Zatrzymać zmiany klimatu

Materiał informacyjny
Wzrost globalnej temperatury w stosunku do średniej sprzed rewolucji przemysłowej wynosi obecnie ok. 1,0°C. Temperatura jednak cały czas rośnie, a do 2050 roku wzrost ten może osiągnąć poziom 2,0°C, co będzie miało katastrofalne skutki dla ludzkości. Realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Projekt Klimada 2.0 oraz towarzysząca mu kampania informacyjno-promocyjna pod hasłem „Klimat się zmienia. Zmień sposób myślenia!” przybliży szerokiemu gronu odbiorców problematykę tego zjawiska, poprzez wykorzystanie wielokanałowych środków komunikacji oraz różnorodnej formy przygotowywanych treści.

Klimada 2.0 – źródło wiedzy o zmianach klimatu

Realizowany przez IOŚ-PIB Projekt Klimada 2.0 powstał w odpowiedzi na największy problem XXI wieku, jakim są zmiany klimatu. Założeniem Projektu jest dostarczenie kompleksowych informacji i wiarygodnych danych, nie tylko o przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia, ale także na temat wrażliwości poszczególnych sektorów na zmiany klimatu i możliwości adaptacji do tych zmian.

- Dziś już nikt nie kwestionuje zmian klimatu. Są faktem i obserwujemy je na co dzień, a badania naukowe potwierdzają, że przyspieszyły one wraz z rozwojem przemysłu. Co więcej, naukowcy ostrzegają, że zmiany te z pewnością wywołają kolejne w systemach przyrodniczych i społecznych, których jeszcze nie potrafimy przewidzieć. Mimo niepewności, jak będzie wyglądało życie w Polsce za pół wieku, jestem przekonana, że podstawą podejmowania wszystkich działań powinna być świadomość, że konieczna jest odpowiednia adaptacja do zmian klimatu. Jak jej dokonać? O tym chcemy mówić w ramach Projektu Klimada 2.0 _- _komentuje Barbara Rajkowska, Pełnomocnik ds. realizacji Projektu Klimada 2.0.

Najważniejsza jest świadomość

Pełna nazwa Projektu to „Baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń”. Będzie to kompendium wiedzy opracowywane przez naukowców, w tym ekonomistów, we współpracy z przedstawicielami administracji państwowej. Cały Projekt podzielony został na kilkanaście zadań, w ramach których analizowane i badane będą poszczególne aspekty zmian klimatu i ich skutki. Jedną z jego części jest także utworzenie Centrum Studiów Prawno-Klimatycznych, którego nadrzędnym celem jest prowadzenie analiz prawnych na potrzeby zmian legislacyjnych, wspierających i wzmacniających gospodarkę w kierunku skutecznej realizacji przez Polskę zobowiązań unijnych i międzynarodowych w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu.

Dodatkowo w ramach Projektu realizowana jest kampania informacyjna, która ma za zadanie przekazanie społeczeństwu rzetelnej i wiarygodnej wiedzy na temat zmian klimatu oraz potrzeby adaptacji do skutków tych zmian, a także edukowanie jak za pomocą codziennych dobrych nawyków zmniejszać wpływ na globalne ocieplenie i chronić środowisko naturalne

Więcej informacji na temat zmian klimatu i sposobów adaptacji do ich skutków można znaleźć na stronie Projektu: http://klimada2.ios.gov.pl.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie