Zatrzymania w dwóch spółkach informatycznych z Gdyni w ramach śledztwa w sprawie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

wie
Zatrzymania są elementem postępowania dotyczącego nieprawidłowości w funkcjonowaniu PSSE spółki z o. o.
Zatrzymania są elementem postępowania dotyczącego nieprawidłowości w funkcjonowaniu PSSE spółki z o. o. archiwum
Trzy osoby z dwóch spółek informatycznych z Gdyni zostały zatrzymane. Są podejrzane o udział w procederze nielegalnego uzyskiwania dotacji ze środków unijnych i państwowych. To efekt śledztwa w sprawie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zatrzymania w spółkach IT z Gdyni

Do zatrzymań przez funkcjonariuszy gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego 3 osób podejrzanych o udział w procederze nielegalnego uzyskiwania dotacji ze środków unijnych i krajowych doszło w poniedziałek 21 października 2019 r.

Jak tłumaczą śledczy, osoby te prowadziły działalność związaną z funkcjonowaniem, powiązanych ze sobą osobowo i kapitałowo, 2 spółek informatycznych z terenu Gdyni, a działania te są elementem postępowania dotyczącego nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spółki z o. o. zarządzającej między innymi Gdańskim Parkiem Naukowo Technologicznym oraz podmiotów współpracujących z nią.

Czego dotyczy śledztwo ws. PSSE?

Śledztwo dotyczy między innymi niegospodarności związanej z zawieraniem niekorzystnych umów, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa oraz wyłudzania dofinansowania ze Skarbu Państwa oraz wyłudzeń z funduszy europejskich na kwotę 41 mln. zł.

Co ustalili śledczy i jakie postawili zarzuty?

- Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, sprawcy - w celu realizacji przestępczego procederu, między innymi zakładali fikcyjne podmioty gospodarcze działające w tzw. branży nowych technologii, zwielokrotniali - w sposób nie znajdujący żadnego uzasadnienia – wartość dofinansowywanych projektów, następnie pozorowali ich realizację wykorzystując do tego podmioty krajowe i zagraniczne często utworzone jedynie w tym celu, nadto sporządzali dokumenty stwierdzające nieprawdę, co do przeznaczenia i faktyczne wykorzystania środków, uzyskując w ten sposób wielomilionowe korzyści z pokrzywdzeniem zarówno Skarbu Państwa, jak i budżetu Unii Europejskiej – wyjaśnia prokurator Maciej Załęski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Wobec zatrzymanych sformułowano łącznie 10 różnych zarzutów, w tym zarzuty obejmujące działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenie dofinansowania ze Skarbu Państwa oraz funduszy europejskich w łącznej wysokości 14 milionów zł - dodaje prokurator Maciej Załęski. - Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak słyszymy, w stosunku do jednej z osób zatrzymanych prokurator w poniedziałek zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym. W odniesieniu do pozostałych zatrzymanych decyzje w zakresie środków zapobiegawczych zostaną podjęte po wykonaniu czynności procesowych z ich udziałem.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl