Zidentyfikowano około 3 tys. zabitych w trakcie wojny Ukraińców. Drugie tyle pozostaje niezidentyfikowanych

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Zidentyfikowano około 3 tys. zabitych Ukraińców. Setki innych wciąż bez tożsamości
Zidentyfikowano około 3 tys. zabitych Ukraińców. Setki innych wciąż bez tożsamości PAP/Mykola Kalyeniak
Około trzech tysięcy Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny udało się zidentyfikować za pomocą ekspertyzy DNA. Kolejne 2,8 tys. ciał pozostaje niezidentyfikowanych z powodu braku porównawczego materiału genetycznego.

2,8 tys. zabitych Ukraińców pozostaje niezidentyfikowanych

Jak przekazał w poniedziałek zastępca szefa Narodowej Policji Ukrainy, szef Głównego Wydziału Śledczego Maksym Cuckiridze, około trzech tysięcy osób, które zginęły w czasie wojny udało się zidentyfikować za pomocą ekspertyzy DNA.

"Jak dotąd nasi funkcjonariusze (...) zidentyfikowali około 3 tysięcy zamordowanych Ukraińców. Kolejne 2,8 tys. ciał pozostaje niezidentyfikowanych z powodu braku porównawczego materiału DNA" - powiedział Cuckiridze w telewizji. Dodał, że obecnie tworzona jest baza danych DNA. Już prawie 16 tys. krewnych osób zabitych lub zaginionych przekazało swój materiał genetyczny.

Mobilne laboratoria pomagają określić tożsamość zabitych

Zastępca Szefa Policji zaznaczył, że działania specjalistów medycyny sądowej przy identyfikacji ciał są obecnie znacznie szybsze dzięki wykorzystaniu mobilnych laboratoriów DNA.

"Mobilne laboratoria, które otrzymaliśmy dzięki partnerom międzynarodowym, pozwalają na szybkie pobranie DNA od zabitych i ich bliskich. Takie laboratoria były wykorzystywane do identyfikacji ciał po atakach rakietowych na centrum handlowe w Kremenczuku, w centrum Winnicy, podczas katastrofy śmigłowca pod Kijowem" - podkreślił Cuckiridze.

Dodał, że zazwyczaj pracują dwa mobilne laboratoria DNA, z których jedno pobiera DNA od zabitego, a drugie - od jego krewnych. Następnie materiał w ciągu kilku minut jest porównywany, co pozwala na szybkie ustalenie tożsamości ofiary.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl