Zielona infrastruktura w McDonald's

Materiał informacyjny Togetair 2023
Tempo produkowania odpadów na całym świecie jest bardzo wysokie i z roku na rok rośnie. Zmiana modelu produkcji i konsumpcji dóbr jest konieczna, aby ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów oraz zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko. Jednym z najważniejszych działań w tym zakresie jest promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), czyli takiej, w której odpady stają się surowcem dla kolejnego procesu produkcyjnego. McDonald's w Polsce podejmuje szereg działań na rzecz wdrażania gospodarki cyrkularnej w swoich restauracjach.

Zgodnie z projektem regulacji Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), który jest dyskutowany na poziomie europejskim, wszystkie podmioty będą musiały wprowadzić cyrkularny model do swojego profilu zarządzania i modelu działalności. Regulacja zakłada ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, co będzie dużym wyzwaniem dla wielu sektorów. Proponowane zmiany będą przełomowe zwłaszcza dla branży gastronomicznej, w której opakowania pełnią ważną funkcję zapewniając bezpieczeństwo żywności. Według raportu Kearney z 2022 r., opakowania z sektora gastronomii sieciowej stanowią 1% odpadów opakowaniowych.

McDonald's aktywnie włącza się do dyskusji w temacie obniżenia liczby odpadów w sektorze gastronomicznym. W restauracjach na całym świecie testuje i wdraża różne rozwiązania, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu, od wprowadzenia opakowań wielokrotnego użytku we Francji, po recykling opakowań papierowych w Polsce.

Od kubka po kawie do papierowego ręcznika

Do obniżenia liczby odpadów konieczna jest właściwa infrastruktura. We współpracy z papiernią – firmą Miklan-Ryza z Torunia, McDonald's Polska wypracowało innowacyjne rozwiązanie, które pozwoliło wprowadzić gospodarkę cyrkularną opakowań w restauracjach sieci. Dzięki niej możliwe jest przetwarzanie opakowań gastronomicznych m.in. kubków do kawy, które są powlekane cienką warstwą polimeru, czy opakowań zabrudzonych żywnością. Z takich opakowań McDonald's odzyskuje włókna papierowe i przetwarza je na pełnowartościowe produkty. Dzięki tej technologii, opakowania są poddawane recyklingowi i mogą ponownie trafić do restauracji w nowej formie.

GOZ w McDonald's w Polsce

Obieg zamknięty w restauracjach "pod złotymi łukami", wymaga działań w trzech płaszczyznach: redukcja, przetwarzanie i zbieranie.

Redukcja jest możliwa przez specjalne projektowanie opakowań do produktów McDonald’s. Obecnie firma jest w stanie przetwarzać blisko 95% wszystkich opakowań, które zwraca konsument. W tym celu w opakowaniach znacząco ograniczono wykorzystanie plastiku, zastępując go papierem . Zmiany dotyczą takich produktów, jak słomki czy opakowania do lodów McFlurry. Takie działania pozwoliły na redukcję 925 ton plastiku rocznie.

Zielona infrastruktura w McDonald's

Kolejnym krokiem, który został podjęty przez McDonald's, jest wprowadzenie segregacji odpadów w restauracjach. Każdy z koszy w lokalach sieci zawiera trzy frakcje: plastik, papier i otwór na odpady zmieszane. W ten sposób firma zachęca swoich gości do właściwego postępowania z odpadami, co wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej. . Opakowania poddawane specjalnym procesom, zyskują nowe życie i trafiają ponownie do restauracji pod postacią ręczników papierowych i papieru toaletowego. W planach jest również zastosowanie odzyskanych włókien papierowych do produkcji podstawek pod napoje.

Część odpadów, szczególnie opakowania produktów zamówionych w opcji z dostawą lub na linii McDrive, wymyka się z systemu McDonald’s. Część z tych odpadów nie trafia do koszy. Aby ograniczyć zaśmiecanie w okolicach restauracji, jesienią 2021 sieć uruchomiła program EcoHeroes, który polega na organizowaniu zbiórek odpadów przez pracowników restauracji. To świetna inicjatywa, która pozwala na skuteczną walkę z problemem odpadów i wprowadza elementy gospodarki cyrkularnej w praktykę biznesową. Partnerem strategicznym jest organizacja pozarządowa Planet Heroes, która pomaga w organizacji zbiórek. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników McDonald's, do tej pory zorganizowano ponad 1400 zbiórek śmieci. Dzięki temu ponad 1400 miejsc w całej Polsce, znów stały się czyste i przyjazne mieszkańcom. Inicjatywa ta przyczynia się nie tylko do zmniejszenia ilości odpadów, ale również podnosi świadomość społeczną w kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Trzeba pamiętać, że odpowiedzialność za to, co stanie się z opakowaniem, w dużej mierze należy do konsumentów. Bez ich świadomego zachowania, cała infrastruktura i technologie wspomagające gospodarkę w obiegu zamkniętym, nie zostaną w pełni wykorzystane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl