Zaszachują Cię już w podstawówce

  Zaszachują Cię już w podstawówce

  Maria Krzos

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Rozwijają umiejętność logicznego myślenia i uczą koncentracji. Tak o zaletach gry w szachy mówią jej miłośnicy. Teraz chcą, by wszystkie dzieci obowiązkowo uczyły się jej w szkołach.
  Na Lubelszczyźnie jest podstawówka, w której taki obowiązek wprowadzono już kilka lat temu - z sukcesem. Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im.Unii Europejskiej w Zamościu osiągają bowiem jedne z najwyższych w województwie wyników w czasie egzaminów zewnętrznych.

  W podstawówce, w klasach 0-3 mają raz w tygodniu obowiązkową lekcję gry w szachy.

  - Naszym zamierzeniem nie było tylko zapoznanie dzieci z zasadami tej gry - mówi Agnieszka Kowal, wicedyrektor szkoły.
  - Przede wszystkim zależało nam na wykształceniu w nich umiejętności skupienia uwagi i koncentracji. Dodatkowym atutem gry w szachy jest rozwijanie myślenia logicznego i kombinacyjnego. W naszej szkole pomysł się sprawdził.

  Maciej Krasiński, były podkarpacki kurator oświaty i zapalony szachista chce, by każde dziecko w Polsce miało szansę nauczyć się w szkole gry w szachy. Jego pomysł popiera Polski Związek Szachowy, który przygotował projekt ustawy. Chce zebrać pod nim 100 tys. podpisów i złożyć ją w Sejmie jako inicjatywę obywatelską. - Pracując przez wiele lat w oświacie zauważyłem, że nasze dzieci regularnie osiągają gorsze wyniki w testach z przedmiotów matematyczno--przyrodniczych. Tymczasem szachy rozwijają właśnie te umiejętności, które przydają się w przedmiotach wymagających logicznego myślenia - uzasadnia. - Szachy to dobry sposób na podwyższenie efektywności nauczania w naszych szkołach.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo