Zbigniew Ziobro krytykuje Mateusza Morawieckiego. Premier skomentował słowa ministra sprawiedliwości

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki
Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki Fot. Adam Jankowski
– Jest to więc też dowód na bardzo poważny, polityczny, historyczny błąd premiera Mateusza Morawieckiego, który wyraził akceptację na szczycie w Brukseli w 2020 roku dla wprowadzenia tego rodzaju rozporządzenia, które dzisiaj już służy do tego, żeby wywierać presję poprzez ekonomiczny szantaż na Polskę – powiedział Zbigniew Ziobro, odnosząc się do mechanizmu warunkowości w sprawie którego zapadł wyrok TSUE. Do jego słów odniósł się już premier Mateusz Morawiecki.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniesione przez Polskę i Węgry skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu UE od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego.

„Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 Traktatu UE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii Europejskiej, a także szanuje zasadę pewności prawa” – uznali sędziowie TSUE.

– Jest to moment historyczny zmian w UE z obszaru wolności w obszar, w którym będzie można stosować bezprawną przemoc, by tę wolność państwom tworzącym UE odbierać, by suwerenność ograniczać – ocenił na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

W ocenie Ziobry wyrok TSUE „jest też potwierdzeniem wszystkich obaw, które formułowała Solidarna Polska, do końca i stanowczo sprzeciwiając się zgodzie na wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań do europejskiego porządku prawnego”. – Jest to więc też dowód na bardzo poważny, polityczny, historyczny błąd premiera Mateusza Morawieckiego, który wyraził akceptację na szczycie w Brukseli w 2020 roku dla wprowadzenia tego rodzaju rozporządzenia, które dzisiaj już służy do tego, żeby wywierać presję poprzez ekonomiczny szantaż na Polskę – dodał.

Podkreślił, że „to nie koniec bitwy o polską wolność w UE”. – Ufam, że przyjdzie też sprzyjający czas dla wolności państw w UE, dla suwerenności państw tworzących UE, która powinna być – i ufam, że będzie w przyszłości – obszarem wzmacniania państw ją tworzących. My nie chcemy centralizacji i tej federalizacji, o której możemy przeczytać w oficjalnych dokumentach rządu niemieckiego" - podkreślił Ziobro. Zaznaczył, że kiedy jego ugrupowanie – Solidarna Polska - „przestrzegało przed tym, że wprowadzenie rozporządzenia o warunkowości pod pretekstem praworządności będzie służyć do ograniczenia polskiej suwerenności (...), śmiano się z nas”. – W takim razie spytam się tych wszystkich, którzy się śmiali: gdzie są te pieniądze z Funduszu Odbudowy, które Polska powinna już dawno otrzymać? – mówił.

O słowa Zbigniewa Ziobry został zapytany na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że nie dziwi się poruszeniu Ziobry, gdyż ten wyrok, podobnie jak wiele innych dotyczy obszaru, który szef MS próbuje reformować.
– Po drugie warto stwierdzić, że fundamentalnym błędem na pewno byłoby to, gdyby taki wyrok, jeden z resztą z wielu, które dotyczyły szeroko rozumianej materii wymiaru sprawiedliwości, doprowadził do tego, żeby narosły jakieś niesnaski, nieporozumienie w ramach Zjednoczonej Prawicy – dodał.

Premier jednocześnie ocenił, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest wielką wartością. – Byłoby rzeczywiście błędem, gdyby ta jedność została naruszona – powiedział.

– We mnie nie ma jakichś niepotrzebnych emocji związanych, czy z tym wyrokiem, czy z innymi, ponieważ Unia Europejska jest bardzo skomplikowaną strukturą instytucjonalną, architekturą różnych procedur, budżetów i staramy się w niej poruszać najlepiej jak potrafimy, jednocześnie reformując państwo – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że warto dbać o jedność Zjednoczonej Prawicy i nie dać się ponosić emocjom oraz „budować naszą siłę na przyszłość poprzez realne działania”.

Dopytywany, czy Solidarna Polska powinna pozostać w rządzie, odpowiedział: „Oczywiści, że powinni zostać w rządzie”. – Zjednoczona Prawica to ugrupowanie wielkiego namiotu – wskazał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl