Zawiesił ci się laptop? Nie rób z nim tego, bo go zniszczysz. Co zrobić, gdy sprzęt nie chce z nami współpracować?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Warto pamiętać, że niektóre metody nie będą nigdy skuteczne i nie przywrócą komputera do normalnego funkcjonowania.
Warto pamiętać, że niektóre metody nie będą nigdy skuteczne i nie przywrócą komputera do normalnego funkcjonowania. unsplash
Komputery, w tym także te przenośne, czyli laptopy to coś, z czego korzystamy na co dzień w pracy. Dotyczy to już nie tylko pracowników umysłowych, administracji czy pracy w biurze. Co zrobić, gdy urządzenia nie chcą z nami współpracować? Są pewne rzeczy, których nie należy robić, bo mogą tylko pogorszyć sytuację lub zniszczyć komputer. Z laptopów coraz częściej korzysta każdy, także do załatwiani drobnych, codziennych bieżących spraw życia codziennego, jak zakupy czy nawet gotowanie i czytanie przepisów kulinarnych. Podajemy porady, co zrobić, gdy laptop się nam zawiesi.

Spis treści

Komputer lub laptop – do czego można używać tego sprzętu?

Do celów zawodowych laptopa używa co trzeci z nas. Jak pokazało badanie Huawei CBG Polska przeprowadzone przez SW Research w maju 2023 roku - aż 63% Polaków pracujących na laptopach twierdzi, że ich sprzęt co jakiś czas się zawiesza. Co piąty respondent, który doświadczył takiej sytuacji, miał ochotę wyrzucić niedomagający laptop przez okno. Czy warto w ten sposób potraktować sprzęt?

Jak pokazuje najnowsze badanie, 36% Polaków używa laptopa jako narzędzia swojej pracy. Ten mobilny sprzęt wyprzedził dominujące w poprzednich dwóch dekadach komputery stacjonarne (aktualnie korzysta z nich 27% pracowników), które codziennie czekały na nas w biurze.

Przewaga komputerów przenośnych jest jeszcze większa, jeśli chodzi o użytek niezwiązany ze sprawami zawodowymi. W celach prywatnych, czyli np. rozrywkowych lub do nauki, korzysta z nich 80% z nas. Zaledwie 12% osób w Polsce w ogóle nie używa laptopów – ani zawodowo, ani prywatnie.

Pracownicy, którzy korzystają w codziennej pracy z laptopa, najczęściej – bo aż w 60% – potrzebują go do pracy z dokumentami i arkuszami. Połowa (52%) używa laptopa do wysyłania maili i komunikacji za pomocą komunikatorów internetowych; podobny odsetek (50%) wykorzystuje go do pisania treści.

Na dalszych miejscach plasują się już jednak zadania wymagające zdecydowanie większej mocy i wydajniejszych podzespołów, takie jak prowadzenie dokumentacji i baz danych (44%), a także analiza danych i obliczenia, które wykonuje 37% pracowników. Niemal co piąty Polak wykorzystuje swój laptop do zawodowego tworzenia treści czy prezentacji, a co siódmy – do projektowania graficznego.

Awaria w laptopie - jak sobie poradzić, kiedy sprzęt się zawiesił?

Jak pokazało badanie, 44% osób wykonujących swoje zadania na laptopach twierdzi, że ich służbowe urządzenia nie spełniają ich oczekiwań. Najczęściej narzekamy na zawieszanie się sprzętu, co zadeklarowało 63% użytkowników. Co piąta osoba, której laptop się zawiesił, miała ochotę wyrzucić go przez okno.

Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Najlepiej jest zachować spokój.

  • Ponad połowa badanych (56%) resetuje urządzenie.
  • Jedna trzecia badanych (36%) czeka, aż sprzęt się odwiesi, by kontynuować pracę.

Oprócz tego część z nas decyduje się nie tylko na reset całego urządzenia, ale wyłączenie oprogramowania, które nas zawiodło.

Aż 13% z nas decyduje się na klikanie w nieskończoność, a część daje wyraz swojemu niezadowoleniu poprzez uderzanie myszką w blat (9%) lub przejawiając przemoc fizyczną wobec swojej myszki i klawiatury (6%).

Warto pamiętać, że takie metody nie będą nigdy skuteczne i nie przywrócą komputera do normalnego funkcjonowania. Mogą za to znacząco pogorszyć jego stan. Niewykluczone, że w emocjach uszkodzimy urządzenie, za którego naprawę trzeba będzie później zapłacić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu