MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie psychiczne dzieci - akcja Galerii Łódzkiej. Jak ważne jest zdrowie psychiczne dzieci?

Materiał promocyjny Galerii Łódzkiej
Zdrowie psychiczne dzieci jest równie ważne dla ich rozwoju, co fizyczne. Jakich sygnałów nie można bagatelizować?
Zdrowie psychiczne dzieci jest równie ważne dla ich rozwoju, co fizyczne. Jakich sygnałów nie można bagatelizować? Pixabay
Z roku na rok wzrasta liczba dzieci i młodzieży, które zmagają się z różnymi zaburzeniami natury psychicznej. Dorastanie i złe doświadczenia z rówieśnikami to tylko niektóre z czynników wpływających na problemy psychologiczne u dzieci. Trudność w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach, wyrażaniu emocji i uczuć we właściwy sposób wpływa na rozwój dziecka i odbija się później w dorosłym życiu.

Co jest przyczyną zaburzeń psychicznych i emocjonalnych wśród dzieci i młodzieży?

Do najczęściej występujących u dzieci zaburzeń emocjonalnych zaliczamy zaburzenia snu i apetytu, moczenie się, nadmierna nieśmiałość w kontaktach z rówieśnikami, zaburzenia mowy oraz różne zaburzenia lękowe, takie jak fobie, czy lęk separacyjny. Jednymi z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych u najmłodszych są również depresja oraz zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, popularnie zwany ADHD.

Problemy i zaburzenia tego typu u najmłodszych nie biorą się jednak znikąd. Często choroby te u dzieci uwarunkowane są genetycznie lub związane z innymi nieprawidłowościami, jednak przyczyn jest o wiele więcej. Do czynników tych należą również pewne problemy przelewane na dzieci przez dorosłych, które powoduje przewlekły stres i wysoki poziom lęku u dziecka.

Często przyczyną wszelkiego rodzaju zaburzeń są duże zmiany w życiu dziecka i wynikający z tego brak poczucia bezpieczeństwa. Do jednych z najczęstszych należy rozwód rodziców i związane z tym często napięcia między dorosłymi wokół młodej osoby, śmierć kogoś bliskiego oraz zmiany miejsca zamieszkania, zmiana szkoły czy przedszkola. Najbardziej skrajnymi przyczynami są również przemoc seksualna i fizyczna.

Prawidłowy rozwój emocjonalny kształtuje dorosłego człowieka

Żadnych problemów natury psychicznej nie można bagatelizować, zwłaszcza u dzieci - wpływa to bowiem na całe życie. Rozpoznanie problemu przez rodzica jest pierwszym krokiem do podjęcia dalszego działania, a sygnałów jest wiele. Dzieci z zaburzeniami często mają problemy z nauką i koncentracją. Niepokojący jest również utrudniony kontakt z rówieśnikami, izolacja i niechęć do spędzania czasu w ich towarzystwie. Dzieci mierzące się z zaburzeniami emocjonalnymi są płaczliwe, ale towarzysza im również wybuchy złości.

Ważnym sygnałem, którego nie można ignorować jest nieprawidłowa reakcja na to, co dzieje się wokół dziecka. Może to być zarówno nadmierna obojętność, jak i nieproporcjonalnie duży lęk w stosunku do zagrożenia. O zaburzeniach możemy mówić wtedy gdy odczuwane emocje utrudniają samodzielne radzenie sobie z codziennymi sytuacjami.

W obliczu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych należy niezwłocznie zareagować i poszukać pomocy u specjalisty. Najczęściej w leczeniu tego typu schorzeń u dzieci wystarcza psychoterapia, na którą dziecko chodzi samo, w niektórych przypadkach również z rodzicem. Przy większym nasileniu objawów może być również konieczne leczenie farmakologiczne.

Ogromne znaczenie dla młodej istoty, co często jest problemem, ma kontakt z rodzicami i bliskimi. Młodego człowieka warto wspierać i rozmawiać z nim na wszystkie tematy, aby dziecko miało świadomość, że w trudnych chwilach może liczyć na dorosłą osobę. Troska, wsparcie i bezwarunkowe zrozumienie jest dla dzieci bardzo ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki