Zarząd JSW odwołany. Decyzja zapadła na posiedzeniu Rady Nadzorczej. Domagali się tego związkowcy. Tymczasowym prezesem Stanisław Prusek

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Prezes Barbara Piontek straciła stanowisko szefowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wraz z nią odwołano wiceprezesów.
Prezes Barbara Piontek straciła stanowisko szefowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wraz z nią odwołano wiceprezesów. Piotr Chrobok
Zarząd JSW z prezes Barbarą Piontek na czele został w całości odwołany. Decyzja zapadła w trakcie posiedzenia Rady Nadzorczej spółki. Wraz z szefową, stanowiska stracili także wiceprezesi: Tomasz Duda i Włodzimierz Hereźniak. Kolejny z wiceszefów - Jarosław Jędrysek - sam złożył rezygnację. Tłumaczył ją względami osobistymi. Tymczasowym prezesem JSW został Stanisław Prusek. Funkcję będzie pełnił do października lub do momentu wyboru nowego szefa spółki.

Zarząd JSW odwołany. Decyzja zapadła na posiedzeniu Rady Nadzorczej. Domagali się tego związkowcy. Tymczasowym prezesem Stanisław Prusek

Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej najprawdopodobniej dopięły swego. W trakcie posiedzenia Rady Nadzorczej, w piątek, 9 lipca został odwołany zarząd spółki. Stanowiska w JSW stracili prezes Barbara Piontek oraz wiceprezesi: Tomasz Duda, Włodzimierz Hereźniak i Jarosław Jędrysek. Ten ostatni sam został rezygnację, którą tłumaczył względami osobistymi.

W miejsce dotychczasowej prezes Barbary Piontek tymczasowo powołano Stanisława Pruska, który do tej pory był członkiem Rady Nadzorczej. Funkcję tymczasowego prezesa Prusek będzie pełnił przez najbliższe trzy miesiące, do 8 października 2021 roku lub do dnia wyboru nowego prezesa.

To nie jedyne zmiany, o których JSW poinformowała w oficjalnym komunikacie. Dodatkowo, na stanowiska zastępcy prezesa zarządu ds. handlu, zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju i zastępcy prezesa zarządu ds. ekonomicznych powołano: Michała Rospędka i Artura Wojtków. Pierwszy z wymienionych będzie łączył dwie pierwsze funkcje. Zaś drugi rolę zastępcy połączy ze stanowiskiem członka zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej. Delegowanie Rospędka także jest tymczasowe.

Decyzja Rady Nadzorczej spółki najprawdopodobniej jest pokłosiem protestów zorganizowanych przez trzy związki zawodowe działające w JSW. To one domagały się dymisji szefostwa, szczególnie prezes Piontek i wiceprezesa Dudy. Związkowcy zaznaczyli to także w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Nigdy nie spodziewaliśmy się, że w ciągu trzech miesięcy misja i wizja Jastrzębskiej Spółki Węglowej legnie w gruzach. Miało być umocnienie pozycji wiodącego producenta i dostawcy węgla koksowego oraz koksu w Europie, a co jest? Niestety: marność, tandeta, bylejakość, brak poszanowania i nieumiejętność - napisali związkowcy.

Tymczasem, okazuje się, że nie wszyscy związkowcy byli za odwołaniem prezes Barbary Piontek. Na biurko szefa rządu, Mateusza Morawieckiego, a także wicepremierów: Jarosława Kaczyńskiego, Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych - oraz Artura Sobonia, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego trafił list podpisany przez pozostałe związki zawodowe.

Nie przeocz

- Nie wyrażamy zgody, by ktoś zakulisowo ingerował w skład zarządu spółki, uprawiał nepotyzm i walczył o swoje wpływy, a nie dobro spółki, jej pracowników i środowiska górniczego - apelowali w nim do premiera Morawieckiego związkowcy optujący za pozostaniem prezes Barbary Piontek na stanowisku.

Tarcia w JSW rozpoczęły się mniej więcej zaraz po objęciu stanowiska szefowej spółki przez Barbarę Piontek w marcu obecnego roku. Reprezentatywne Organizacje Związkowe zarzucały prezes brak dialogu społecznego. Nieporozumienie pogłębiła także rozbieżność co do podwyżek. Jak twierdzili członkowie ROZ władze nie realizowały podstawowych zadań spółki, a w zamian skupiały się na działaniach PR-owych.

Barbara Piontek, prezes JSW wyszła do protestujących związkowców i zaprosiła ich do rozmów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Protest przeciwko brakowi dialogu i kolesiostwu w JSW. Jest ...

Z kolei górnicy zrzeszeni w pozostałych związkach zdanie co do osoby prezes Barbary Piontek mieli wprost przeciwne. Jak zaznaczali, nowa szefowa wprowadziła dialog społeczny, jakiego w spółce nie było od początku jej powstania, zaś ROZ domaga się jej odwołania z powodu utraty własnych korzyści, które osiągali dzięki układom z poprzednimi władzami.

- JSW S.A. wydała na premie dla nowoprzyjętych pracowników-członków związków około 7 400 000 złotych, budując w ten sposób reprezentatywność 3 związków zawodowych i utrwalając ten stan rzeczy w latach kolejnych do 1 marca 2021r., kiedy prezesem JSW S.A. została prof. Barbara Piontek - zauważyli wspierający prezes związkowcy.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl