w pełni przygotować zawodnika i prowadzić go przez cały sezon.

Następuje duża zmiana. Kadra juniorów pod opieką szwedzkiego szkoleniowca, Martina Perssona, który przez długie lata pracował w szkołach mistrzostwa sportowego w Szwecji będzie odbywała na przykład zgrupowania centralne za granicą skupiające najlepszych zawodników ze Szkół Mistrzostwa Sportowego i najlepszych młodzieżowców w kraju.

Zebraliśmy grupę dziewięciu trenerów, którzy będą się opiekować grupą około pięćdziesięciu młodzieżowców. Chcemy zbudować u nich ich dużą samoświadomość, aby wiedzieli, że żaden trener nie wykona za nich pracy, aby nauczyli się etyki treningu, potrafili sami zadbać o sprzęt.

To jest model typowo skandynawski, bardzo się nam podoba w związku z czym zdecydowaliśmy się na tak dużą zmianę. Planujemy bazować nie tylko na samym wyniku, ale całej materii testów, które powinny być powtarzalne, między innymi we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego.

Testy mają być powtarzane co kwartał, mają dotyczyć aktywności psychofizycznej. Będą stanowić bazę do późniejszej analizy postawy młodych zawodników. Najważniejsze jest, aby w pierwszych latach treningów rozwijali się pod względem ogólnym, techniki, fizyki, sfery mentalnej. Gdy będą mieć od 14 do16 lat przyjdzie czas na ocenę ich potencjału jako profesjonalnego w przyszłości sportowca.

Z tego powodu zmieniliśmy też system wsparcia dla klubów i okręgów. Kiedyś pokrywaliśmy wynagrodzenie dla trenerów klubowych, teraz będziemy premiować zawodników, kluby i okręgi za zdobywane punkty w zawodach Pucharu Świata, mistrzostwach Polski czy Pucharze Polski. Zarząd PZN przygotował na ten cel prawie dwa miliony dwieście tysięcy złotych. Wprowadzony został także program za dwa i pół miliona „Młody Narciarz” dający dostęp do darmowych treningów dla dzieci i młodzieży.

Podsumowując, próbujemy budować odpowiednią piramidę w polskich biegach narciarskich w sposób książkowy, tworząc bardzo szeroką bazę i unikając nadmiernej specjalizacji generowania kosztów, czyli wyścigu szczurów polegającego między innymi na tym, że już w wieku 12-13 lat zawodnik musi jechać na lodowiec, aby szukać śniegu. Chcemy pracować bardziej organicznie, aby nieco starszy zawodnik miał jeszcze pole do poprawy, jakiegoś manewru i podniesienia poziomu sportowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl