Zbigniew Ziobro i Piotr Duda na specjalnej konferencji w legendarnej sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Chodzi o dyskryminację związkowców

szym
Wspólna konferencja Piotra Dudy i Zbigniewa Ziobry w sali BHP w Gdańsku, 16 marca 2018 r.
Wspólna konferencja Piotra Dudy i Zbigniewa Ziobry w sali BHP w Gdańsku, 16 marca 2018 r. Przemek Świderski
Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda i minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny Zbigniew Ziobro spotkali się w piątek, 16 marca (16.03.2018) w legendarnej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Poruszany jest temat dyskryminacji pracowników, którzy angażują się w działalność związkową.

Aktualizacja, godz. 13:35
- Ta dobra zmiana, która następuje w polskim państwie, również musi wkroczyć w obszar spraw, który był przedmiotem dzisiejszej dyskusji - powiedział na specjalnym briefingu Zbigniew Ziobro.

Poinformował, że postanowiono o podjęciu "trzech kroków". Pierwszy z nich ma dotyczyć powołania wspólnego zespołu, który będzie działał przy ministrze sprawiedliwości, z udziałem ekspertów, wskazanych przez "Solidarność". Z wypowiedzi szefa resortu sprawiedliwości wynikało, że zespół będzie miał za zadanie przyjrzeć się przepisom, zarówno cywilistycznym, z zakresu prawa pracy jak i prawa karnego, związanych z zabezpieczeniem praw pracowniczych i związkowych.

Wspólna konferencja Piotra Dudy i Zbigniewa Ziobry w sali BHP w Gdańsku, 16 marca 2018 r.

Zbigniew Ziobro i Piotr Duda na specjalnej konferencji w leg...

Przygotowane mają też zostać - po konsultacji ze związkami - wytyczne dla prokuratorów co do sposobu działania w sprawach dotyczących uporczywego naruszania praw pracowniczych.

Minister Ziobro, odnosząc się do tematu konferencji, podkreślił potrzebę szkoleń i podnosznenia kwalifikacji. - Często są to sprawy niełatwe, które prokuratorzy czy sędziowie nie bardzo wiedzą "jak ugryźć", nie rozumieją pewnych mechanizmów związanych zwłaszcza z dzialalnoscią związkową - stwierdził szef resortu sprawiedliwości. Zapowiedział podjęcie współpracy z krakowską szkołą dla sędziów i prokuratorów.

Aktualizacja, godz. 12:45

- Po 38 latach, w tym samym miejscu, w sali BHP, gdzie podpisano porozumienia, musimy organizować konferencję z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego krzycząc głośno - chcemy wolności związkowej, nie chcemy dyskryminacji, chcemy aby w wolnym kraju, naszej ojczyźnie funkcjonowały i nie były dyskryminowane związki zawodowe - podkreślał podczas swojego wystąpienia Piotr Duda, szef "Solidarności".

Zdaniem Dudy, z wielu statystyk wynika, że "korporacje międzynarodowe, które przychodzą robić biznes do naszego kraju mają swoje standardy, nie chcą stosować kodeksu pracy". - Ale aby omijać to prawo, muszą mieć swobodę, a przecież w każdym zakładzie nie bedzie stał inspektor pracy i nadzorował poczynań tego pseudopracodawcy. Dlatego tak ważną rolę powinny tam spełniać zwązki zawodowe. Niestety ci pseudopracodawcy robią wszystko, by utrudnić albo nie pozwolić na założenie związków zawodowych - mówił Duda.

Jego zdaniem związki "są przeszkodą dla wielu pseudopracodawców".

Przewodniczący "Solidarności" zwrócił się także do obecnego na sali ministra Zbigniewa Ziobry. - Panie ministrze, to czas na tę dobrą zmianę, wiem, że pan tej zmiany dokonuje w swoim resorcie, ale te zmiany potrzebne są także aby prokuratorzy nie umarzali prawie wszystkich spraw związanych ze zwolnieniem niesłusznie działacza związkowego, tylko dlatego, że jest to mała szkodliwość. Ta konferencja ma także panu przybliżyć te problemy, z którymi borykamy się na co dzien - mówił Duda.

Minister Ziobro w swoim wystąpieniu z kolei stwierdził, że rozmawiał z przewodniczącym Piotrem Dudą na temat powołania interdyscyplinarnego zespołu, do którego mają trafić prawnicy, prokuratorzy oraz osoby, które mają wiedzę na temat specyfiki tego rodzaju przestępstw, spraw.

***
Zaplanowane jest wystąpienia przewodniczącego "Solidarności", Piotra Dudy. Przemawiać ma także szef resortu sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro. Z informacji udzielonych przez związkowców wynika także, że podczas spotkania wypowiadać się będą dr Artur Rycak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu dr Sebastian Kowalski, oraz - jak wskazują przedstawiciele "S" - "szykanowany za działalność związkową, były Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”" Hieronim Stachel.

Czytaj także:

Sama konferencja odbywa się natomiast pod hasłem "Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy konstytucja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl