Zbliża się koniec ubezpieczenia? Polisę możesz kupić przez Internet

Materiał informacyjny Rankomat
Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Umowa z firmą ubezpieczeniową jest zawierana zwykle na 12 miesięcy, a po tym czasie trzeba ją przedłużyć lub zdecydować się na inną ofertę. W dobie internetu nie musi się to wiązać z koniecznością wizyty u agenta. Wszystkie formalności załatwisz samodzielnie on-line. Sprawdź, w jaki sposób zawrzeć umowę z ubezpieczycielem na odległość i jak znaleźć najlepsze OC.

Kiedy zacząć poszukiwania nowej polisy OC?

Za brak aktualnego ubezpieczenia grożą surowe konsekwencje. Kary mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Przykładowo, w 2020 roku, za brak OC przez okres przekraczający 14 dni właściciel samochodu osobowego zapłaci aż 5 200 zł, czyli dwukrotność minimalnego wynagrodzenia brutto. Oprócz tego jazda bez ważnego OC wiąże się z dodatkowymi konsekwencjami w przypadku kontroli drogowej lub spowodowania stłuczki.

Żeby tego uniknąć, trzeba pamiętać nie tylko o terminowym opłacaniu składek, ale także o zachowaniu ciągłości ważności polisy. Kierowcy, którzy nie zrezygnowali z OC przed jego zakończeniem, będą mieli automatycznie przedłużoną umowę z dotychczasową firmą. Jeżeli jednak chcesz zmienić ubezpieczyciela, powinieneś zacząć szukać nowych ofert zanim ważność polisy dobiegnie końca.

Jak znaleźć OC przez internet?

Jak w wielu branżach, tak i w ubezpieczeniowej, większość podmiotów przeniosło swoje usługi do internetu. Oprócz prezentowania swoich ofert, towarzystwa umożliwiają zawarcie umowy online. Nie musisz więc ograniczać się do korzystania z usług agencji, które funkcjonują w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania i nie zapewniają dostępu do ofert wszystkich ubezpieczycieli.

W internecie możesz znaleźć propozycje polis od wszystkich podmiotów, które oferują atrakcyjne warunki współpracy. Najlepszym sposobem na znalezienie tej najlepszej jest porównanie OC od różnych ubezpieczycieli, poprzez skorzystanie ze specjalnego serwisu on-line. Takie narzędzie, na podstawie podanych przez Ciebie danych, wygeneruje najlepsze wyniki pasujące do Twoich preferencji. Dzięki temu zyskasz możliwość porównania i przeanalizowania różnych ofert, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Jako skorzystać z porównywarki OC?

Trudno wyobrazić sobie, aby porównywać osobno poszczególne oferty ubezpieczeń, zwłaszcza że wysokość składki jest wyliczana przez każdą firmę indywidualnie. W porównywarce masz dostęp do pełnej gamy produktów, które dodatkowo są sprawdzone pod kątem wiarygodności. Do skorzystania z porównywarki potrzebne będą podstawowe dane na temat kierowcy i pojazdu. W formularzu kalkulatora zostaniesz poproszony o podanie między innymi takich danych jak:

●sposób wykorzystywania pojazdu,
●przebieg w km,
●szacunkowa trasa podróży w km, przejechana w ciągu najbliższych 12 miesięcy,
●liczba dotychczasowych właścicieli pojazdu oraz kraj i data pierwszej rejestracji,
●data rejestracji pojazdu przez obecnego właściciela,
●ewentualny czas jego użytkowania za granicą.

Oprócz tego podaj swoje dane, aby doradca mógł się z Tobą skontaktować telefonicznie. Tą drogą często może zaproponować Ci korzystniejszą ofertę niż te wygenerowane w porównywarce. Oprócz tego konsultant ma dostęp promocyjnych do ofert OC, które są prezentowane tylko przez telefon. Dzięki temu masz szansę uzyskać dodatkową zniżkę.

Ubezpieczenie OC – na co zwracać uwagę?

Nie da się ukryć, że przy wyborze polisy OC najważniejszą rolę odgrywa cena. To pod jej kątem należy porównywać oferty, gdyż każda polisa tego typu daje identyczny zakres ochrony. Zanim złożysz wniosek przez internet sprawdź także, jakie dodatkowe usługi oferuje wybrana przez Ciebie firma ubezpieczeniowa. Często do podstawowej kwoty można za niewielką dopłatą dokupić assistance lub NWW.

Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę? To czy ubezpieczyciel umożliwia płatność ratalną i jak wysokie jest oprocentowanie w przypadku wybrania tej opcji. Mimo że polisy OC rozłożone na 2 lub 4 płatności stanowią już standard na rynku, cenniki poszczególnych towarzystw mogą znacznie się od siebie różnić. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, sprawdź szczegółowo wszystkie koszty obsługi oraz zakres usług dodatkowych oferowanych w ramach interesującego Cię ubezpieczenia.

Dodaj ogłoszenie