Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima: Jak sypnie, musisz odśnieżyć chodnik

Andrzej Janas
Obowiązek odśnieżenia chodnika należy do właściciela posesji
Obowiązek odśnieżenia chodnika należy do właściciela posesji archiwum
Do mrozu powoli się przyzwyczajamy, jak jednak wynika z meteorologicznych prognoz przed nami kolejne zimowe wyzwanie, czyli śnieg. To zaś wiąże się z koniecznością jego uprzątnięcia sprzed własnej posesji.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim

Za usunięcie śniegu z ogólnodostępnego chodnika przed domem odpowiada właściciel nieruchomości. Mieszkańcy bloków są w lepszej sytuacji, bo ich odśnieżaniem zajmuje się na przykład spółdzielnia.

Śnieg najbardziej uciążliwy jest dla osób mieszkających w prywatnych domach, bo one "za łopaty" muszą chwycić osobiście.

Zgodnie z prawem, to na nich ciąży obowiązek odśnieżenia chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości. Warto przypomnieć, że według Eurostatu, prawie 52 Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Można szacować, że odśnieżać chodnik przed domem powinno nawet kilka milionów obywateli.

W rzeczywistości sytuacja jest jednak lepsza. Przede wszystkim, nie do każdej nieruchomości przylega ogólnodostępny chodnik, a ponadto nawet jeśli tak jest, to prawo przewiduje pewne wyłączenia spod obowiązku odśnieżania.

Właściciel nie będzie musiał odśnieżać, gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój samochodów. Wtedy, gdy gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama będzie też musiała uprzątnąć śnieg. Gdy ponadto przed domem znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy - uprzątnięciem chodnika w jego okolicy zajmie się przedsiębiorstwo komunikacyjne.

ZOBACZ TEŻ:
Niezbędnik kredytobiorcy 2012

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile jest on położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gdyby więc pomiędzy granicą działki a chodnikiem znajdował się miejski pas zieleni, odpowiedzialna za odśnieżanie byłaby gmina.

Gdy właściciel, pomimo obowiązku odśnieżania chodnika nie zrobi tego, może dostać mandat. Przeważnie wystawiają je strażnicy miejscy. Wysokość grzywny wynosi najczęściej 100 złotych, choć maksymalna jego wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu grodzkiego. Ten może wymierzyć karę wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Nawet sumienne, codzienne odśnieżanie chodnika nie gwarantuje, że ktoś przed naszym domem się pośliźnie i zrobi sobie krzywdę.

Warto więc zastanowić się nad wykupieniem… ubezpieczenia OC nieruchomości. Może ono pokryć ewentualne roszczenia osoby, która doznała uszczerbku idąc chodnikiem przed ubezpieczonym domem. Koszt takiej polisy nie jest wygórowany i w większości przypadków nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski