Zbigniew Rau: ryzyko wojny na obszarze OBWE największe od 30 lat

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Zbigniew Rau przedstawił priorytety polskiej prezydencji OBWE
Zbigniew Rau przedstawił priorytety polskiej prezydencji OBWE @MSZ_RP
W Wiedniu rozpoczęło się posiedzenie Stałej Rady OBWE, na którym szef MSZ Zbigniew Rau przedstawił priorytety polskiego przewodnictwa w organizacji. Szczególnie dużo uwagi poświęcił problemom bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

- Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat – stwierdził minister Rau na posiedzeniu Stałej Rady OBWE. Zapowiedział, że polskie przewodnictwo w organizacji zaangażuje się w rozwiązywanie problemów dotyczących bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji podkreślił przy tym otwartość na dialog.

Rau sporo miejsca poświęcił Ukrainie, podkreślając, że OBWE jest dobrze przygotowana do pomocy w łagodzeniu istniejących sporów. Zadeklarował skupienie się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu, zgodnie z porozumieniami mińskimi i z pełnym poszanowaniem suwerenności, integralności terytorialnej i jedności tego kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Szef polskiej dyplomacji, wyrażając uznanie dla Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie (SMM), zaapelował o przedłużenie jej mandatu poza 31 marca 2022.

Zbigniew Rau nawiązał do historii Polski oraz do jej doświadczenia oporu wobec imperialnych aspiracji sąsiadów. - Ponieważ jesteśmy narodem o traumatycznej historii, który bardzo skorzystał na pokoju w Europie, doskonale wiemy, które propozycje służą pokojowi, a które mu zagrażają. Będziemy dzielić się tym doświadczeniem podczas naszego przewodnictwa w OBWE - zapowiedział szef polskiego MSZ.

Prezydencja Polski w OBWE rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca 2022 roku. To drugie przewodnictwo naszego kraju w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poprzednie miało miejsce w 1998 r. OBWE skupia 57 państw, w których mieszka ponad miliard ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl