Płyny i żele do dezynfekcji trudne do zakupienia. Zobacz, jak zrobić płyn do dezynfekcji w domu

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Płyn do dezynfekcji możesz zrobić samodzielnie w domu!
Płyn do dezynfekcji możesz zrobić samodzielnie w domu! pixabay.com
Panika przed koronawirusem sprawiła, że ze sklepów i aptek w całej Polsce znikają maseczki, żele i mydła antybakteryjne oraz płyny do dezynfekcji. Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji rąk ze składników, które masz w domu? Sprawdź przepis na płyn do dezynfekcji.

Płyny do dezynfekcji znikają z aptek

Żele i mydła antybakteryjne oraz płyny do dezynfekcji kosztowały grosze i były dostępne w niemal każdej aptece, drogerii czy nawet markecie. Obecnie za niewielką buteleczkę trzeba zapłacić średnio 20 zł.

Wszystkiemu winna obawa przez koronawirusem. Polacy masowo wykupują maseczki, żele i mydła antybakteryjne oraz płyny do dezynfekcji. Nie dziwi więc fakt, że ich ceny drastycznie wzrastają - przedsiębiorcy upatrzyli bowiem w tym świetny pomysł na biznes.

To Cię może też zainteresować

Jeśli sklepy w Twojej okolicy również świecą pustkami i brakuje w nich środków do dezynfekcji rąk, płyn do dezynfekcji możesz zrobić samodzielnie w domu. Być może masz już nawet potrzebne podstawowe składniki. Jeśli nie - powinny się bez problemu znaleźć w aptece czy sklepie spożywczym.

Płyn do dezynfekcji - jak go zrobić? [PRZEPIS]

Płyny do dezynfekcji znikają z aptek i sklepów. Warto wiedzieć, jak zrobić płyn do dezynfekcji samodzielnie w domu. Potrzebne są dwa główne składniki - alkohol etylowy i żel aloesowy.

Sprawdź koniecznie

Płyn do dezynfekcji DIY - PRZEPIS
Aby zrobić najprostszy płyn do dezynfekcji, należy połączyć alkohol etylowy z żelem aloesowym w proporcji 6:4. Otrzymamy wówczas zalecany do higieny roztwór o 60-procentowym stężeniu. Można również wymieszać alkohol etylowy z balsamem do ciała o dobrym składzie. Tu jednak lepiej najpierw sprawdzić, czy balsam, którym dysponujemy, nie zetnie się pod wpływem alkoholu.

Opcjonalnie można dodać olejek eteryczny w ulubionym zapachu oraz witaminę E, aby chronić skórę dłoni przed wysuszeniem.

W ostateczności można po prostu połączyć alkohol z wodą, by uzyskać płyn do dezynfekcji.

Preparat należy przelać do pojemnika z dozownikiem i wstrząsnąć przed każdym użyciem. Trwałość domowego płynu do dezynfekcji to 2-3 miesiące.

Specjaliści podkreślają, że najważniejsze są proporcje, aby otrzymany roztwór miał 60 procent, by był skuteczny a jednocześnie nie uszkodził skóry, gdyż wówczas działanie będzie odwrotne - wirus zyska łatwą drogę dostępu do organizmu.

Koronawirus oczami internautów. Zobacz memy, które oswajają groźnego wirusa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Memy o koronawirusie i kwarantannie obnażają prawdziwe uczuc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl