Zaszczepię się, przestanę palić i pić, schudnę… Zmieniły się nasze coroczne postanowienia!

Polska Press
Nieco łatwiej można będzie też, w porównaniu z minionymi latami, pozbyć się nałogu palenia papierosów i wszystkich niedogodności, które się z tym wiążą.
Nieco łatwiej można będzie też, w porównaniu z minionymi latami, pozbyć się nałogu palenia papierosów i wszystkich niedogodności, które się z tym wiążą. Grzegorz Dembinski/ Polska Press
COVID-19 całkowicie zmienił znany nam świat. Zamknął nas w czterech ścianach i mocno „przeorał” świadomość. Zmienił nie tylko nasze plany i marzenia, ale przede wszystkim podejście do zdrowia i życia. Nic więc dziwnego, że nieco inne były też tegoroczne noworoczne postanowienia.

Zmiany w życiu są jednak możliwe!

Rzucę palenie papierosów, schudnę, ograniczę spożycie alkoholu, zadbam o zdrowie, zmienię pracę… Dla wielu z nas to najnowsza, a jednocześnie tradycyjna lista pomysłów na lepsze życie w 2021 r. Jednak w tym roku, mocno nietypowym, do doskonale nam już znanych zobowiązań wielu dorzuciło zupełnie nowe arcyważne postanowienie - zaszczepię się przeciwko koronawirusowi.

I wydaje się, jeśli tylko nic się nie zmieni, że będzie to najłatwiejsze - choć rozłożone w czasie - do spełnienia postanowienie noworoczne w historii. Szczepienie to ma być bowiem nie tylko bezpłatne, ale powszechnie dostępne.

Łatwiej też porzucić papierosy

Nieco łatwiej można będzie też, w porównaniu z minionymi latami, pozbyć się nałogu palenia papierosów i wszystkich niedogodności, które się z tym wiążą. Dlaczego? Wszystko z powodu coraz większej popularności w Polsce podgrzewaczy tytoniu. Pierwszym tego typu urządzeniem był system IQOS.

Jaka jest różnica między nimi? Gigantyczna. Wieloletnie badania dowiodły, że w dymie tytoniowym jest blisko 7 tysięcy szkodliwych substancji, z tego około 70 rakotwórczych. To one odpowiadają za zwiększenie ryzyka zachorowania nie tylko na wiele rodzajów najcięższych nowotworów, ale także choroby serca oraz – o czym mało który palacz chce pamiętać - mają olbrzymi wpływ na np. upośledzenie płodności.

Dym tytoniowy jest szkodliwy – z tym zgadzają się już wszyscy. Co jednak z nikotyną? To przecież jej uzależniająca moc sprawia, że nie chcemy się pozbyć nałogu, sięgając po kolejne papierosy. „Palaczy zabija nie nikotyna, a takie substancje rakotwórcze jak benzen, akroleina czy tlenek węgla” - dowodzi jeden z raportów brytyjskiego Royal College of Physicians, niezależnej organizacji charytatywnej zrzeszającej blisko czterdzieści tysięcy lekarzy. Po wnikliwej, czteroletniej analizie badań naukowych amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała IQOS za produkt „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”, ponieważ wydziela on znacznie mniej toksycznych substancji niż papierosy i tym samym ogranicza narażenie organizmu na działanie takich substancji

Co zatem znajduje się w podgrzewaczach tytoniu? Jest i prawdziwy tytoń, i nikotyna. Nie ma już jednak rakotwórczego, trującego dymu. Jak to się dzieje? W podgrzewaczach tytoniu, jak sama nazwa wskazuje, tytoń nie jest spalany, jak w normalnym papierosie, ale podgrzewany do 350 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie wydobywa się z niego wszechobecna trująca i śmierdząca sina zawiesina, nie wytwarza również irytującego popiołu. Zaletą dla osoby używającej i jej otoczenia zapewne będzie też brak przykrego zapachu na ubraniach, włosach, dłoniach, które pozostawia dym z papierosa.

O tym, jak wielką plagą w Polsce jest palenie papierosów, świadczy choćby to, że do uzależniającego zaciągania się dymkiem przyznaje się – według jednego z sondaży Centrum Badania Opinii Społecznej – blisko 9 mln naszych rodaków. Ta gigantyczna armia palaczy oznacza, że rakotwórcze substancje smoliste regularnie wdycha co najmniej 26 proc. Polaków, a jeszcze więcej jest biernymi palaczami.

I właśnie w tym momencie należy sobie przypomnieć jedno z naszych postanowień noworocznych? Może to właśnie ten dzień, by zrezygnować z papierosów. Zawsze jednak należy pamiętać, że żadne używki, w tym także te zawierające nikotynę, nie są obojętne dla zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl