Zdzisław Beksiński w Pruszczu Gdańskim. Mroczna wystawa w Domu Wiedemanna tylko w październiku 2022 | ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Wystawa będzie trwała od 22 do 30 października 2022 roku w Domu Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim
Wystawa będzie trwała od 22 do 30 października 2022 roku w Domu Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim Anna Gawrońska
Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i okolic mają niesamowitą okazję obejrzeć dzieła znanego Zdzisława Beksińskiego. Wszystkie elementy wystawy pochodzą z prywatnych kolekcji. Przez dziewięć dni odwiedzający wystawę będą mogli podziwiać łącznie osiem dzieł artysty, w tym siedem obrazów i jedną rzeźbę.

Zdzisłąw Beksiński: Wystawa specjalna w Pruszczu

Nie lada gratka nie tylko dla znawców sztuki. Kto z nas nie zna Zdzisława Beksińskiego? A właśnie to jego prace są dostępne dla każdego mieszkańca Pruszcz Gdańskiego. Wystawa prac z prywatnych kolekcji trwa do 30 września 2022 roku. To jedyna okazja, aby obejrzeć je całkowicie za darmo.

- Trudno o lepszy początek. Zdzisław Beksiński otwiera galerię mocnych nazwisk, która, taką mamy ambicję, będzie przewijać się co rok przez Dom Wiedemanna - mówi Bartosz Gondek, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego.

Co jeszcze w planach wystawienniczych w Pruszczu Gdańskim? Tego na razie władze miasta nie chciały zdradzić. A my czekamy na więcej!

Wystawa będzie trwała od 22 do 30 października 2022 roku w Domu Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim.

Odwiedzający zaproszeni są od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 oraz w soboty i niedziele w godz. 12-20.

Mroczny artysta

Rodzina Zdzisława Beksińskiego związana była z Sanokiem od kilku pokoleń. Tam też artysta się urodził, wychował, chodził do szkoły, wziął ślub. W 1977 roku przeniósł się wraz z żoną do Warszawy, ponieważ jego rodzinny dom miał zostać zburzony. W stolicy mieszkał już do końca życia. Choć wydawać się by mogło, że jego życie jest stabilne, to w rzeczywistości było inaczej.

Żona artysty zapadła na chorobę tętniaka aorty, w wyniku czego zmarła w 1998 roku. Ich syn, Tomasz, popełnił samobójstwo rok później, 24 grudnia 1999. W związku z tymi wydarzeniami oraz twórczością i śmiercią samego artysty, rodzina Beksińskich jest określana przez niektórych jako „przeklęta”.

Nigdy nie dawał swoim obrazom tytułów, uznając, że każdy widz może je interpretować w dowolny sposób. Żaden krytyk sztuki nie potrafił sklasyfikować Beksińskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl