Zbigniew Cybulski urodził się 96 lat temu. Wybitny aktor zginął w tragicznym wypadku

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Zbigniew Cybulski to postać wybitna dla polskiego kina. Aktor zapisał się w historii kinematografii wieloma znaczącymi rolami. Jego kariera mogłaby rozkwitnąć jeszcze bardziej, jednak została brutalnie przerwana przez tragiczny wypadek. Dziś obchodziłby 96. urodziny.
Zbigniew Cybulski i Adam Pawlikowski w pamiętnej scenie z kieliszkami w filmie "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy
Zbigniew Cybulski i Adam Pawlikowski w pamiętnej scenie z kieliszkami w filmie "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy YT/Zespół Filmowy Kadr

Zbigniew Cybulski świętowałby 96. urodziny

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 roku w Kniażach koło Stanisławowa na dzisiejszej Ukrainie, ale od wczesnych lat życia mieszkał w Warszawie na Żoliborzu. W rodzinne strony często jednak wracał, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

W 1939 roku ukończył szkołę powszechną i dostał się do szkoły kadetów, jednak edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. Czas starć przeżył bez rodziców, którzy aktywnie włączyli się w działania militarne. Wraz z bratem trafił do babci w Kołomyi, a następnie do Grójca, gdzie przetrwał do końca wojny.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorką w Krakowie, co pozwoliło mu rozpocząć pracę na scenicznych deskach - zadebiutował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. To był dopiero początek jego intensywnej kariery, która przyniosła wiele znaczących ról w polskiej kinematografii.

Polska Szkoła Filmowa. Największe role Zbigniewa Cybulskiego

Chociaż kariera Zbigniewa Cybulskiego nie była bardzo długa, przyniosła aktorowi wiele ważnych ról, które zapisały się w historii rodzimego kina do dziś.

Jego debiut filmowy to filmy nakręcony w 1954 roku, który na ekrany kin wszedł rok później. To "Pokolenie" Andrzeja Wajdy - pierwszy film z nurtu tzw. Polskiej Szkoły Filmowej. Tego samego roku Cybulski wystąpił także w "Karierze" Jana Koechera. Produkcje te pozwoliły młodemu aktorowi zostać zauważonym na rynku i dostać kolejne bardziej znaczące propozycje.

Polska Szkoła Filmowa - Cybulski aktorem pokolenia

Choć był sztandarowym aktorem Polskiej Szkoły Filmowej, korzeniami sięgającej lat 50., to do kina wprowadził nowy język wyrazu - grę aktorską zupełnie odmienną od stosowanej wówczas często teatralnej sztampy, opartą na obserwacji codziennego życia lat 60. Znany był także ze stosowania zapadających w pamięć improwizacji - ale także z tego, że nie potrafił (jak inni zawodowi aktorzy) powtarzać przed kamerą zadań aktorskich potrzebnych w kolejnych dublach tego samego ujęcia. Poza nielicznymi wyjątkami grał w swoich prywatnych ubraniach.

Do najbardziej znanych ról Zbigniewa Cybulskiego należą:

  • Maciek Chełmicki w filmie "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy z 1958 r.
  • Staszek w filmie "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza z 1956 r.
  • Jacek w "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna z 1960 r.
  • Wiktor Rawicz w "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa z 1963 r.
  • Alfons van Worden w "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa z 1965 r.
  • Kowalski/Malinowski w "Salto" Tadeusza Konwickiego z 1965 r.
  • Edward Księżak w "Jowita" Janusza Morgensterna z 1967 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Tragiczna śmierć przerwała karierę Zbigniewa Cybulskiego

W środowisku znany był z nieco hulaszczego i aktywnego trybu życia. W wielu filmach odgrywał postaci, które na ostatnią chwilę wskakują do ruszającego już ze stacji pociągu. Cybulski był dokładnie taki sam w prywatnym życiu - niezwykle aktywny, często na ostatnią chwilę wskakiwał do ruszających wagonów.

Los chciał, że to igranie z losem skończył się dla niego tragicznie. 8 stycznia 1967 roku na dworcu głównym we Wrocławiu postanowił wskoczyć w ostatniej chwili do jadącego już pociągu "Odra". Upadł między wagon a krawędź peronu, a następnie został uderzony schodami kolejnego wagonu.

Nieprzytomny, z poważnymi obrażeniami ciała, został zabrany do szpitala, gdzie zmarł około godziny 5:25. Pogrzeb odbył się 12 stycznia w Katowicach.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPO
Gdyby zmarł za 10 lat miałby 106 lat!
a
antyPiS
Gdyby nie zginął to miałby 96 lat. A, tak - poza tym - wszyscy zdrowi?
Wróć na i.pl Portal i.pl