Zarejestruj telefon na kartę! Masz czas tylko do 1 lutego 2017

Tomasz Kapica
Dawid Strużyna ze sklepu z akcesoriami telefonicznymi przy ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. - Wiele osób rejestrację zostawiło na ostatnią chwilę.
Dawid Strużyna ze sklepu z akcesoriami telefonicznymi przy ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. - Wiele osób rejestrację zostawiło na ostatnią chwilę.
1 lutego 2017 to ostatni dzień na zarejestrowanie karty SIM. Kto tego nie zrobi, straci numer telefonu.

2 lutego 2017 roku przestaną działać niezarejestrowane karty pre-paid. Może zamilknąć nie tylko telefon, tego dnia przestaną działać inne urządzenia posiadające karty telefoniczne.

Dotyczy to na przykład sterowników umożliwiających zdalne uruchamianie maszyn, mechanizmy do zdalnego sterowania oświetleniem, domowym ogrzewaniem czy systemami alarmowymi. Wszystkie urządzenia wykorzystujące karty pre-paid, czyli te, które trzeba doładowywać.

- W ostatnich dniach przychodziło naprawdę sporo osób. Ludzie zostawili ten obowiązek na ostatnią chwilę - przyznaje Dawid Strużyna ze sklepu z akcesoriami telefonicznymi przy ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie we wszystkich punktach możemy zarejestrować wszystkie numery. Część obsługuje tylko wybrane sieci.

Urząd Komunikacji Elektronicznej szczególną uwagę zwrócił na emerytów z których wielu nie ma dostępu do internetu, gdzie ostatnio najczęściej można było się natknąć na przypomnienia dotyczące konieczności rejestracji numerów.

- We wszystkich oddziałach i inspektoratach ZUS w całym kraju, poprzez system komunikacji oparty o monitory ekranowe, wyświetlane są dla interesantów ZUS najważniejsze informacje dotyczące rejestracji kart pre-paid - wyjaśnia rzecznik UKE Artur Koziołek.

Obowiązek rejestracji kart pre-paid istnieje już w 10 z 28 krajów Unii Europejskiej, a także w Rosji, Turcji czy Australii.

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jego wprowadzenie tłumaczy względami bezpieczeństwa.

Konieczność rejestracji numeru telefonu na konkretne nazwisko ma utrudnić działalność przestępcom i ewentualnym terrorystom.

Niektórzy sprzedają karty zarejestrowane na swoje 
nazwisko

Ale część ekspertów poddaje w wątpliwość skuteczność takich działań. W internecie rośnie liczba ofert sprzedaży zarejestrowanych już kart. Po spełnieniu formalności związanych z rejestracją, kartę można sprzedać z kilkukrotnym zyskiem.

Obecnie sprzedawane są za 30-40 złotych.

- Zdarza się, że ludzie pytają o możliwość kupienia karty zarejestrowanej na obce nazwisko - przyznaje jeden z opolskich sprzedawców. - Nie prowadzimy takiej sprzedaży, ale znalezienie oferty w internecie zajmuje kilkadziesiąt sekund.

MSWiA przestrzega, że osoby sprzedające w sieci numery zarejestrowane na siebie mogą mieć w przyszłości problemy z prawem, jeśli ich karty zostaną wykorzystane do przestępstwa.

Krok po kroku

Jak zarejestrować

  • Numer możemy zarejestrować w punktach stacjonarnych. Wśród nich m.in. w salonach operatorów, kioskach Ruchu, urzędach Poczty Polskiej, sklepach ze sprzętem elektronicznym oraz punktach partnerskich naszego operatora.
  • Udając się do punktu stacjonarnego najlepiej mieć ze sobą: telefon komórkowy wraz z kartą SIM, którą chcemy zarejestrować oraz dokument, potwierdzający tożsamość (Generalny Inspektor Danych Osobowych wydał komunikat, w którym zwracał uwagę, iż nie ma potrzeby, aby operatorzy kserowali lub skanowali nasz dowód osobisty).
  • Podczas rejestracji numeru np. w kioskach Ruchu, nasze dane osobowe nie są zapisane w kasach sprzedawców, ale za pomocą specjalnego programu przesyłane online bezpośrednio do operatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska