Zbigniew Siemiątkowski z zarzutami ws. więzień CIA w Polsce

Redakcja
Zbigniew Siemiątkowski
Zbigniew Siemiątkowski Wojciech Barczyński/Polskapresse
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Zarzuty o udział w zorganizowaniu w Polsce ośrodka, w którym CIA w latach 2002-03 przetrzymywała jeńców podejrzewanych o terroryzm postawiono Zbigniewowi Siemiątkowskiemu - podaje "Gazeta Wyborcza". Śledczy zarzucają byłemu szefowi ABW przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.

Według informacji gazety, postawienie zarzutów było możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od Agencji Wywiadu pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem.

Siemiątkowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" potwierdził, że postawiono mu zarzuty. Dodał, że odmówił składania wyjaśnień w prokuraturze w tej sprawie i zamierza postępować w ten sposób na każdym etapie postępowania. Doniesień "Gazety Wyborczej" nie komentuje prokuratura.

Według "Gazety Wyborczej", podobne zarzuty ma usłyszeć płk Andrzej Derlatka, który był zastępcą Siemiątkowskiego i bezpośrednio odpowiadał za współpracę z Amerykanami. Prokuratorzy mają też dowody umożliwiające rozpoczęcie w Sejmie procedury postawienia przed Trybunałem Stanu ówczesnego premiera Leszka Millera. Na razie nie trafiły one jednak do marszałka Sejmu.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

CZYTAJ TEŻ:
* Kłótnia na lewicy o więzienia CIA. "Pinior to pospolity kłamca i łajdak"
* Tajne śledztwo ws. więzień CIA w Polsce: Prokurator miał oskarżyć członków rządu SLD, ale...
* "Prokuratura próbuje desperacko zatuszować sprawę więzień CIA"
* Pinior: Polacy nie rozumieją kwestii więzień CIA. Dlatego jest o tym cicho
* Polska nie przyjęła zaproszenia na dyskusję o tajnych więzieniach CIA. "To lekceważenie UE"

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
ALA
GESZEFT JEST WAZNIEJSZY OD PRAWDY, PRAWDA TO KULA U NOGI DLA GESZEFCIAZY
m
mat
Artykuł na zamówienie rządu Tuska "Polskie więzienia CIA", jest wspólnym działaniem Michnika i Agory , oby odwrócić uwagę społeczeństwa od miasteczka przed URM.
Rapaczyński Wanda i Michnik Adam są wdzięczni Tuskowi i PO,że pozwolili radiu Agory TOK FM,bez problemów przejąć pasma nadawcze kolejnych stacji regionalnych .
K
Krasi
Trzeba sobie zadać podstawowe pytanie: czy Polska jest sojusznikiem USA, czy nie?
Jeżeli tak, to to co robił Siemiątkowski mieści się w ramach zobowiązań wywiadowczych.
Jeżeli Polska nie jest sojusznikiem USA, to można zwołać Trybunał i po kłopocie .. a Palikot stanie na czele komisji Sejmowej
Ś
Śledź
Mam odczucie, że działania władz polskich spowodowały nieoficjalne wykluczenie Polski ze społeczności wywiadowczej krajów NATO. Ten stan degradacji polskich służb nastąpił praktycznie od momentu ujawnienia Raportu o WSI i dostępu do dokumentów wywiadowczych osób o niejasnym statusie. Z pewnością obecne działania prokuratury dopełniły obrazu Polski jako "niepewnego" członka wywiadowczej społeczności walczącej z międzynarodowym terroryzmem, której organy państwowe z łatwością ujawniają to co jest tajne.

Pozwolę sobie zacytować jednego z ekspertów ds. wywiadu Michaela Hermana: "Tajność działań wywiadu to nie tylko ochrona posiadanych przez niego informacji, ale również metod i sposobów ich zdobywania". Najczęściej działania wywiadowcze stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym, gdy naruszają terytorium obcego państwa, jego przestrzeń powietrzną i wody terytorialne. Podobnie jest z naruszaniem a raczej przechwytywaniem informacji w międzynarodowych systemach łączności.

Grupy terrorystyczne często wykorzystują międzynarodowe prawo by wymóc na państwach współdziałających w koalicji antyterrorystycznej, aby ujawniały swoje aktywa wywiadowcze w tym metody i sposoby zdobywania informacji o nich. Po przez różne skryte powiązania z organizacjami o charakterze obrony praw człowieka, powiązania dyplomatyczne, grupy terrorystyczne kooperując często z kartelami narkotykowymi, handlarzami bronia usiłują za pomocą "demokratycznych metod" storpedować działania wywiadów i organizacji antyterrorystycznych. Można powiedzieć, że terroryści zaopatrzyli się w arsenale demokracji w jej własną broń.

Oprócz względów operacyjnych podejmując działania ujawniające metody pracy wywiadu trzeba brać pod uwagę także fakt, że ujawnienie prowadzenia działań wywiadowczych skierowanych przeciw innemu państwu lub jego obywatelom, może pogorszyć wizerunek kraju w oczach własnych obywateli oraz na arenie międzynarodowej, a także wpływać na stosunki międzypaństwowe. Może także spowodować działania odwetowe. Wywołanie przez media i polityków, w tym polityków własnych, do tablicy Polski, jako kraju aktywnie zwalczającego terroryzm, pomagającej w wyeliminowaniu najważniejszych przywódców grup terrorystycznych i czynnie uczestniczącej w zdobywaniu informacji wywiadowczych, stawia nasz kraj na pozycji celu ataków terrorystycznych. I nie chodzi mi tylko o bezpieczeństwo wewnętrzne, ale także o bezpieczeństwo naszych obywateli poza granicami kraju. Może nie dojść do aktu terrorystycznego wewnątrz kraju, ale nasi obywatele są bardziej narażeni na porwania i zabójstwa.

Organa państwa takie jak prokuratura powinny nie tylko badać te sprawę nie tylko z pozycji prawa, ale także z pozycji bezpieczeństwa narodowego. A w tym przypadku chodzi nie tylko o terroryzm i ewentualny odwet, ale także o postrzegania nas, jako państwa którego organy bezpieczeństwa i służb specjalnych sa absolutnie hermetyczne.

Żadna organizacja wywiadowcza nie ustrzeże się balansowania na granicy prawa lub nawet jego łamania. O tym trąbią eksperci od dawna. Istota naprawy ewentualnych błędów i wykroczeń bez naruszania tajności działania służb polega na dokonywaniu tego w absolutnej tajemnicy. Państwo decydujące się na posiadanie wywiadu i kontrwywiadu musi także zakładać ze służby te mogą a nawet być może będą łamać pewne prawa. Taka jest ich natura. Zabijanie jest złem, ale nieraz złem koniecznym o ile dokonuje się tego w imię własnego realnie zagrożonego życia i bezpieczeństwa, ale tak samo, gdy bronimy swoich bliskich lub sojuszników. Takie działania są sankcjonowane i etycznie uzasadnione. A więc dlaczego działania wywiadowcze nie maja takiego samego statusu?
F
Franek
CIA jest oficjalną agencją USA czy też nie ? To co dopuszczalne dla Amerykanów na Kubie i w Szymanach jest przestępstwem w USA ?
Członkowie Polskiego rządu oskarżani na podstawie stwierdzeń prezydenta Busha i dyrektora CIA ?
Takiej hipokryzji nie jestem w stanie zrozumieć może ktoś to wyjaśni.
Dodaj ogłoszenie