Zgnilec atakuje pszczoły. Pszczoły w Łódzkiem są zagrożone. Tuż za granicą województwa zaatakował zgnilec amerykański

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
W trzech gminach w województwie łódzkim wyznaczono obszar ochronny po tym, jak w pasiece pszczelej w Łęgu Piekarskim stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego. Nie jest on groźny dla człowieka, ale może się bardzo szybko rozprzestrzeniać i niszczyć nawet całe hodowle.

Miejscowość, w której wykryto ognisko choroby leży w gminie Dobra w powiecie tureckim w Wielkopolsce tuż przy granicy z województwem łódzkim. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poddębicach wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół w powiecie poddębickim. 25 czerwca opublikowano je w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

W dokumencie określono obszar zapowietrzony o promieniu 6 kilometrów wokół ogniska choroby. W powiecie poddębickim obejmuje on część terenu gmin: Pęczniew, Uniejów i Poddębice.

Zewnętrzna granica obszaru zapowietrzonego - za rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poddębicach:

  • od południa - miejsca przecięcia granicy województwa łódzkiego z drogą wojewódzką DW478 wzdłuż drogi aż do działki w miejscowości Siedlątków o numerze 369/2, następnie na południe wzdłuż brzegu zbiornika Jeziorsko aż do przecięcia z działką w miejscowości Popów o numerze 19, dalej w kierunku północno-wschodnim aż do przecięcia działki w miejscowości Popów o numerze 149 oraz działki w miejscowości Popów o numerze 168
  • od wschodu - do skrzyżowania z drogą wojewódzką DW478 na wysokości działki leśnej o numerze 651, dalej do skrzyżowania z drogą Księże Młyny – Niemysłów na wysokości działki w miejscowości Niemysłów o numerze 354, następnie na północ do skrzyżowania z drogą Dzierzązna – Krępa na wysokości działki w miejscowości Dzierzązna o numerze 219, następnie na północny-zachód na wysokości działki w miejscowości Dominikowice o numerze 197
  • od północy - do przecięcia rzeki Warta w miejscowości Balin przez działkę o numerze 14 następnie do skrzyżowania z drogą Józefów - Spycimierz na wysokości działki w miejscowości Spycimierz o numerze 765, następnie na północny-zachód do granicy województwa łódzkiego na wysokości działki w miejscowości Spycimierz Kolonia o numerze 144.

Wyznaczony obszar musi być oznakowany tablicami ostrzegawczymi. Na żółtym tle musi być czarny napis o treści: Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół obszar zapowietrzony. Tablice i napisy, jak czytamy we wspomnianym rozporządzeniu, muszą mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości, co najmniej 100 metrów.

Posiadacze pszczół z obszaru zapowietrzonego muszą zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii miejsca, w których przebywają pszczoły, a ten dokona przeglądu pasiek.

Na tym terenie zakazane jest:

  • organizowanie targów lub wystaw pszczół
  • przemieszczanie i obrót rodzinami pszczelimi, matkami pszczelimi, czerwiem, pszczołami, pniami pszczelimi, produktami pszczelimi oraz sprzętem, narzędziami i odzieżą ochronną, używanymi przy utrzymywaniu rodzin pszczelich lub do pozyskiwania produktów pszczelich.

- Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze zapowietrzonym – czytamy w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poddębicach, które będzie obowiązywać do czasu jego uchylenia.

Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą bakteryjną. Atakuje larwy pszczół, które umierają po kilku dniach i gniją. Pszczoły próbują usuwać martwe larwy i tym samym przenoszą zarazki na cały ul, a często także na inne pasieki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl